Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Jak zvládnout nejistotu v životě

V životě každého z nás někdy může nastat nejistota. Najednou nevíme, co bude dál a naše myšlenky se přeměňují na negativní. Přečtěte si, jakým třem zkratkám má tendenci naše mysl v takovém případě podléhat. Prozradím vám také, jak takovou nejistotu lépe zvládnout. 

Jak funguje lidská psychika

Lidská psychika funguje zvláštně. Jakmile vycítíme nebezpečí, vybudí nás psychika k aktivitě a my díky tomu dokážeme lépe fungovat. Pokud ale tento stav trvá dostatečně dlouho, nastává u nás psychický propad. Vzhledem k tomu je běžné, že nejvíce psychických kolapsů a špatných nálad se objevuje v období relativního nebo faktického klidu po předcházející bouři.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK7 omylů, kterým podléhá naše nevědomá mysl

Naše nevědomá mysl podléhá mimo jiné těmto 3 zkratkám

Abychom se dokázali lépe zorientovat v nepřehledné situaci, vyplatí se znát aspoň rámcově 3 zkratky, kterým podléhá naše nevědomá mysl.

Bandwagon effect

Tento jev v podstatě vysvětluje, proč v situacích, kdy nejsme rozhodnutí, zpravidla uděláme to, co většina. Náš mozek se zkrátka a jednoduše vyvíjel v pravěku a lidstvo jako takové přežilo především díky tomu, že dokázalo fungovat v tlupách. Většinově přijímaný názor tlupy je proto pro naše nevědomí tou první volbou v situaci, kdy v rozhodnutí tápeme.

Spáčský efekt

Tento jev vysvětluje, že lidé mají tendenci se ztotožnit s informacemi, které jsou jim přesvědčivě podávány. Místo těch, které by si nejprve ověřili. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak překlopit myšlení z fixace na problém na jeho řešení

Sebenaplňující proroctví

Tento jev vytváří naši budoucí realitu na základě očekávání toho, jaká tato realita bude. Pokud se například lidé obávají ekonomické krize, vyvolává to v nich zákonitě chování, které vyvolání ekonomické krize fakticky podporuje. 

Jak eliminovat negativní důsledky těchto zkratek

Pravdou zůstává, že negativní důsledky těchto zkratek lze alespoň do určité míry eliminovat. A jak této eliminace dosáhneme?

  • Buďte si vědomi toho, že pokud něco dělají nebo chtějí jiní lidé, nemusí to být směrodatné. Důležité je zjistit, proč to dělají a proč byste to měli dělat i vy.
  • Myslete na to, že pokud něco většina tvrdí, že chce, nemusí to znamenat, že to chce skutečně.
  • Ověřujte si zdroje informací, které považujete za relevantní pro vaše rozhodnutí. Zamyslete se také nad tím, proč daný zdroj za důvěryhodný považujete.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK10 účinných rad, jak lépe zvládnout úzkost a strach

Jak krizi lépe překonat

Abyste dokázali nějakou krizi překonat, jsou pro vás důležité vaše zkušenosti z předchozích krizí. Pokud jste v něčem dokázali dobře obstát v minulosti, budete se moct na sebe a své zdroje lépe spolehnout nyní. 

Své myšlenky aktivně vyvažujte, aktivujte v sobě naději a cílené zaměřování pozornosti. Obecně vám krizi pomůže překonat nějaká aktivita, denní řád a cokoliv, na co se v průběhu dne můžete těšit. Buďte k sobě laskaví a stejně tak buďte vlídní směrem k ostatním. 

Z hlediska zákonitosti krize pamatujte na to, že časem bude vždy lépe a že váš vnitřní klid je výsledkem cílené vědomé práce. Pamatujte na to, že strach nebo stagnace lidstvo jako celek nikdy neposunulo vpřed. 

Každé vychýlení od normálu vždy přináší postupnou harmonizaci. Proto lze očekávat, že v kontextu vývoje událostí nastane dříve či později určitý bod zlomu. Každý z nás má schopnost aktivně měnit a vytvářet budoucnost. Nikdo z nás nedokáže předvídat, co se v takové situaci stane dále. Důležité ale je naučit se s krizí žít.

Pracujte na svém osobním rozvoji

Chcete si osvojit užitečné techniky osobního rozvoje a konkrétní postupy? Vyberte si některý z prověřených kurzů koučinku.

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby