Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovace) startuje již v listopadu 2024. Zbývají 3 volná místa → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

7 omylů, kterým podléhá naše nevědomá mysl

|
Markéta Hamrlová

Naše mysl podléhá mnoha různým svodům a zkratkám. V tomto článku vám prozradíme hned 7 takových omylů a zjistíte, jak přesně nás ovlivňují. 

Naše nevědomá mysl podléhá omylům

Myslíte si, že přesně víte, jak funguje náš svět? A že víte, co je realita? Ve skutečnosti to tak úplně není. Většinou totiž nemáme ani ponětí, proč se v dané situaci chováme právě takovým způsobem

Mozek každého z nás je plný množství předem vytvořených představ, názorů a myšlenek. A právě ty nás ovlivňují k určitému jednání, aniž bychom to vůbec nějakým způsobem registrovali. 

Každý z nás proto v každodenním životě podléhá určitým kognitivním zkreslením a heuristickým a logickým klamům. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK7 nejčastějších přešlapů, které děláme ve vztazích. Jak se jim vyhnout?

Kognitivní zkreslení

Jako kognitivní zkreslení se označují předvídatelná schémata jednání a myšlení, která vedou k chybným úsudkům. Tyto mylné pohledy na svět zpravidla slouží k posílení jistoty našeho vnímání. V podstatě jde o duševní mechanismus, který hájí náš vnitřní pozitivní obraz o sobě samých. 

Platí přitom, že kognitivní zkreslení nás vedou k nesprávným volbám, názorům a úsudkům. Proto většina informací, které vyhledáváme, potvrzuje náš názor. Ale na druhou stranu protichůdné názory máme tendenci spíše přehlížet. 

Heuristiky

Jako heuristiky se označují mentální zkratky, které v našem mozku urychlují rozhodovací proces. Někdy se však tento proces může urychlit až tak, že zapomeneme, co je opravdu důležité. Místo toho nejlepšího řešení pak mozek zvolí to nejrychlejší ze všech možných. 

Vysvětleme si to na příkladu z praxe. Představte si, že vám kolega z práce řekne, že jeho známý vyhrál ve sportce velkou sumu. Zanedlouho si na internetu přečtete příběh člověka, kterému byla ve francouzské loterii vyplacena rekordní suma. A večer se budete dívat na pořad Noví milionáři.

Přirozeně vás napadne, že loterie teď padá poměrně často a že by možná stálo za to si vsadit, protože pravděpodobnost výhry je velká. To však pochopitelně není pravda. Váš mozek pouze podlehl mentální zkratce

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak pracovat na své psychické odolnosti

Priming

Naše mysl průběžně redukuje příval podnětů na zkrácenou verzi představy reality. Platí, že ve většině situací nejsme vůbec schopní odhalit, kdo nebo co přesně na nás působí. Některé symboly a věci (třeba roušky) proto mohou nevědomky ovlivňovat naše chování i míru našeho stresu. 

Konfirmační zkreslení

Víte, že naše mysl věnuje pozornost pouze těm informacím, které nás utvrzují v našem přesvědčení? A zároveň ignoruje fakta, která by mohla naše předem vytvořené představy nabourat?

Pro každého člověka je obtížné uvěřit něčemu, co neznáme. Pokud se potkáme s někým, kdo zastává opačný názor než my, má naše mysl tendenci jej považovat za hlupáky a ignoranty. 

Tendence ignorovat náhodu

Náš mozek má tendenci za každou cenu hledat souvislosti, aniž bychom si to uvědomovali. To znamená, že často podceňujeme význam náhody, a to především proto, že se jen těžko smiřujeme s tím, že nemůžeme mít vše pod kontrolou. 

I z tohoto důvodu máme tendenci vidět všude kolem sebe nejrůznější vzorce a schémata. Naše nevědomá smysl je totiž doslova hladová po nějakém vysvětlení, závěru a jasném uchopení celé situace. 

Rozhodovací paralýza

Pokud se na nás vyvalí výběr z mnoha různých možností, s největší pravděpodobností nás zastihne takzvaná rozhodovací paralýza. Pokud naopak máme při koupi nějaké věci výběr pouze z několika málo variant, je větší šance, že nebudeme svého rozhodnutí litovat. 

Heuristika dostupnosti

Pokud něco neznáme nebo jsme to ještě nikdy neviděli, jen obtížně to budeme považovat za pravděpodobné. Stejně tak to platí i v případě, že jsme viděli pouze jeden příklad této věci. Naše mysl má totiž tendenci nepřemýšlet ve statistikách, ale v příbězích a zkušenostech. 

Osvojte si principy NLP

Fungování našeho mozku je fascinující. Pokud vás toto téma zajímá více do hloubky, přihlaste se na jedinečný výcvik NLP kouč. Naučím vás na něm ty nejefektivnější techniky ze současného neurolingvistického programování. 

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby