Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovativní metody) – startuje již v květnu 2024. Jde o jediný zrychlený běh v tomto roce. Aktuálně se uvolnila 2 místa → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

Zažíváte neradost? Čtěte 5 tipů, jak do života opět dodat pohodu

Možná i vy si podle ostatních nemáte na co stěžovat. Podle všeho byste měli být šťastní. Ale vy víte, že nejste. Na druhou stranu však ani nejste nešťastní. Inspirujte se, jak do svého života opět dodat radost.

Cítíte nespokojenost?

Máte kde bydlet. Máte co jíst. Některé vztahy vám fungují dobře, některé o trochu méně. Jste zdraví a splnili jste si spoustu cílů, které jste si přidělili. Moc dobře si uvědomujete, že ve srovnání s hladovějícími obyvateli Afriky si nemáte na co stěžovat. Ale vy přesto všechno pociťujete nespokojenost.

Možná se cítíte uštvaně a unaveně. Svou nespokojenost se snažíte nedávat najevo svému okolí. Ale ona se přesto objevuje. Svůj divnostav nedokážete správně pojmenovat. A vlastně ani netušíte, co přesně se to s vámi děje.

Jak poznám, že je to jen krátkodobá nespokojenost? Odezní časem, nebo mě bude sžírat již donekonečna? Nebo jde o něco zásadnějšího? Jak to poznat? 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak zlepšit koncentraci? Naučte se Silvovu metodu.

Neignorujte signály vlastního těla

Naše tělo s námi komunikuje prostřednictvím nejrůznějších signálů. Pokud pociťujete životní nepohodu, tělo vám to sdělí dlouho předtím, než u vás dojde k psychickému či fyzickému kolapsu.

Signály vašeho těla se přitom vyplatí nepodceňovat. Své nepohody se nezbavíte ani tehdy, když odpovědnost za své tělo přenesete na lékaře a zdravotníky. Nedoufejte, že se to časem nějakým způsobem zlepší. Vaši dlouhodobou vnitřní nepohodu nemůžete neřešit donekonečna.

TIP: Představte si své tělo jako pružinku. Pokud ji budete dlouhodobě přepínat, pravděpodobně jednoho dne praskne.

Za své štěstí jsme odpovědní my sami

Uvědomte si, že je naprosto v pořádku nebýt neustále v pořádku. Život každého z nás je plný pocitů štěstí, ale i nepohody. Pozitivní chvíle u nás střídají pocity smutku. A je to zcela v pořádku. Nenechte se zmást pohodovými a vyumělkovanými životy, které odehrávají vaši známí a celebrity na sociálních sítích.

Životní okolnosti se mění každým okamžikem. Budoucnost každého z nás ještě nebyla napsána. A s tím souvisí i skutečnost, že každý z nás má nesčetné množství cest, kterými se náš život může ubírat.

TIP: Pokud se necítíme dobře, máme tendenci se fixovat na myšlenku, že to takto půjde i nadále. Ve skutečnosti se však náš život neustále mění a my se měníme s ním.

Směřujte svou pozornost cíleně

Uvědomte si, že to, na co směřujete svou pozornost, v životě posilujete. Problémy v našem životě nikdy nepocházejí jen ze situací samotných, ale spíše ze způsobu, jakým o nich přemýšlíme. Problémem mohou být jen ty věci, které si za problém označíme.

Člověk je již od pravěku zvyklý inklinovat spíše k pohodlnosti. Ze změn máme jako lidstvo strach, protože každá změna může bolet. Bojíme se proto, že každou takovou změnou ztratíme to, co jsme již vydobyli.

Pokud ale nedosahujeme těch správných výsledků, musíme změnit, co a jak děláme. Je totiž velmi pravděpodobné, že existuje nějaká jiná a zároveň mnohem efektivnější cesta.

Dodejte radost a pohodu do života. Inspirujte se 5 tipy

Níže jsem pro vás připravila několik tipů pro dodání radosti a pohody do života. Neberte je prosím jako striktní dogma, ale spíše jako jednu z možných inspirací.

1. Pusťte se do generálního úklidu

Ze všeho nejdříve začněte úklidem. Vytřiďte všechno ve svém šatníku, co nenosíte, a dejte to na charitu. Udělejte si pořádek v kuchyni a na svém pracovním místě. Vymažte staré soubory, uspořádejte si své složky uvnitř počítače. Pokud tak učiníte, je velmi pravděpodobné, že ucítíte nárůst energie. A že budete mít následně potřebu udělat si pořádek i ve vašich vztazích a hlavě jako takové.

2. Zařaďte do života malé laskavosti

Usmívejte se více na lidi, se kterými přicházíte do každodenního kontaktu. Darujte někomu květinu, pošlete poděkování, nebo třeba napište ruční vzkaz psaný z lásky. Zařaďte zkrátka do svého života malé laskavosti a dělejte pro ostatní něco pěkného, co od vás neočekávají.

3. Nezapomínejte na laskavost sami k sobě

Laskaví buďte nejen ke svému okolí, ale především sami k sobě. Začněte cíleně korigovat svůj vnitřní dialog. Ptejte se sami sebe, jak chcete, aby váš život vypadal. A zároveň se ptejte, co pro to můžete v tomto okamžiku sami udělat.

4. Sportujte

Zařaďte do svého života pravidelný pohyb, ideálně v přírodě. Zatančete si na hudbu, kterou máte rádi. Nebo se věnujte něčemu jinému, co vám přináší radost. Důležité je, aby vás druh sportu opravdu bavil.

5. Ptejte se po smyslu

V neposlední řadě dělejte jen takové věci, které vám dávají smysl. Odpovězte si na otázku: „Jakou vzpomínku chci na sebe zanechat, až jednou odejdu?“. Myslete na to, že i ta nejmenší změna se počítá. I každodenní malé změny v dlouhodobém horizontu vytvářejí něco velkého.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak úspěšně zatočit se životní krizí.

Zajímá vás víc?

Chcete si osvojit fascinující a mimořádně efektivní techniky změny? Přihlaste se na kurz NLP kouč.

Toužíte po tom změnit své myšlenkové stereotypy? Zúčastněte se kurzu Kouč.

Nebo se přihlaste se na kurz Kouč rozvoje osobnosti a naučte se jiným pomáhat na profesionální úrovni.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby