Jak při koučovacích rozhovorech správně pokládat otázky
31. 5. 2022 | Koučink
Koučovací rozhovor se plně zaměřuje na to, co koučovaný chce, aby v jeho životě bylo. V rámci tohoto rozhovoru je přitom třeba dbát na správné pokládání jednotlivých otázek. Jaká pravidla dodržovat?
Proč je důležité pokládat otázky správně
Pokud jsou koučovací otázky pokládány správně, vedou člověka k tomu, aby uvažoval jinak, než jaké je jeho obvyklé myšlenkové schéma. Koučovací proces dokáže posílit naše sebevědomí, odstranit bariéry a nežádoucí postoje.
Koučink vede člověka k plnému přijetí odpovědnosti za svou situaci a ke zvýšení pocitu spokojenosti. Také pomáhá nastolit životní rovnováhu. Při koučovacím rozhovoru se nepátrá po příčině, proč něco nejde. Pro koučink totiž není podstatný samotný problém, ale jeho řešení.
Dobře položené otázky v rámci koučinku dokáží změnit způsob, jakým lidé nahlížejí na svou realitu. V koučovaných dokáží probudit zvědavost a zaměřit jejich pozornost k tomu, co ve svém životě skutečně chtějí.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 8 otázek, které stojí za to si položit
7 pravidel pro úspěšné koučovací rozhovory
Chcete, aby vedení vašich koučovacích rozhovorů bylo skutečně efektivní? Níže uvádíme 7 základních pravidel pro to, jakým způsobem je vést.
1. Vytvořte důvěrné prostředí
Koučovaný se při koučinku potřebuje cítit bezpečně. Myslete na to, že ve většině případů rozhodně nestojí o to, aby jej u kouče někdo pozoroval nebo poslouchal. Ze strany kouče je poté třeba dodržovat absolutní profesionalitu a mlčenlivost. Nezapomínejte ani na to, aby vaše stopa na internetu a sociálních sítích byla v souladu s tím, jak chcete na své klienty působit.
2. Pozorně a aktivně naslouchejte
V rámci koučovacích rozhovorů je třeba aktivně naslouchat. Koučovaný by měl zároveň získat plný prostor a podporu pro rozvoj svých myšlenek bez jakéhokoliv soudu, soupeření a kritiky.
Je nezbytné, aby kouč byl s koučovaným po celou dobu v komunikačním napojení. Měl by být přítomný a také se plně soustředit na daný okamžik.
Pamatujte přitom i na neverbální část komunikace. Jakýkoliv nesoulad mezi verbální a neverbální složkou může koučovaný zachytit a negativně jej vyhodnotit.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Poznejte 3 účinné nástroje pro sebekoučink
3. Neraďte a nehodnoťte
Začínající kouči se zpravidla shodují v jedné věci. A to, že pro ně bylo nejtěžší nevkládat do koučovacích rozhovorů svá hodnocení, rady, projekce a vlastní názory.
Koučovací rozhovor dokáže zaručeně zabít skutečnost, kdy kouč začne ve své mysli spřádat dohady a hodnocení o klientovi a jeho situaci.
4. Klaďte otevřené otázky
Otevřené otázky jsou ty otázky, na které není možné odpovědět ANO nebo NE. Právě otevřené otázky přitom koučovaného otevírají k přemýšlení a rozhovoru. Na druhou stranu uzavřené otázky naši kreativitu zbytečně uzavírají,
5. Dbejte na správnou strukturu
Koučovací rozhovor by měl mít určitou strukturu. Začátečníci si někdy stěžují, že je struktura koučovacích rozhovorů zbytečně kostrbatá, složitá a zkrátka a jednoduše divná. A že by to chtěli dělat jinak. Je ale třeba si uvědomit, že koučovací rozhovor není běžný rozhovor dvou kamarádek u šálku kávy.
Koučink je efektivní zejména proto, že druhému člověku dává plnou odpovědnost za přijetí odpovědnosti za realitu svého života. Pamatujte na to, že každý člověk je tím nejlepším odborníkem na sebe samého.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 7 omylů, kterým podléhá naše nevědomá mysl
6. Průběžná rekapitulace
V průběhu koučovacího rozhovoru myslete na průběžnou rekapitulaci informací, které jste se od koučovaného dozvěděli. Pomůže to vám i jemu se v celé situaci snadněji zorientovat. V rámci této rekapitulace se přitom klienta vždy zeptejte, zda to správně chápete a jestli by k tomu všemu chtěl ještě něco dodat.
7. Vytvářejte zápisky a náčrtky
Pro lepší pochopení celé situace je mnohdy třeba klientům pomoct a vytvářet zápisky. V nich můžete v bodech zahrnout důležité informace nebo si třeba situaci rozkreslit do jednoduchých obrázků.
Naučte se vést koučovací rozhovory
Chcete se o koučinku dozvědět více? Přihlaste se na některý z kurzů koučinku a naučte se rozhovory vést jako profesionálové.
Upozornění na nové články do e-mailu
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
Chci vědět ještě víc »
Sdílejte článek na sociálních sítích