Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

10 nejčastějších životních strategií naučených v dětství

Na světě existuje spousta lidí, kteří nejsou spokojení se svým životem. Většinou přitom za jejich pocity stojí nedostatečně ukotvený pocit vlastní hodnoty. Tito lidé jsou totiž „naprogramováni“ tak, aby stáli v cestě sobě samým. Odhalte 10 nejčastějších životních strategií naučených v dětství a přečtěte si, jak je přijmout.

Kdy životní strategie vznikají

Podle Heinze-Petera Röhra naše životy ovlivňují určité vzorce chování, které jsme si osvojili převážně v dětství. Mnoho lidí přitom provází nejrůznější emocionální problémy zejména proto, že v jejich nitru existují dva programy, které působí proti sobě. Člověk, který pod jejich vlivem jedná, většinou vůbec netuší, že je jeho životní strategie pro něj samotného destruktivní.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Neurolingvistické programování: Co to je a jak v praxi funguje?

10 nejčastějších životních strategií

1. Posedlost neustálou prací a úspěchem

Říká vám váš vnitřní hlas, že jste nedostateční? V tom případě možná i vy přistupujete k této pravděpodobně nejčastější životní strategii. Ta spočívá v posedlosti neustálou prací, úspěchem a uznáním. V současné době se řada lidí domnívá, že jim úspěch přinese pocity hodnoty a štěstí.

Ale mnoho osob má z úspěchu neuvědomovaný vnitřní strach. Jelikož dosažením úspěchu se jejich přesvědčení o nedostatečnosti nevymaže. Naopak se zvětší.

Člověk s touto životní strategií se cítí mnohem lépe na cestě k cíli, než když ho konečně dosáhne. V cíli ho totiž čeká jen prázdnota, nuda a nespokojenost.

2. Touha po moci

Možná i vy až chorobně usilujete o získání moci nad druhými lidmi a chcete co nejvíce upevnit svoji pozici. A pokud se vám to nedaří, říkáte si, že jste bezcenná bytost. Moc pro takové lidi symbolizuje opiát, kterého se nedokáží za žádnou cenu vzdát. A to ani v případě, že je přepadnou zdravotní potíže nebo dostávají ze svého okolí jasné signály.

3. Touha dělat věci dokonale

Perfekcionisté obvykle zastávají přesvědčení, že pokud budou dělat věci dokonale, budou se cítit perfektně. Opak ovšem zůstává pravdou. V takovém případě totiž perfekcionisté velmi rychle zjišťují, že by mohli vše udělat ještě mnohem lépe. Vždy vidí prostor pro ještě nějaké zlepšení a prakticky nikdy se nedokáží plně uvolnit, jelikož se neustále nachází ve stavu vnitřního napětí.

4. Hraní rolí a maskování

Další častou životní strategií je skrývání se za masku nedosažitelnosti, nezranitelnosti a spasitelství. Čím arogantnější masku takový člověk nosí, tím větší tíseň ve svém nitru prožívá. Zároveň se snaží dodat si sebehodnotu tím, že si hraje na oběť okolností života.

5. Procházení životem po špičkách

Tuto životní strategii lze také přirovnat ke hře na neviditelnost. Takový člověk nijak nevyčnívá a nedělá žádné problémy. A výsledkem je, že žije bez energie, nevyužívá svůj potenciál ani žádné ze svých uspokojivých a obohacujících kontaktů.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Zažíváte neradost? Čtěte 5 tipů, jak do života opět dodat pohodu

6. Přehnaná přizpůsobivost

Tento způsob životní strategie vede velmi často k vykořisťování člověka, který si netroufá na svou obranu cokoliv podniknout. Domnívá se, že není hoden respektu a respektujícího zacházení.

7. Neustálé pomáhání druhým

Tato životní strategie je rozšířená zejména mezi ženami. Ty se snaží zlepšit svou sebehodnotu prostřednictvím pomoci druhým lidem. Neumějí říkat ne a žijí spíše pro druhé než sami pro sebe. Na své potřeby a vlastní hranice často zapomínají.

Neumějí se bránit a neustále v sobě dusí zlost. A časem se cítí ještě více zničení a vyčerpaní.

8. Chorobné přemítání

Lidé s touto životní strategií až chorobně přemítají o nekonstruktivních úvahách. Jsou zacyklení do svých vlastních myšlenek a ztrácí nad nimi kontrolu, přičemž tyto myšlenky ani nemají nic společného s přemýšlením.

9. Závislost na vztahu

Platí, že abychom mohli žít zdravý vztah s někým druhým, musíme mít nejprve zdravý vztah sami se sebou. Pokud vztah používáte pouze pro lepení svých ran a děr po neřešených vnitřních problémech, koledujete si dříve nebo později o problém.

I když v období zamilovanosti má člověk pocit, že konečně našel toho pravého, později se to zlomí. A nastane touha přenášet odpovědnost za své štěstí na partnera/partnerku. Je ovšem důležité si uvědomit, že žádný jiný člověk nedokáže ukojit náš emocionální hlad a vyřešit naši potřebu přijmout sebe samého.

10. Utíkání do nemoci

Období nemoci je obdobím, kdy není třeba bojovat. A může se proto jednat o pokus, jak se vyhnout odpovědnosti za svůj život. Člověk utíkající do nemoci si v hloubi duše připadá neschopný dostát všem svým nárokům. Nebo si připadá velmi zoufalý ve své aktuální situaci a nemoc u něj symbolizuje pomyslný návrat do dětství.

Přijměte nové životní strategie: jak na to

Naučte se přijmout svoji minulost

Minulost nikdo z nás nezmění. Pro mnoho lidí je ovšem těžké ji akceptovat takovou, jaká byla. A to zejména po přijetí faktu, že jsme neměli žádnou jinou možnost. Pokud ovšem minulost přijmeme, může nás to osvobodit. Dovolte si prožít ztrátu a prociťte zármutek nad tím, co skončilo a definitivně odešlo.

Uvědomujte si sami sebe

Je důležité naučit se uvědomovat si své potřeby, emoce a myšlenky. Díky tomu, že budete rozšiřovat své sebevědomí, budete reflektovat svou existenci. Spolu s tím se naučte přijmout sami sebe, a to včetně veškerých svých chyb a nedostatků.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak úspěšně zatočit se životní krizí

Buďte spokojení teď a tady

Současná společnost orientovaná na výkon je zvyklá odkládat svoji životní spokojenost na AŽ. To ovšem vede k permanentní nespokojenosti. Díky tomu, že svoji pozornost zaměříte na dnešní den, začnete si lépe uvědomovat bohatost a plnost svého života.

Abyste dokázali zaměřit pozornost na budoucnost a na to, co skutečně chcete, může vám pomoct koučink. Velmi zjednodušeně přitom platí, že hranice koučinku končí tam, kde začíná sféra psychiatrie.

Začleňte do života nové životní strategie

Posledním krokem může být provedení revize starých životních strategií a následné začlenění nových, a to v souladu se strategií Heinze-Petera Röhra. K tomuto začlenění vám mohou pomoci často opakované a vědomě ukotvené afirmace.

Nové životní strategie vám pomohou odložit roli oběti a získat nezávislost a odpovědnost za svůj život.

Chcete se naučit víc?

Chcete si osvojit fascinující a mimořádně rychlé a efektivní techniky hluboké vnitřní změny? Přihlaste se na prakticky zaměřený kurz NLP kouč.

Zjistěte o kurzu více

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby