Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovace) – startuje již v květnu 2024. Jde o jediný zrychlený běh v tomto roce. Aktuálně se uvolnilo 1 místo → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

Neurolingvistické programování: Co to je a jak v praxi funguje?

|
Markéta Hamrlová

Už jste někdy slyšeli o neurolingvistickém programování, které bývá často uváděno pod zkratkou NLP? Přečtěte si, odkud pochází, jaké má základní předpoklady a jak funguje v praxi.

Odkud NLP pochází

Za vznikem neurolingvistického programování stojí především Richard Bandler a John Grinder, kteří tuto původně psychoterapeutickou metodu vyvinuli v 70. letech 20. století. Teoreticky přitom vycházeli zejména z kybernetiky, matematiky, jazykovědy a systematické a ericsonovské terapie. Zároveň soustavně pozorovali a následně modelovali způsob práce odborníků a odbornic z nejrůznějších oborů lidské činnosti.

Většina NLP technik a dovedností je odvozena z těchto pozorování vzorců chování u jednotlivých expertů a expertek v rámci lidské komunikace.

V současné době se metody NLP velmi často propojují s metodami koučinku.

Jak zní oficiální definice?

V učebnicích bývá neurolingvistické programování nejčastěji definováno jako studie struktury subjektivní zkušenosti. Tato studie se přitom zaměřuje na vzorce, které jsou vytvořeny interakcí mezi mozkem, jazykem a tělem. Termínem NLP přitom mnohdy bývají zastřešovány (bohužel) i nejrůznější pseudovědecké přístupy a hnutí, což z pozice vědců vyvolává negativní ohlasy.

5 základních předpokladů NLP

Neurolingvistické programování disponuje určitými pravidly, kterými se řídí, která však rozhodně nelze brát jako dogmatická, ale spíše jako rámcová. Níže je uvedeno několik z těch nejzákladnějších.

1: Každý mozek je originál

A každý mozek proto přemýšlí úplně jinak. Na celém světe byste nenašli dva tyto orgány, které by fungovaly naprosto totožně. Každý z nás vnímá svět naprosto subjektivně. Zároveň prožitek, který díky našim smyslům vnímáme, nemusí být nutně totožný s obrazem prožitku v naší mysli.

2: Mysl a tělo je jeden propojený systém

Pokud se rozhodnete učinit změnu v jednom systému, automaticky se to projeví i v systému druhém. Jestliže vás například přepadají negativní myšlenky, bude se tato skutečnost zrcadlit i na vašem těle, které bude napjaté. A pokud pomocí dechu následně ztlumíte tělesné napětí, uvolníte tím i své myšlenky.

3: Musíte v sebe věřit

V každé fázi našeho života činíme to nejlepší rozhodnutí, které v tu chvíli dokážeme. Abychom něčeho dosáhli, musíme  nejprve věřit, že to můžeme dosáhnout. Pokud máme v hlavě neustále myšlenky týkající se toho, že jsme neschopní, budeme se tak i chovat.

4: Každý může být tím, kým chce

Ať už máte kreativní nebo obětní přístup k životu, jedná se vždy o otázku vaší osobní volby. Pamatujte na to, že nikoho nevytváří jeho minulost, ale pouze odpověď na ni.

5: Myslete pozitivně

Skleslí a úzkostliví lidé nikdy nedokáží v tomto svém stavu ostatní adekvátně uklidnit a motivovat. Ať už aktuálně řešíte jakýkoliv problém, vězte, že koncetrace myšlení na tento problém ho dále posiluje a zvětšuje. Problémem může být pouze to, co za problém sami označíte. Pokud začnete brát věci jako příliš složité, přesně takovými se následně stanou.

Jak NLP funguje v praxi: Náročná zkouška

Představte si tuto situaci. Právě vás čeká velmi náročná zkouška na vysoké škole. Sedíte před učebnou, ve které zkouška probíhá a vy jste velmi nervózní. Potíte se a vaše ruce se začínají třást. Cítíte, že najednou nedokážete pořádně popadnout dech. Je vám, jako byste měli každou chvílí omdlít. A když poté předstoupíte před zkoušející, v hlavě máte úplné okno a na nic si nevzpomínáte.

A teď si představte, že by vše mohlo být jiné. Jakmile byste začali pociťovat příznaky nervozity, stiskli byste si jedno konkrétní místo na své dlani a vaší hlavou by proběhla vzpomínka na mimořádně pozitivní událost. Takovou, v níž jste se vy sami cítili velmi klidní, šťastní, plní energie a důvěry. A díky těmto myšlenkám z vás najednou začne tréma opadávat. Do zkušební místnosti potom vcházíte klidně a sebevědomě.

TIP: Zajímá vás, jak by to mohlo fungovat? Vše je otázkou principu vytvoření podmíněného reflexu. Podnět (stisknutí místa na vaší dlani) vyvolá konkrétní pozitivní představu (vzpomínku), při které jste se cítili přesně tak, jak se potřebujete cítit i nyní.

Chcete se o NLP dozvědět více?

Ovládněte perfektně techniky, které v České republice ovládá jen málokdo. Přihlaste se na komplexní vzdělávací program NLP kouč a naučte se to nejlepší a nejefektivnější, co současné neurolingvistické programování nabízí.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby