Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovace) – startuje již v květnu 2024. Jde o jediný zrychlený běh v tomto roce. Aktuálně se uvolnilo 1 místo → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

Jak si vybrat koučovací výcvik

|
Markéta Hamrlová

Přemýšlíte o tom, že se vydáte na profesní dráhu kouče? Vybíráte koučovací výcvik, ale nejste si jisti, jaký konkrétní si z nepřeberné nabídky na trhu zvolit? 

Jakou akreditaci potřebujete k výkonu profese kouče

Mnoho zájemců o profesi kouče se mylně domnívá, že pro jejich úspěch v této profesi na trhu je klíčová především volba správné akreditace či certifikační značky. Předpokládají, že čím dražší razítko si zaplatí, tím lepší kouč či koučka z nich bude.

Pravdou ovšem zůstává, že o kvalitě, úspěchu a vysoké etice koučů a kouček marketingem deklarovaná síla razítka nerozhoduje. Zároveň v České republice není ani žádný předpis, který by určoval nutnost disponovat určitou konkrétní akreditací pro vykonávání této profese. A jako ve všem v současné době i zde platí, že mezi marketingem slibovaným a faktickým stavem existuje někdy až propastný rozdíl.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Zamyslete se. Položte si několik otázek pro váš koučink a život

Proč tedy existuje tolik koučovacích akreditací

Můj názor je, že certifikační značky jsou výhodné především pro koučovací školy, protože přirozeně přitahují prvotní pozornost potenciálních klientů. Mnoho z nás se totiž pod vlivem evoluční zkratky myšlení domnívá, že „co má razítko, je automaticky nezpochybnitelné a správné“

Zpravidla se tak pro poskytovatele vzdělání v oblasti koučinku jedná o mimořádně efektivní marketingový nástroj, a to bez ohledu na faktickou úroveň jejich výstupů.

Klient většinou neví a ani ho nenapadne zajímat se o to, co daná konkrétní akreditace či certifikační značka skutečně obnáší (jaká většinou soukromá podnikatelská aktivita za ní stojí, jaké hodnoty vyznává, co tvoří její zisk a jaká je její skutečná nikoliv jen deklarovaná etická úroveň), o jakou metodiku se opírá škola, kde chce investovat svůj čas a finance. Nenapadne ho ani položit si otázku, jaké jsou výsledky, praxe a profesní zázemí těch, co za touto školou stojí.

Klienti poptávající kurz koučinku mnohdy ani nepřemýšlí nad tím, co daná akreditace či certifikace ve skutečnosti obnáší (stačí, že si v marketingových textech přečtou, že toto razítko je top).

Moje doporučení, jak se v tom všem vyznat, je jednoduché. Při výběru koučovacího kurzu by na prvním místě mělo stát zjištění toho:

Doporučuji si také přečíst reference skutečných klientů, kteří kurzem prošli a nebát se je zkontaktovat ke konkrétním otázkám. Také je vhodné sledovat způsob, jak daný program získává své klienty a na čem je postaven. Sama za sebe například odsuzuji tvrdou obchodní manipulaci a systémy s prvky strategie „letadlo“ (byť jsou formálně posvěceny razítky nejzvučnějšími), jelikož podle mého názoru tento způsob komunikace do koučinku nepatří. 

V České republice patří za nejcitovanější mezinárodní akreditace ICF (International Coach Federation). Toto postavení ICF v ČR je do značné míry způsobeno tím, že první koučové, kteří zde koučink prosazovali a zakládali, přicházeli ze zahraničí právě z ICF akreditovaných programů. Máme zde tedy historický kontext provázaný právě s touto organizací a zcela logicky dnes i mnoho profesionálů hlásících se k tomuto systému.

Zdaleka však nejde o jediný certifikační systém a už vůbec ne o něco, co samo o sobě vypovídá o kvalitě a úrovni etiky.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak na sebekoučink a jaké nástroje k tomu používat

Co koučovací výcvik AKOR

Naše dřívější výcviky Kouč rozvoje osobnostiNLP kouč byly akreditovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Stejnou akreditaci však nosí i jejich inovovaná moderní podoba – výcvik Kouč/koučka. A to proto, aby vám tyto výcviky byly co nejvíce nápomocné v prostředí legislativního rámce ČR. Naše kurzy jsou velmi orientovány na praxi a trénink. Svým obsahem, rámcem a stanovenou etickou normou rámec většiny standardních koučovacích programů převyšují. Kromě MŠMT jsou proto dále zastřešeny také samostatným systémem AKOR®

Pamatujte ale na to, že žádný certifikát vám úspěch sám od sebe nepřinese. A že k tomuto je potřeba především trénink, kvalita vzdělání a velké úsilí z vaší strany. Z mé profesní zkušenosti vnímám, že na trhu koučů vždy uspěl ten, kdo se nespoléhal na nejrůznější zkratky a berličky v podobě zaručených rad, nástrojů a postupů. A kdo se vydal na cestu sbírání zkušeností, která se buduje postupně cílenou praxí a prací na sobě. 

A pokud jsme u praxe, je třeba dodat i to, že osoby, které se rozhodly vyhledat placených služeb kouče, zpravidla vůbec nezajímá žádný váš papír. Ale spíše to, zda jim zvolený kouč dokáže pomoci vyřešit jejich problém a zda dokáže vzbudit a udržet jejich důvěru. Na vás však leží plná odpovědnost znalosti hranic kompetence koučovací profese, její metodiky, struktury a etiky pro klienta bezpečného rámce, přičemž platí, že šlápnutí vedle již dnešní doba neomlouvá.

Jak si vybrat vhodný koučovací kurz pro sebe

Nabídka nejrůznějších koučovacích kurzů je v současné době poměrně široká. Zorientovat se v nich proto může být oříšek. Jak tedy vybrat variantu, se kterou budete spokojeni?

V prvé řadě se zaměřte na hledání takových výcvikových programů, které opravdu kladou důraz na kvalitní praxi. Dbejte na to, abyste se neučili pouze používat techniky směrem ven, ale aby vás kurz vedl k objevování sebe samých. Jen na základě vlastního prožitku a zkušenosti z mnoha stran (jako kouč/ koučovaný/pozorující) totiž objevíte, že koučování je skutečné umění a dovednost. 

Připravte se na to, že se během výcviku a při tréninku setkáte s nejrůznějšími výzvami a náročnostmi. Až teprve na základě bezprostřední zkušenosti, budete objevovat a tříbit si svůj názor na to, jestli je koučink formou výkonu této profese vaše cesta. A možné je i to, že zjistíte, že sice obrovsky milujete koučink, ale že se vaše teoretická představa o tom, co tato profese obnáší, neshoduje s realitou, a že tato profese není pro vás. I v těchto případech však platí, že absolvováním koučovacího výcviku dostanete mnohem více, než jste čekali a doufali dostat. Výcvik vám vždy otevře nové fascinující možnosti a dveře na základě toho, jak budete poznávat, kdo jste a co chcete. Vždy půjde o start něčeho naprosto jedinečného, silného a vzrušujícího ve vašem životě.

Pokud vám kurz slibuje transové techniky či techniky postavené na hluboké koncentraci, vězte, že tyto techniky se nedají v plném potenciálu a bezpečném rámci naučit online

Dále lze doporučit, abyste trvali na jasnosti a přímosti komunikace bez tvrdé obchodní manipulace a kliček. Zároveň chtějte znát cenu za kompletní program předem včetně toho, co všechno za tuto částku dostanete, a co je třeba si připlatit (některé školy např. trvají na povinných mentorských hodinách, přičemž tyto hodiny si musíte zaplatit extra).

Trvejte na bezpečném prostředí. Během koučovacího výcviku byste se měli cítit uvolněně, bezpečně a opečováváni (na našich výcvicích např. platí to, že se zde nefotí, považujeme za důležité, aby se klienti cítili uvolněně a mohli se plně soustředit na výuku a trénink).

Vyberte si koučovací výcvik, který podporuje jedinečnost a osobní talent každého člověka a s tou pracuje. V kvalitním koučovacím výcviku nemá místo soutěžení (a to ani podprahové), kdo je lepší kouč. Spíše je cílem rozpoznat a pomoci rozvinout talent každého účastníka. 

Vězte také, že kvalitní výcvik by měl nabízet mnohem více, než jen nástroje a techniky. Měl by vám rovněž zprostředkovat cestu k hlubšímu sebepoznání a skutečnému propojení s lidmi

Prohlédněte si nabídku kurzů

Úspěch na trhu v profesi koučování rozhodně neznamená rovnítko se získáním sebezvučnějšího certifikátu. Spíše se jedná o komplexní cestu změny, cílených kroků, kvalitního vzdělání, praxe a odhodlání k vlastnímu nepřetržitému rozvoji. Pokud vás tento text zaujal, prohlédněte si kompletní nabídku našich kurzů a vyberte si mezi nimi svého favorita. Těšíme se na vás. 

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby