Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Jak úspěšně zatočit se životní krizí

Životní krize může dostihnout každého z nás. Přečtěte si, jaká pro ni platí pravidla a jak s ní úspěšně zatočit. A prozradím vám, jak si opět nastolit pocit štěstí a spokojenosti.

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Životní krize

Mám všechno, co jsem kdy chtěl…dobrou práci, rodinu, hodnou ženu…Postavil jsem dům. Myslel jsem si, že to jediné, co mi chybí ke spokojenosti, je vášnivá milenka. Teď ji mám, už tři roky, ale šťastnější nejsem. Nevím, co mám dělat.

Nejdřív to bylo fajn. Milenka mi dodala šťávu, nový impulz, vášeň… Díky ní bylo více pohody i v mém manželství. Možná jsem se podvědomě snažil, aby manželka mou nevěru nepoznala, tak jsem byl doma pozornější a začal jsem se víc angažovat.

Po čase však začala milenka prudit. Začala si dělat nároky na můj čas a naše schůzky byly čím dál tím víc naplněné emočně vypjatými scénami, z nichž jsem se vracel domů, jak spráskaný pes.

Nevím, co mám dělat. Nedokážu ji opustit. Nedokážu si představit svůj život bez ní. A nedokážu se ani rozvést, mám pocit, že bych jako chlap úplně selhal. Trápí mě výčitky svědomí. Připadám si ubohý a odporný. Nejraději bych od všeho utekl. Někam se ztratil a počkal, jak se to časem vyvine samo.

Každá krize přichází postupně

Každého z nás v životě nejspíše dříve nebo později potkají negativní události, se kterými se budeme muset vypořádat. Platí, že velkému množství životních krizí předchází období stále více narůstajícícho popírání sebe sama, svých pocitů a potřeb. Velmi často v tomto období dostáváme drobné signály, které nám vysílá naše tělo v podobě nejrůznějších bolestí, infekcí a nesmyslných zranění a my je dlouhodobě přehlížíme a potlačujeme. Vše si střádáme jako pod pokličkou. S největší pravděpodobností však tato poklička jednou odskočí, obsah s plnou parádou vybublá ven a my se ocitneme obnažení a zranění rovnýma nohama v krizi, kterou už nejde nikterak maskovat.

Víte, že takové krizi se dá předejít? Bohužel však málokdo z nás dokáže včas zachytit a rozklíčovat drobné signály, že se s námi něco děje.

Pověstná poslední kapka přitom nemusí symbolizovat nic zásadního. Někdy nám může stačit opravdu málo - třeba podívat se na člověka, se kterým každý den usínáme bok po boku a najednou si uvědomíme, že se nám vlastně každý den v této situaci svírá břicho.

Každá situace má minimálně 3 možnosti řešení

Ať už se právě nacházíte v jakékoliv životní situaci, věřte, že máte na výběr minimálně 3 možnosti řešení:

  • Smíření - můžete si v dané situaci najít svůj prostor a své místo, aniž by vás tato situace nadále poškozovala.
  • Změna - můžete vytvořit jiné podmínky fungování, aby pro vás daná situace byla akceptovatelná.
  • Odchod - nebo můžete ze situace odejít.

Chcete životní krizi zvládnout? Přečtěte si 3 tipy

Pokud si již uvědomujete, že vás životní krize potkala, mám pro vás několik tipů, které vám mohou pomoci se z ní dostat.

Používejte místo slova MUSÍM raději slovo MOHU

Začněte tím, že si uvědomíte, kdy a v jakých konkrétních situacích používáte slovo MUSÍM. A zkuste jej začít nahrazovat slovem MOHU. Následně se zamyslete, co to pro vás opravdu znamená a jaký dopad to má na váš život.

Přemýšlejte

O svých motivech a postojích. Zamyslete se nad fungováním systému, v němž se pohybujete a uvědomte si, že je potřeba postarat se v prvé řadě sami o sebe a o svoji vnitřní pohodu, jen tak se totiž dokážete postarat o vše ostatní. Pamatujte na to, že jen lidé, kteří mají dostatek vnitřní síly, ji mohou efektivně nasměrovat ve prospěch celku (rodiny, vztahu, firmy, společnosti...).

Zaměřte se na signály vašeho těla

Nezapomínejte na to, že vaše tělo a mysl jsou jeden velký propojený systém. Z toho důvodu je potřeba věnovat pozornost jednotlivým signálům, které vám vaše tělo zasílá. Všímejte si například:

  • Kdy vás bolí břicho?
  • V jakých situacích nemůžete usnout?
  • Jak často býváte nemocní?

Nastolte si opět pocit štěstí

Z nejrůznějších psychologických výzkumů vyplývá, že pocit štěstí a spokojenosti souvisí s tím, že lidé:

  • dělají věci, které je opravdu naplňují,
  • pěstují si dobré vztahy s okolím,
  • jsou si vědomi svých vlastních cílů.

Dosažení cíle přitom nesymbolizuje samo o sobě podmínku pro náš pocit štěstí, důležitá je cesta a pocit, že jdu správným směrem. Pokud nemáme žádný životní cíl, přijímáme obětní postoj bez možnosti vlivu na utváření podmínek svého života a jeho toku.

Pokud se však upneme na pouze plnění stanovených met, odkládáme naši spokojenost a pocit štěstí na nejistý a neustále se odsouvající bod v budoucnosti. A kvůli tomu se následně stáváme otroky nikdy nekončícího boje.

Jak změnit přístup k řešení životních výzev?

Chcete se naučit změnit svůj způsob přemýšlení a přestat se fixovat na své problémy? Osvojte si nejrůznější techniky na sebezkušenostním výcviku Kouč.

Zjistěte více informací o kurzu

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby