Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Poznejte 3 účinné nástroje pro sebekoučink

Naučte se pomoci sobě samému. Zjistěte, jaké otázky si pokládat, aby přispěly k řešení vašeho problému a posunuly vás vpřed. V tomto článku najdete 3 účinné nástroje, které můžete okamžitě vyzkoušet pro svůj sebekoučink. 

Zaměřte svou pozornost na to, co chcete

Ze všeho nejdříve směřujte svůj vzorec myšlení na problém řešící, nikoliv fixující. Pro tuto skutečnost je přitom důležité vědět, jak má vypadat to, co opravdu chcete. Naše vědomá a nevědomá mysl totiž tímto směrem zaměřuje naši pozornost a tímto způsobem dochází k vytváření naší osobní reality. 

V koučovací metodice byste tento popis našli pod označením CÍL. V praxi ale někdy může být lepší užívat slovo ZÁMĚR, které nevytváří tlak vyvolávající konotace. 

Můžeme říct, že dobře určený záměr je odrazem nás samotných. Nejedná se o konstantu. Záměr se vyvíjí a roste společně s námi. Stanovením záměru přijímáme plnou odpovědnost za svou životní realitu a opouštíme obětní postoj. Zároveň dostáváme pod kontrolu oblast, na níž je náš cíl zaměřen. 

Záměr symbolizuje to, čeho chceme dosáhnout na vědomé úrovni. Vědomým nastavením tohoto záměru přitom zvyšujeme svoji vnitřní sílu, posilujeme tvůrčí schopnosti a zvedáme naši efektivitu a spokojenost.

Stanovení záměru určujeme naše priority. Přestáváme pochybovat a jdeme do akce naplno. Díky tomu zvyšujeme své zkušenosti, sebevědomí i vnitřní motivaci. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKoučovací rozhovory: umíte se správně ptát?

Naučte se používat metodiku SMART

Svůj skutečný záměr můžete odhalit a popsat například pomocí metodiky SMART. Ta v sobě obsahuje parametry, které by měl správně stanovený záměr zahrnovat. Podle této metodiky je správně stanovený cíl (záměr):

  • specifický,
  • měřitelný,
  • pozitivně formulovaný,
  • motivující,
  • ani příliš snadný, ani příliš obtížný,
  • pod kontrolou,
  • časově ukotvený 
  • a orientovaný na akci nebo činnosti (nikoliv na výsledek).

Podrobněji si takový záměr podle metodiky SMART můžeme popsat takto:

S – cíl je dobře stanovený a konkrétní. Jasně si tedy určíme, čeho chceme dosáhnout a podle jakých ukazatelů poznáme, že jsme tohoto cíle dosáhli. Cíl má být dosažitelný vlastními silami a neměl by být závislý na vámi neovlivnitelných okolnostech.

M – cíl je měřitelný. To znamená, že si dokážete jasně definovat, jakých výsledků chcete dosáhnout. 

A – cíl je dostatečně ambiciózní. Pokud něco ze své podstaty opravdu chci, stojí mi to za vyvinutí potřebné námahy a jsem ochotný(ochotná) zdolávat případné překážky.

R – cíl je reálný. Je tedy fakticky možné, abyste jej dosáhli.

T – cíl je časově ohraničený. To znamená, že si určíte, do kdy jej chcete dosáhnout.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak překlopit myšlení z fixace na problém na jeho řešení

Vytvořte si funkční plán

Nestačí jen přemýšlet o tom, co chcete (místo toho, co nechcete). Rozhodujícím faktorem je uvedení vašeho záměru do reality.

Pokud vás budou přepadat pochybnosti o sobě samých, naučte se pokládat si určité otázky. Ty slouží k tomu, aby vás vyvedly z bludného kruhu stále stejných úvah.

Mezi takové otázky patří například:

  • Jak dalece je mi tato pochybnost užitečná? K čemu mi je ku prospěchu? A čím ji mohu nahradit?
  • Co se na tom mám naučit?
  • Co je pro mě teď důležité?
  • Jak by to na mém místě řešil XY…?
  • Kdy v minulosti jsem už toto zažil/a a úspěšně vyřešil/a? Jak toho mohu využít nyní?
  • Co by mi řekl na mou situaci někdo, kdo to pozoruje zvenčí? Co by mi řekl na podporu?

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK7 omylů, kterým podléhá naše nevědomá mysl

Přejděte na vzorec myšlení pro řešení problému

Pokud budete přemýšlet o problému a o tom, co vám vadí, budete zpravidla zvyšovat svůj stres. Zároveň budete posilovat své bloudění v bludném kruhu a zhoršovat své nepříjemné pocity. 

Pokud svou pozornost zaměříme na daný problém, budeme jej ještě více posilovat. Jestliže ale chceme dostat odlišný výsledek, je třeba v prvé řadě změnit zaměření své pozornosti a myšlení.  

Koučink se nezajímá o problém, ale spíše o jeho konstruktivní řešení. Pokud tedy chcete svůj problém řešit, položte si následující otázku:

Co chci místo toho, co nechci?

Následují otázky, které vám pomohou s konkretizací řešení:

Jak konkrétně to, co chci, má vypadat? Jak to poznám? Čeho nejdříve a čeho nejmenšího si všimnu, když se má situace začne zlepšovat/řešit? Čeho si na mě všimnou ostatní?

Při koučovacím rozhovoru se sebou samým se primárně zaměřte na otevřené otázky. Tedy ty, na které nelze odpovědět pouze ANO nebo NE. 

Zdokonalte se v oblasti koučinku

Chcete se naučit jednotlivé koučovací metodiky? Přihlaste se na jedinečný prakticky zaměřený sebezkušenostní výcvik Kouč, kde si je osvojíte.

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby