Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v lednu 2025, zbývají poslední 2 volná místa → přihlaste se ZDE

FacebookLinkedIn Instagram

Jak se stát koučem v roce 2023

|
Markéta Hamrlová

Odstartujte nový rok novou kariérou. Pokud vás láká dráha kouče, není na co čekat. V tomto článku se dozvíte pár tipů na to, jak se stát koučem v roce 2023, na co v začátcích nezapomenout a jak správně vést úspěšné koučovací rozhovory. 

Potřebuji nějakou akreditaci?

Abyste mohli začít vykonávat profesi kouče nebo koučky, je nutné nejprve získat relevantní znalosti. V tomto ohledu vám největší službu udělají profesionální kurzy. Pokud chcete v České republice jako kouč podnikat, neobejdete se bez živnostenského oprávnění pro volnou činnost. Pokud je nám známo, v současné době neexistuje žádná země, kde by k provozování koučinku byla nutná nějaká speciální akreditace. 

Nicméně právě akreditace vám mohou nejen v začátcích pomoct z marketingového hlediska. V České republice se k nejrozšířenějším akreditacím řadí široce respektovaná nezávislá mezinárodní akreditace ICF a akreditace MŠMT (jako rekvalifikace k profesi).

Pamatujte, že dobrého kouče z vás neudělají pouze již zmíněné kurzy a výcviky. Důležité je zaměřit se co nejdříve na praxi. Je zkrátka třeba, abyste neustále získávali dovednosti z mnoha oborů a sfér lidské činnosti. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak na sebekoučink a jaké nástroje k tomu používat

Jak pojmout začátek koučování

Ze všeho nejdříve absolvujte vhodný kurz koučinku s profesionálně vedeným tréninkem. Díky tomu si uděláte jasno v tom, zda je koučink opravdu tím pravým pro vás a zda vás zajímá. 

Následně pracujte na vytvoření si své první klientely. Tímto způsobem si můžete vydělat peníze, které vám zaplatí případný další kurz či službu. Nezapomínejte také hodně trénovat. Své zkušenosti neustále rozšiřujte podle svého konkrétního zaměření a potřeb. 

Koučink se vyplatí nejdříve aplikovat sami na sobě. Můžete také zkusit absolvovat koučink u jiných koučů a kouček a zjistit, jak to dělají ostatní. Zároveň tímto způsobem budete tříbit svůj styl.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 8 otázek, které stojí za to si položit

Jak si vytvořit vlastní koučovací praxi

V dnešní době jsou kouči potřební více než kdy předtím. A lze předpokládat, že v budoucnu tomu nebude jinak. Kromě získávání znalostí v oblasti koučování je třeba zaměřit se také na budování svých vlastních schopností v oblasti prodeje a nabízení služeb. 

V praxi se lze setkat s jednou velmi častou chybou začínajících koučů. Ta spočívá v tom, že tito kouči z počátku investují obrovské jmění do nejrůznějších certifikací. A následně přichází na to, že klienti stejně sami od sebe nepřicházejí. Stejně tak vám klienty nepřivede ani dokonale zařízená kancelář, drahý web nebo spousta natištěných vizitek. 

Co v této profesi funguje nejlépe? Jednoznačně osobní doporučení od spokojených klientů. Klienty totiž vždy nejvíce zajímá to, zda jim daný kouč dokáže vyřešit jejich problém. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak překlopit myšlení z fixace na problém na jeho řešení

Pravidla pro úspěšný koučovací rozhovor

Pro začátek koučování je velmi důležité naučit se správně vést koučovací rozhovor. Níže proto uvádíme několik základních tipů, o které se v tomto ohledu můžete opřít.

1. Důvěrné a bezpečné prostředí

Klienti se při koučovacím rozhovoru potřebují cítit důvěrně a bezpečně. Většina koučovaných zpravidla nestojí o to, aby je u kouče někdo sledoval nebo poslouchal. Platit by samozřejmě měla také absolutní profesionalita a mlčenlivost ze strany kouče. 

2. Aktivní naslouchání

V rámci koučovacích rozhovorů je třeba uplatňovat aktivní naslouchání, při kterém druhá strana získává z naslouchajícího respekt a má plný prostor k rozvoji svých myšlenek a pocitů. Kouč by měl také být s klientem v komunikačním napojení, přítomný a plně se soustředit na daný okamžik. Nezapomínejte také, že klíčovou složkou komunikace je její neverbální část. 

3. Nepodsouvejte svá řešení

Řada začínajících koučů se shoduje v tom, že tou nejtěžší věcí, kterou se museli naučit, bylo nevkládat do koučovacích rozhovorů své vlastní názory, rady a projekce. Pro začínající kouče zpravidla bývá nejtěžší neradit v situacích, kdy se jim zdá, že se řešení přímo nabízí. Rovněž je důležité, aby kouč ve své mysli nespřádal dohady a hodnocení o svém klientovi. V takovém případě zpravidla rozhovor uvázne v mrtvém bodě. 

4. Ptejte se pomocí otevřených otázek

V rámci koučovacího rozhovoru je na místě používat především otevřené otázky. To jsou ty, na které nelze odpovědět pouze ANO nebo NE. Právě otevřené otázky mají tendenci otevírat rozhovor a vést člověka k přemýšlení. Naopak uzavřené otázky kreativitu myšlení zbytečně uzavírají. 

5. Struktura koučovacího rozhovoru má svůj smysl

Snažte se proto tuto strukturu dodržovat. Mnoho začátečníků v oblasti koučování tvrdí, že struktura těchto koučovacích rozhovorů je zbytečně složitá, kostrbatá a jednoduše řečeno divná. Věřte ale, že to má svůj důvod. A že koučovací rozhovor není rozhovor dvou kamarádek u kafe. 

6. Rekapitulujte

Aby se koučovaný dokázal v celé situaci dobře orientovat, je velmi důležité, aby měl prostor si jednotlivé informace utřídit. V rámci aktivního naslouchání proto pravidelně přistupujte k rekapitulaci toho, co koučovaný řekl. Při takovém shrnutí se zároveň můžete svého klienta zeptat, zda tomu dobře rozumíte a zda by k tomu chtěl ještě něco dodat.

Velkým pomocníkem může být také vytváření nejrůznějších schémat a nákresů. Díky této vizuální stopě se budete moct v celé situace jednodušeji zorientovat.  

Otestujte se 

Přemýšlíte, jestli se opravdu hodíte pro práci kouče rozvoje osobnosti? Vyzkoušejte si zdarma náš jednoduchý test, jehož vyplnění vám zabere zhruba 3 až 4 minuty. 

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby