Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

8 otázek, které stojí za to si položit

Pracujte na svém osobním rozvoji. Připravila jsem pro vás několik témat a otevřených otázek, které vás povedou k hlubšímu zamyšlení.

Výchozí jsou principy NLP a pozitivní psychologie

Na témata v tomto článku pohlížím z úhlu pohledu, který vychází ze základních pilířů pozitivní psychologie a neurolingvistického programování. Prostřednictvím jednotlivých otázek vás přitom chci podnítit k oponování a osobnímu hledání, díky kterému se rodí hluboké poznání a vnitřní moudrost.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK7 velmi účinných věcí, kterými si můžeme zjednodušit život

Perfekcionismus

Perfekcionisté bývají mnohdy přesvědčeni o tom, že když budou dělat věci dokonale, budou se také dokonale cítit. Ve skutečnosti je ale pravdou spíše opak. Perfekcionisté si totiž záhy uvědomí, že jde věci dělat ještě lépe a lépe

Tito lidé se rovněž nedokáží plně uvolnit. Prakticky neustále se totiž nachází ve stavu neustálého vnitřního napětí. Život perfekcionistů tak může připomínat nikdy nekončící Sisyfův zápas s kamenem, který se pokouší dovalit na vrchol hory. Jenže se mu vždy skutálí dolů. 

Podle Paretova pravidla 80 % úsilí, které v životě vynakládáme, přináší jen 20 % výsledků, které díky tomuto úsilí dosahujeme. Pro dosažení co nejlepších výsledků nepotřebujeme pracovat déle ani více. Většinou stačí jen lépe nasměrovat svou energii.

Pár otázek k zamyšlení

  • Jakými slovy se oceňujete?
  • Co se vám v životě podařilo? Jak svůj úspěch oslavujete? 
  • Čeho chcete v životě opravdu dosáhnout? A kolik energie a úsilí vás to stojí? 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak zvládnout nejistotu v životě

Jazyk

Náš jazyk a slova jsou odrazem toho, co je uloženo v naší nevědomé mysli. Zároveň jazyk symbolizuje mocný nástroj, který je schopen naše nevědomí určitým způsobem ovlivňovat. 

Pokud například použijeme slovo ZKUSÍM, připravujete se tím fakticky na neúspěch. Protože pokud chceme opravdu uspět, věci nezkoušíme, ale děláme je. 

Slova MUSÍM a NESMÍM si zase naše mysl automaticky spojuje s negativním postojem, který může vyvolávat nechuť. A nebo třeba slovní vata v podobě JAKO nebo JAKOBY odnímá naši plnou koncentraci na přítomný okamžik. 

Pamatujte, že tam, kam směřujete svou pozornost, směřujete i svou energii. A kam směřuje naše energie, to se stává naší životní realitou. 

Pár otázek k zamyšlení

  • Jaká slova (nebo slovní spojení) máte tendenci nadužívat? A co to o vás vypovídá?
  • Co chcete, místo toho, co nechcete? Co chcete místo toho, s čím bojujete? 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKTréma a jak ji úspěšně překonávat

Tělo

Tělo je v podstatě naším domovem. A věrně s námi jde po celý život. Za všech okolností nás podporuje a drží nás. A má tendenci prospívat právě tak dobře, jak se o něj staráme.

Proto je třeba o něj pečovat a všímat si veškerých signálů, které nám zasílá. Pokud vás něco bolí, zamyslete se nad tím, co potlačujete. A co se vám tělo tímto způsobem snaží říct. Pamatujte na dostatečně dlouhý spánek, vyváženou stravu a pitný režim. Pravidelně si berte dovolenou a cíleně vypínejte.

Naučte se čistit si hlavu. Každý den věnujte chvíli tomu, že se zastavíte. Položíte si dlaně na své břicho a budete se věnovat vědomému dýchání. A čas od času si dopřejte také jen tak být. Existujte více v přítomném okamžiku a netravte tolik času online. Chraňte si svůj osobní prostor a dělejte v něm výhradně ty činnosti, které vás baví a naplňují. 

Pár otázek k zamyšlení

  • Jaký vztah máte ke svému tělu? Jak přesně se staráte o jeho fyzickou a psychickou stránku? 
  • Kolik máte v životě fyzické aktivity? A jak vypadá váš spánek? 
  • V jaké kondici chcete být za deset nebo dvacet let? A čím tento záměr podporujete? 

Zjistěte o sobě ještě více

Přihlaste se na sebezkušenostní výcvik Kouč a osvojte si základy koučovací metodiky. Nebo absolvujte kurz Kouč rozvoje osobnosti, který je určen pro všechny, kteří se chtějí stát koučem.

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby