Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

7 omylů, kterým podléhá naše nevědomá mysl

Naše mysl podléhá mnoha různým svodům a zkratkám. V tomto článku vám prozradíme hned 7 takových omylů a zjistíte, jak přesně nás ovlivňují. 

Naše nevědomá mysl podléhá omylům

Myslíte si, že přesně víte, jak funguje náš svět? A že víte, co je realita? Ve skutečnosti to tak úplně není. Většinou totiž nemáme ani ponětí, proč se v dané situaci chováme právě takovým způsobem

Mozek každého z nás je plný množství předem vytvořených představ, názorů a myšlenek. A právě ty nás ovlivňují k určitému jednání, aniž bychom to vůbec nějakým způsobem registrovali. 

Každý z nás proto v každodenním životě podléhá určitým kognitivním zkreslením a heuristickým a logickým klamům. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK7 nejčastějších přešlapů, které děláme ve vztazích. Jak se jim vyhnout?

Kognitivní zkreslení

Jako kognitivní zkreslení se označují předvídatelná schémata jednání a myšlení, která vedou k chybným úsudkům. Tyto mylné pohledy na svět zpravidla slouží k posílení jistoty našeho vnímání. V podstatě jde o duševní mechanismus, který hájí náš vnitřní pozitivní obraz o sobě samých. 

Platí přitom, že kognitivní zkreslení nás vedou k nesprávným volbám, názorům a úsudkům. Proto většina informací, které vyhledáváme, potvrzuje náš názor. Ale na druhou stranu protichůdné názory máme tendenci spíše přehlížet. 

Heuristiky

Jako heuristiky se označují mentální zkratky, které v našem mozku urychlují rozhodovací proces. Někdy se však tento proces může urychlit až tak, že zapomeneme, co je opravdu důležité. Místo toho nejlepšího řešení pak mozek zvolí to nejrychlejší ze všech možných. 

Vysvětleme si to na příkladu z praxe. Představte si, že vám kolega z práce řekne, že jeho známý vyhrál ve sportce velkou sumu. Zanedlouho si na internetu přečtete příběh člověka, kterému byla ve francouzské loterii vyplacena rekordní suma. A večer se budete dívat na pořad Noví milionáři.

Přirozeně vás napadne, že loterie teď padá poměrně často a že by možná stálo za to si vsadit, protože pravděpodobnost výhry je velká. To však pochopitelně není pravda. Váš mozek pouze podlehl mentální zkratce

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak pracovat na své psychické odolnosti

Priming

Naše mysl průběžně redukuje příval podnětů na zkrácenou verzi představy reality. Platí, že ve většině situací nejsme vůbec schopní odhalit, kdo nebo co přesně na nás působí. Některé symboly a věci (třeba roušky) proto mohou nevědomky ovlivňovat naše chování i míru našeho stresu. 

Konfirmační zkreslení

Víte, že naše mysl věnuje pozornost pouze těm informacím, které nás utvrzují v našem přesvědčení? A zároveň ignoruje fakta, která by mohla naše předem vytvořené představy nabourat?

Pro každého člověka je obtížné uvěřit něčemu, co neznáme. Pokud se potkáme s někým, kdo zastává opačný názor než my, má naše mysl tendenci jej považovat za hlupáky a ignoranty. 

Tendence ignorovat náhodu

Náš mozek má tendenci za každou cenu hledat souvislosti, aniž bychom si to uvědomovali. To znamená, že často podceňujeme význam náhody, a to především proto, že se jen těžko smiřujeme s tím, že nemůžeme mít vše pod kontrolou. 

I z tohoto důvodu máme tendenci vidět všude kolem sebe nejrůznější vzorce a schémata. Naše nevědomá smysl je totiž doslova hladová po nějakém vysvětlení, závěru a jasném uchopení celé situace. 

Rozhodovací paralýza

Pokud se na nás vyvalí výběr z mnoha různých možností, s největší pravděpodobností nás zastihne takzvaná rozhodovací paralýza. Pokud naopak máme při koupi nějaké věci výběr pouze z několika málo variant, je větší šance, že nebudeme svého rozhodnutí litovat. 

Heuristika dostupnosti

Pokud něco neznáme nebo jsme to ještě nikdy neviděli, jen obtížně to budeme považovat za pravděpodobné. Stejně tak to platí i v případě, že jsme viděli pouze jeden příklad této věci. Naše mysl má totiž tendenci nepřemýšlet ve statistikách, ale v příbězích a zkušenostech. 

Osvojte si principy NLP

Fungování našeho mozku je fascinující. Pokud vás toto téma zajímá více do hloubky, přihlaste se na jedinečný výcvik NLP kouč. Naučím vás na něm ty nejefektivnější techniky ze současného neurolingvistického programování. 

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby