Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovace) – startuje již v květnu 2024. Jde o jediný zrychlený běh v tomto roce. Aktuálně se uvolnilo 1 místo → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

V čem může koučům pomoci umělá inteligence Chat GPT

|
Markéta Hamrlová

Kariéra kouče patří mezi stále populárnější profese. Kouči pomáhají svým klientům nalézt jejich cíle, projít změnami, překonat případné překážky a objevit potenciál, který se v nich ukrývá. V poslední době se objevují nové nástroje a moderní technologie, které koučům jejich práci výrazně usnadňují. Jednou z nich je i umělá inteligence Chat GPT. 

Chat GPT: co to vlastně je?

Jako Chat GPT se označuje jazykový model vytvořený společností OpenAI. Jeho princip spočívá v používání umělé inteligence a strojového učení, přičemž je trénován na obrovském množství textových dat. Díky tomu dokáže tento nástroj vygenerovat text podobný tomu, který by napsal člověk.

Zároveň umí poměrně přesně a přirozeně reagovat na uživatelské dotazy. Model může být využíván v mnoha různých oblastech, přičemž jednou z nich je právě koučování

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se stát koučem v roce 2023

Jak může Chat GPT pomoct koučům

Chat GPT může současným koučům pomoct v mnoha různých ohledech. Pojďme si stručně představit alespoň několik z nich.

Podpora v brainstormingu

Chat GPT dokáže generovat nové nápady a ty následně předložit kouči a jeho klientovi jako zdroj inspirace. Své uplatnění najde například při koučování podnikatelů, kteří se snaží vymyslet nové způsoby rozšíření svého podnikání nebo najít nové cesty a způsoby pro řešení svých otázek.

Můj tip: Zadejte Chat GPT 3,5 úkol, aby našel 10 inovativních způsobů, jak oslovit své klienty a popište, co děláte, jak velká je vaše firma a čeho chcete dosáhnout. Nezapomeňte uvést ČR jako místo vašeho působení.

Vyjasňování hodnot

Chat GPT může být nápomocný také v otázce vyjasnění hodnot klientů a jejich vnitřní motivace. Dokáže totiž položit správné otázky, díky kterým mohou klienti lépe porozumět svým hodnotám a motivacím a tímto způsobem si vytvořit vlastní hodnotové zásady.

Můj tip: Zadejte Chat GPT 4 parametry podle kterých vám má pokládat koučovací otázky. Uveďte například, že vám má klást otevřené otázky, nemá vám udílet rady a hodnocení atd.

Inspirace k pozitivnímu myšlení

Model také dokáže generovat pozitivní afirmace a citáty, které povzbudí koučovaného. Zároveň díky tomu mohou klienti své problémy a výzvy vidět v pozitivním světle. 

Můj tip: Zadejte Chat GPT úkol, aby vám vygeneroval 10 neotřelých citátů pro podporu motivace překonat zónu pohodlí.

Pomoc při plánování cílů

Díky návrhu správně položených otázek mohou klienti lépe porozumět svým cílům a motivaci. Na základě předchozích trénovacích dat umí model také generovat nové nápady, díky čemuž mají klienti možnost poznat nové cesty pro dosažení svých cílů. 

Můj tip: Zadejte Chat GPT úkol, aby vám pomohl s vytvořením strategie FB příspěvků pro téma XY. Popište, co děláte, čeho chcete dosáhnout a jakým způsobem.

Podpora v emocionálně vypjatých situacích

Model dokáže koučům pomoct také při podpoře klientů v případě, že je přepadne stres, úzkost či chmury. V takových případech může nabídnout například uklidňující zprávy a tipy na to, jak se s návalem emocí lépe vypořádat. 

Můj tip: Zadejte Chat GPT úkol, aby s vámi hovořil terapeuticky podpůrným způsobem v situaci XY a tu popište. Následně chtějte podpůrné tipy pro zvládání této situace.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak při koučovacích rozhovorech správně pokládat otázky

Jak mohou Chat GPT využít kouči ve svém podnikání

Koučové mohou Chat GPT využívat také k tomu, aby jim tento nástroj usnadnil podnikání. Přečtěte si pár tipů na to, k čemu můžete model zaúkolovat.

Odpovědi na časté otázky

Chat GPT pro vás dokáže sestavit automatizované odpovědi na otázky, které vám vaši klienti nejčastěji pokládají. Může se jednat o otázky týkající se například vašich cen, služeb, dostupnosti a podobně.

Akční pomoc a podpora pro vás

S tímto nástrojem můžete chatovat prakticky kdykoliv v případě, že potřebujete okamžitou informaci, pomoc nebo radu. V této sféře využití si představte tento nástroj v roli svého mimořádně rychlého a výkonného asistenta. Pozor jen na fakt, že informace zde získané je třeba si ověřovat.

Rozvoj dovedností

Chat GPT lze také používat k rozvoji svých dovedností. Například tím, že učiníte z Chat GPT svého učitele a požádáte ho, aby vám kladl otázky z dané sféry a následně vyhodnocoval správnost vašich odpovědí.

Personalizované programy

Na základě individuálních potřeb a cílů vašich klientů dokáže Chat GPT pomoct s vytvořením personalizovaných koučovaných programů na míru

Zlepšení efektivity koučování

Koučové mohou tento nástroj používat ke sledování a následnému vyhodnocování pokroku svých klientů.

Tvorba obsahu pro blog či sociální sítě

Chat GPT je schopen ve veliké rychlosti vygenerovat pro vás titulek, osnovu i celý text či jeho pasáže a to v tónu a vyznění, které preferujete.

Personalizované programy

Tento nástroj také může koučům pomoct rozšířit své publikum pomocí nejrůznějších chatovacích místností, komunit a fór, kde mohou nabízet své služby a odpovídat na otázky potenciálních klientů.  

Jak Chat GPT používat

Chat GPT v základní verzi je dostupný zcela bezplatně, má však určitá omezení. Pro možnost pochopení toho, jaké má tento nástroj limity, je třeba vědět, že nejde o databázi znalostí, ale o výkonný jazykový model, jehož primárním cílem není přesnost informací. Možnost využití nástroje tak spočívá z jeho podstaty především ve vytvoření pracovní verze textu (programu, nástroje atd.). Velkou spornou (neupravenou a v šedé zóně se pohybující) otázkou je oblast autorského práva k textům, jejichž část je vytvořená umělou inteligencí, která ji vygenerovala. Dalším otazníkem je fakt, že vše, co je do Chat GPT vloženo, je tímto nástrojem dále zpracováváno a využíváno.

Aktuálně je k dispozici i placená verze 4. verze tohoto nástroje, která vykazuje vyšší míru přesnosti, ale také nižší rychlost zpracování vstupů. Její základní předností je schopnost reagovat i na grafické vstupy. Co dokáže verze 5, která je avizovaná na prosinec 2023, je v tuto chvíli ve hvězdách.

Lze očekávat, že v nejbližší době vznikne přehršel on-line nástrojů, aplikací, programů atd. pro kouče a jejich klienty. Sama se ráda nechám překvapit, co vše nás v tomto směru překvapí. Souběžně s tím však ruku v ruce poroste poptávka po fyzickém kontaktu a osobním propojení, jehož potřeba nám je evolučně daná.

Zjistěte o koučinku více

Chcete do práce kouče proniknout hlouběji? Vyberte si z nabídky osobních kurzů s otevřeným přístupem a srozumitelným výkladem a dejte tak šanci nové kariéře

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby