Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

7 velmi účinných věcí, kterými si můžeme zjednodušit život

Chcete citelně posílit své pocity radosti, pohody a štěstí? V tomto článku najdete 7 prakticky zaměřených tipů na věci, kterými si můžete zjednodušit život a zlepšit tak svůj prožitek z jeho vnímání. 

1. Zaměřte se na řešení, nikoliv na problém

Pokud budete své myšlenky směřovat na problém a na to, co je špatně, zpravidla budete dostávat stále stejný výsledek. A tím je zvyšování vašeho stresu. Tímto způsobem totiž posilujete bloudění v kruhu a zhoršujete své nepříjemné pocity. 

Pokud budete dělat věci stále stejným způsobem, budete dostávat stále ten stejný výsledek. Pokud chcete získat odlišný výsledek, změňte zaměření své pozornosti a myšlení. Jestliže chcete vyřešit svůj problém, nepátrejte po příčině toho, jak vznikl, proč něco nejde a co všechno je špatně a ještě hůř. Místo toho se zaměřte na konstruktivní cestu k řešení. 

V takovém případě si proto položte jednoduchou otázku: „Co chci místo toho, co nechci?“ A následně si to, co chcete, co nejvíce a nejdetailněji specifikujte. Jen tehdy budete-li přesně vědět, jak to, co chcete, vypadá, začnou vás napadat kreativní způsoby, jak daný záměr realizovat.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKPoznejte 3 účinné nástroje pro sebekoučink

2. Myslete na pravidelný pohyb

Náš mozek se během evolučního procesu vždy vyvíjel při pohybu těla. Lidé v pravěku za den ušli až 20 km. A co to znamená? Že zkrátka a jednoduše nejsme uzpůsobeni k tomu sedět celý den u počítače. Pokud svému tělu nedopřejeme dostatek pohybu, náš mozek má tendenci degenerovat. 

Díky fyzické aktivitě v našem těle dochází ke stimulaci proteinů, které podporují vzájemné propojení neuronů. Zároveň se tímto způsobem zvyšuje zásobení mozku glukózou a kyslíkem, který odbourává toxické elektrony. Díky pohybu také dochází k uvolňování endorfinů, které jsou odpovědné za dobrou náladu. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak zvládnout nejistotu v životě

3. Choďte do přírody

Pohyb je pro naše tělo a mozek důležitý. Stejně tak ale velkou roli hrají pravidelné procházky do přírody. Pračlověk prožil většinu svého života v obklopení stromů, čerstvého vzduchu a tekoucí vody. Je třeba myslet na to, že jsme součástí přírody. A že ke své vnitřní pohodě přírodu potřebujeme. Choďte proto pravidelně ven a vnímejte, že jsme všichni součástí většího celku.

4. Věnujte se meditaci

Odpočinutá a klidná mysl se zcela zákonitě podílí na kreativním proudu myšlenek. Podle výzkumu Sary Lazarové vede zklidnění toku vlastních myšlenek ve frekvenci půl hodiny denně ke zvýšení množství šedé kůry mozkové hned v několika oblastech mozku. Kromě toho dochází ke zlepšení paměti a schopnosti rozhodování. 

Proto je fajn do svého života zařadit meditaci. Způsobů, jakými můžete meditovat, přitom existuje velké množství. Pokud se řadíte mezi začátečníky, můžete například pozorovat svůj dech a vědomě uvolňovat svaly svého těla. A myšlenky, které se objeví, nechávat rozplynout v imaginaci mlhy. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak překlopit myšlení z fixace na problém na jeho řešení

5. Vstaňte o půl hodiny dříve

Náš život je protkán množstvím automatických zvyků od rána až do usnutí. Pokud svůj den začneme úlekem při zazvonění budíku a následným spěchem, budeme se stresem bojovat již od samotného rána. Často pak takové ráno stojí za naší špatnou náladou a dalšími negativními událostmi. 

Proto je fajn vstát o půl hodiny dříve. Váš organismus probudíte pomalu a přirozeně. Získáte tak čas svůj pomyslný ranní rituál, kdy budete mít prostor jen sami pro sebe. Krásné ráno přitom výrazně zvyšuje pravděpodobnost toho, že prožijete krásný den. 

6. Dýchejte více do břicha

Naučte se používat správnou techniku dechu. Snažte se dýchat do břicha, abyste uvolnili vnitřní napětí. Takový dech je spíše hluboký. Směřuje nejdříve do celé plochy břicha, hrudníku a následně pod klíční kosti. Pokud tento dech provádíme správně, neměla by se nám zvedat ramena a zároveň by mělo docházet k plnému prokrvení všech vnitřních orgánů. 

7. Přitáhněte si do života to, co chcete

Jak jsme již zmínili, je třeba si nejprve uvědomit, co chcete místo toho, co nechcete. Následně tímto směrem selektujte vaši pozornost, čímž bude docházet k vytváření vaší osobní reality. Dobře určený záměr je odrazem nás samotných. Roste a vyvíjí se společně s námi. 

Stanovením takového záměru přijímáte odpovědnost za svou životní realitu. Opouštíte obětní postoj a také zlepšujete svůj pocit ze sebe samých. Nasměrováním energie konkrétním směrem také zlepšujeme svou koncentraci a zvyšujeme pravděpodobnost toho, že uspějeme. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak pracovat na své psychické odolnosti

Zajímá vás víc?

Chcete se naučit, jak změnit svůj přístup k řešení problémů? Chcete se naučit pomáhat ostatním měnit jejich životy? Přihlaste se na prakticky zaměřený výcvik Kouč rozvoje osobnosti, který vás na to připraví. 

Zjistěte o kurzu více

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby