Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovativní metody) – startuje již v květnu 2024. Jde o jediný zrychlený běh v tomto roce. Aktuálně se uvolnila 2 místa → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

Zamyslete se. Položte si několik otázek pro váš koučink a život

Ve svém životě se často vypořádáváme s nejrůznějšími tématy. V tomto článku se podíváme na 5 z nich a představíme si otázky, které můžete sami sobě v kontextu s nimi položit. Díky těmto otázkám se budete moci nad jednotlivými tématy hlouběji zamyslet. 

1. Strach

První oblastí je strach, který se řadí mezi základní lidské emoce. Jeho úkolem je chránit náš život a tímto způsobem posilovat naši možnost přežití. Nutno ale podotknout, že nikdo z nás není obětí života. Svou životní realitu si aktivně vytváříme a můžeme ji ovlivnit. V každém okamžiku našeho života si můžeme svobodně zvolit svůj postoj. 

Naši schopnost aktivně vytvářet realitu posilujeme například v případě, že: 

Platí, že tím nejmocnějším strachem bývá strach ze strachu

Nad jakými otázkami se můžete v tomto kontextu zamyslet?

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak v dnešní době dosáhnout psychické pohody

2. Historie

V našich dějinách se neustále opakují pravidelné cykly. To by vám řekl každý, kdo historii někdy studoval. Jakmile se něco prudce vychýlí, dříve nebo později se vše zase vrátí po spirále ke středu. Až s odstupem času se ukazuje, jaká řešení byla ve skutečnosti funkční a jaká nikoliv. Každá následující generace uvažuje, jak se poučit z jejich chyb svých předchůdců. 

Pamatujte na to, že minulost zůstává za námi a teče jako řeka. Tuto řeku můžete svou činností ovlivnit. Můžete ji nechat vyschnout nebo třeba otrávit. Nikdy ale nemůžete popřít skutečnost, že tato řeka dříve tekla. 

Pokud se z historie nepoučíme, zpravidla budeme opakovat stále stejné chyby, a to pouze s větší razancí a naléhavostí. 

Nad jakými otázkami se můžete v tomto kontextu zamyslet?

3. Pozornost

Každý z nás vidí pouze to, co v daný okamžik vidět chce. To, na co směřujeme svou pozornost, to ve svém životě posilujeme. Pokud tedy budete své myšlenky soustředit na problémy, budete je přirozeně zveličovat a prohlubovat. Pokud se naopak budete soustředit na zdraví, krásu a vděčnost, budete tyto věci do svého života přirozeně přitahovat. 

Nad jakými otázkami se můžete v tomto kontextu zamyslet?

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak řešit problémy ve vztahu a zajistit si spokojenost

4. Vnitřní síla

Úspěch v našem životě nikdy není náhoda, ale věc naší volby. Je až fascinující, kolik naší energie dokážeme věnovat rozebírání toho, co nám vadí, co je špatně a proč vlastně je to špatně. Spoustu prostoru také dopřáváme našemu vnitřnímu našeptávači, který má tendenci nám nahrávat, že nejsme dost dobří, šikovní, chytří, atraktivní a tak dále. 

Kolektivní vědomí naší společnosti se vytváří myšlenkami jejich jednotlivých členů. Každý z nás je součástí několika systémů, které se vzájemně ovlivňují.  To, jak se chováme k sobě samým, má proto tendenci ovlivňovat kvalitu života druhých osob kolem nás. To, zda v životě uspějeme, závisí především na volbě našeho životního postoje.

Nad jakými otázkami se můžete v tomto kontextu zamyslet?

5. Smích

Říká se, že smích léčí. Pravdou zůstává, že právě smích dokáže vyvolat celou řadu pozitivních reakcí na tělesné úrovni. Čím více upřímného smíchu je v našem životě obsaženo, tím lépe se cítíme. Lidé kolem nás jsou přesně takoví, jaké je chceme vidět. Pokud budeme ostatní vidět jako zamračené, frustrované a nešťastné, přesně takovými se stanou. Ve skutečnosti však nepodáváme relevantní výpověď o nich, ale spíše sami o sobě.

Nad jakými otázkami se můžete v tomto kontextu zamyslet?

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Poznejte svůj osobní talent. Jak na to?

Zjistěte více

Zajímá vás téma osobního rozvoje více do hloubky? Vyberte si z nabídky našich kurzů a udělejte krok pro zkvalitnění vašeho života. 

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby