Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Co je úzkost a jak ji lépe zvládat

Úzkost je zcela normální reakcí našeho organismu na situaci, kterou člověk vyhodnotí jako ohrožení. Toto ohrožení přitom nemusí být nutně způsobeno faktickým stavem. Mnohdy stačí pouhá myšlenka. Přečtěte si, jak s úzkostí lépe zatočit, pokud vás přepadne. 

Úzkost je zcela přirozená

V naší společnosti je zvýšeně úzkostných přibližně 20 % jedinců. Úzkost přitom může vyvolat faktický podnět, případně myšlenka. Zároveň je třeba rozlišovat úzkost akutní a chronickou. Pod chronickou úzkostí si přitom můžete představit strach z „co by kdyby“, potažmo z konstruování negativního vývoje událostí.

Úzkost lze dobře rozpoznat pomocí několika tělesných signálů, které ji zpravidla doprovází. Jedná se zejména o nedostatečnost dechu, pocit na omdlení, zvýšené pocení, knedlík v krku, pocit chladu nebo naopak horka. Pokud se tyto projevy dále prohlubují, mohou vyústit v panický záchvat.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak na sebekoučink a jaké nástroje k tomu používat

Jak úzkost lépe zvládat

Pokud vás úzkost přepadne, můžete se pokusit s ní zatočit. Níže uvádíme několik způsobů, jak si opět navodit klid ve vaší mysli.

Pokud užíváte psychofarmaka, nikdy je sami nevysazujte. Vždy se nejprve obraťte na svého lékaře. 

1. Udělejte přesný opak

Pokud zažíváte úzkost, je zcela normální, že se chcete někam schovat, zalézt do postele a být sami. Otestujte však raději možnost udělat přesný opak toho, co vám v danou chvíli vaše mysl radí. Můžete třeba vyrazit na procházku nebo se pustit do práce na zahradě. Jakmile změníte polohu vašeho těla a zaměstnáte svou mysl, zjistíte, že se cítíte o poznání volněji. Je to dáno tím, že naše tělo, mysl a emoce jsou z hlediska teorie neurolingvistického programování jedním propojeným systémem. A změna v jedné z těchto oblastí vyvolá změnu i ve zbývajících dvou.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK7 velmi účinných věcí, kterými si můžeme zjednodušit život

2. Vyhněte se rychlému rozdýchávání

Pokud budete překotně lapat po dechu, může to vést k hyperventilaci. Jedná se o stav, kdy organismu přivádíte větší množství vzduchu, než stíhá zužitkovat. Projevit se to typicky může mravenčením v končetinách, které někdy přeroste v křeč a tlak na hrudi. Místo rychlého rozdýchávání se tedy snažte svůj dech uklidnit a prodloužit. 

3. Běžte do přírody

Náš mozek je stejný jako ten, který byl v hlavě pračlověka. Ten však narozdíl od nás trávil celé dny v přírodě a byl v obklopení zeleně. Nezapomínejte proto na to, že i my jsme součástí přírody a že ji ke své vnitřní pohodě potřebujeme. Choďte pravidelně do lesa a vnímejte, že každý z nás je součástí většího celku. 

4. Pamatujte na cvičení

S předchozím bodem úzce souvisí fyzická aktivita, kterou je třeba zařadit do svého života. Pokud ale přes den fyzicky pracujete, nezapomínejte na zakomponování pasivního odpočinku. Dávejte si také pozor na to, aby sportování fakticky nepodporovalo váš stres a vy jste necítili pocit tlaku.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKPoznejte 3 účinné nástroje pro sebekoučink

5. Správná strava s dostatkem vitamínů

Abychom se v našem těle cítili dobře, je na místě mu dodat potřebnou výživu s dostatkem vitamínů. Pokud trpíte úzkostí, neměl by ve vaší stravě chybět zejména vitamín B, vitamín C, železo a magnézium. 

6. Upozaďte sociální sítě

Jste zvyklí trávit většinu volného času na sociálních sítích nebo sledováním zpravodajství? Omezte to. Pamatujte na to, že sociální sítě a média jsou konstruovány s cílem uchvátit a co nejdéle uzurpovat naši pozornost. Vzhledem k informační a podnětové přehlcenosti je však stále těžší tohoto cíle dosahovat. 100% dokáže naši pozornost držet vyvolaný strach. I proto jsou titulky jednotlivých zpráv psány tak, aby v nás vybudily negativní emoce a tím pádem zaujaly naši pozornost. 

7. Pusťte se do tvoření

Kdy jste si naposledy něco namalovali nebo vyrobili? Tvorba čehokoliv dokáže zaměstnat naši mysl i ruce a tím pádem minimalizovat úzkost. 

8. Osvojte si mentální techniky pro zvládání úzkosti

Na závěr si představíme ještě mentální techniky, která vám pomohou zvládnout úzkost. Ze všeho nejdříve je třeba formulovat, co chcete. Tuto formulaci byste přitom měli vyslovit v přítomném čase a zároveň ji co nejvíce konkretizovat. Nezapomínejte na to, že to, co chcete, vnímáte jako dosažitelné vlastními silami. 

Do práce můžete také zapojit takzvané přerušovače vzorců. Představte si třeba, že vaše úzkostné myšlenky připomínají proud, který se zrychleně točí jedním směrem. A vy jej ve své představě zastavíte a otočíte jej druhým směrem. Pokud při úzkosti pociťujete nepříjemné fyzické projevy, snažte se zapojit opačné vizuálně kinestetické impulsy. Pokud například máte pocit, že vás svírá krunýř, zastavte se. A představte si, že uvnitř sebe máte masivní ocelovou trubku, která se postupně roztahuje a tento krunýř zničí. 

Svým úzkostným pocitům rovněž můžete přiřadit určitý tvar a barvu. Následně tento tvar ve své mysli zničte (třeba spalte). Pokud ve své mysli něco zničíte, projeví se tato změna i jako změna ve vnímání vašeho strachu. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak zvládnout nejistotu v životě

Pracujte na svém osobním rozvoji

Naučte se více praktických technik a pracujte na svém osobním rozvoji. Vyberte si z nabídky kurzů ten pravý pro vás. 

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby