Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v březnu 2025 zbývají poslední 4 místa → přihlaste se ZDE. Prozkoumejte naši novou kolekci koučovacích karetknihy otázek SOULAD.

FacebookLinkedIn Instagram

10 účinných rad, jak lépe zvládnout úzkost a strach

|
Markéta Hamrlová

Současná pandemická situace stále přetrvává a mnoho z nás se bohužel potýká s určitou mírou úzkosti a strachu. V tomto článku vám prozradím, jak můžete úzkost a strach lépe překonat pomocí technik neurolingvistického programování.

1. Udělejte opak toho, co vám radí vaše mysl

Jestliže vás přepadne úzkost, zapamatujte si tuto jednoduchou zásadu. Ve chvílích, kdy se vám bude chtít zalézt někam do kouta a schovat se, se raději zvedněte a běžte se projít (nebo se věnujte jiné fyzické aktivitě). V průběhu toho si vědomě všímejte veškerých detailů a co nejpřesněji popisujte, co vidíte a co děláte.

Jakmile změníte polohu svého těla a zaměstnáte svoji mysl, zjistíte, že se najednou cítíte mnohem volněji. Z hlediska teorie NLP jsou totiž emoce, mysl a tělo jedním propojeným systémem. Změna v jednom z těchto tří prvků (zde z úrovně těla) proto vyvolá vždy změnu i ve zbývajících dvou (změna na úrovni mysli a emocí).

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK3 praktické metody pro lepší imunitu: jak postupovat?

2. Nesnažte se úzkost rychle rozdýchat

Pokud vás přepadne stav úzkosti, nesnažte se jej rychle a mělce rozdýchat. Překotné lapání po dechu by totiž mohlo vést k hyperventilaci. Tento stav poznáte jednoduše – začnou vám mravenčit končetiny a často se objevuje také tlak na hrudi. Své dýchání proto raději zklidněte a prodlužujte.

3. Čerpejte sílu z přírody

Každý z nás má ve své hlavě stejný mozek, jako byl mozek pračlověka. Ten přitom většinu svého života prožil v přírodě. Byl obklopen stromy, trávou a vodou. Příroda je součástí naší evoluční podstaty, a proto naší psychické pohodě napomáhá, když se přírodou můžeme projít.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak pracovat na své psychické odolnosti

4. Věnujte se fyzické aktivitě

Zapojte do svého života dostatečné množství fyzické aktivity, která vás baví a naplňuje. Pokud naopak převážně fyzicky pracujete, dopřejte si dostatek klidové aktivity.

5. Myslete na vitamíny

Jestliže vás trápí úzkost, hlídejte si dostatečné množství důležitých vitamínů. Jedná se zejména o vitamín B, magnézium, vitamín C, železo a aminokyselinu L-tryptofan.

6. Omezte sociální sítě a zpravodajství

Sociální sítě a média jsou v dnešní době konstruovány tak, aby uchvátily naši pozornost. V kontextu informační přehlcenosti je však čím dál tím těžší tohoto cíle dosáhnout. Přehlcenost informacemi, podněty, negací a emocemi, vede k prohlubování stavů úzkosti. Proto omezte alespoň částečně čas trávený na sociálních sítích a sledováním zpravodajství, budete se cítit mnohem lépe.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNaučte se vést rozhovor s člověkem, který se ocitl v krizi

7. Pusťte se do tvorby

Vytvořte něco sami. Pusťte se do malování, šití, háčkování, psaní nebo třeba dekorování.

8. Dotýkejte se svých blízkých

A buďte jim na blízku, pokud je to možné. Čas od času si dopřejte masáž. Dotek má moc nás zklidňovat.

9. Uvolněte své tělo svalovou relaxací

Směřujte svoji pozornost k jednotlivým skupinám svalů v našem těle a postupně odstraňujte napětí, které se zde shromáždilo. Jak na to?

  1. V klidu se posaďte nebo se položte. Zajistěte si maximální klid a soukromí.
  2. Postupně si uvědomujte a uvolňujte jednotlivé svaly od konečků prstů na noze výš až nahoru směrem k hlavě. Uvědomujte si každý sval a cíleně jej uvolněte.
  3. Uvědomte si pohyb břicha nahoru a dolů v souvislosti s vaším dechem. Uvědomte si svůj hrudník a jeho pohyby. Vše uvolněte.
  4. Pozornost kromě jiného věnujte i obličejovému napětí a uvolněte je.
  5. Pusťte se do zadávání vlastních autosugescí k ovlivnění pro váš život důležitých věcí.
  6. Vše ukončete návratem, například pomocí počítání od 1 do 10.

10. Osvojte si mentální techniky pro zvládání úzkosti

Formulujte pozitivně a v přítomném čase, co chcete. Ctěte pravidlo, že to, co chcete, vnímáte jako dosažitelné vlastními silami.

Zapojte takzvané přerušovače vzorců. To znamená, že si například budete představovat, že vaše myšlenky jsou jako proud. Ten se zrychleně točí jedním směrem a vy ve své mysli tento směr otočíte a zpomalíte. Dávejte si pozor, co se bude dít. Jak rychle jste se začali během této NLP techniky cítit výrazně klidněji?

V neposlední řadě dejte vašim úzkostným prožitkům konkrétní tvar, barvu a zvuk. A tuto představu poté změňte tím, že ji zničíte.

Naučte se o NLP více

Pronikněte do tajů NLP více do hloubky. Přihlaste se na komplexní výukový program NLP kouč.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby