Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v lednu 2025, zbývají poslední 2 volná místa → přihlaste se ZDE

FacebookLinkedIn Instagram

Jak řešit problémy ve vztahu a zajistit si spokojenost

|
Markéta Hamrlová
Jak řešit problémy ve vztahu

Co je klíčové pro to, abyste měli spokojený a zdravý partnerský vztah? V jakých případech už vztah nemá smysl zachraňovat? A jak poznat, že jste na vašem partnerovi nezdravě závislí? Na to a mnohem více se zaměříme v tomto článku. 

Co je důležité pro zdravý partnerský vztah

Abychom dokázali žít ve zdravém a láskyplném vztahu s druhou osobou, je důležité umět navázat takový vztah sami se sebou. Pokud uznáváte sami sebe, své potřeby a hranice, dokážete cítit zdravou lásku k druhému člověku. V takovém případě dokážete rozpoznat, co je pro vás správné a případně ze vztahu odejít. 

Pokud nám zdravá sebeláska chybí, máme tendenci opakovaně vztahově selhávat a neustále se točit v pomyslném kruhu špatných zkušeností. Kromě toho se také stáváme obětí životních okolností a druhých lidí. Ale pozor. Zdravá sebeláska rozhodně není sobectví, které by nevidělo potřeby druhých a dopady svých činů na jejich životy. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 8 otázek, které stojí za to si položit

Kdy už vztah nemá smysl zachraňovat

Psychiatr Miroslav Plzák na jedné své přednášce zmiňoval několik situací, kdy už vztah zkrátka a jednoduše nemá smysl zachraňovat. Typicky se jedná o situace, kdy se ve vztahu vyskytují určité závislosti, na kterých však daná osoba nechce nijak pracovat. Vztah také nemá smysl v případě, že se v něm objevuje násilí a partner neznává svou plnou odpovědnost.

Dalším negativním faktorem ve vztahu může být chorobná žárlivost nebo od začátku chybějící sexuální chemie. Vztah rovněž nemá cenu zachraňovat tehdy, pokud se o jeho záchranu snaží pouze jeden z partnerů nebo pokud již byly vyčerpány všechny možnosti k jeho nápravě. 

Psychiatr John Gottman zmiňuje celkem čtyři prvky, které jsou varovným signálem nefunkčních vztahů. Jedná se o:

Jak řešit problémy ve vztahu

Jak poznat, že jste na vztahu nezdravě závislí

Osoba, která je závislá na vztahu, trpí neukojitelným nedostatkem uznání a lásky. Pocit pohody a štěstí se v takovém případě odvíjí od jednání druhého člověka. Osoba závislá na vztahu se rovněž ve velké míře obává rozchodu, nedokáže snášet samotu a bojí se zůstat sama. Pokud již k rozchodu dojde, okamžitě se vrhá do dalšího vztahu.

Pro člověka závislého na vztahu je dále charakteristické, že neví, co chce. Svůj život proto mnohdy vkládá do rukou svého partnera. Objevovat se z jeho strany může i citové vydírání a neustálá kontrola toho druhého. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak zvládnout nejistotu v životě

Jak na spokojenost ve vztahu

Pamatujte na to, že spokojenost ve vztahu vychází z vámi stanoveného záměru a je třeba na ní usilovně pracovat po celou dobu trvání vztahu. Je důležité, abyste se s partnerem dokázali domluvit, komunikovat a abyste do vašeho vztahu investovali dostatečné množství času. Kromě toho velkou roli hrají také společné vize a prožitky, vzájemný respekt a intimita. Pokud některý z těchto prvků chybí, naše spokojenost má tendenci se vytrácet. 

Pro zlepšení svého vztahu můžete něco udělat hned teď. Inspirujte se následujícím seznamem:

  1. Odložte mobilní telefon nebo počítač.
  2. Věnujte chvíli tomu, abyste společně zavzpomínali na krásné zážitky, které se k vašemu vztahu pojí.
  3. Oceňte partnera.
  4. Ptejte se, naslouchejte a buďte tu pro svého partnera.
  5. Vyjádřete svůj obdiv ke svému protějšku.
  6. Obejměte se.
  7. Změňte svůj sexuální stereotyp, vyzkoušejte něco nového.
  8. Pusťte se společně do nějaké nové aktivity.
  9. Dopřejte si možnost trávit čas i bez sebe, abyste se na sebe mohli těšit.
Jak na spokojený vztah

Jak partnerovi říct, co vám vadí

Pro zdravé vztahy je velmi důležité umět komunikovat o svých pocitech a o tom, co vám vadí. Mnoho problémů ve vztazích vzniká jednoduše jen z toho důvodu, že druhý člověk opravdu netuší, co se děje. Dejte proto prostor věcné komunikaci a popisu situací a pocitů, které ve vás daná situace vyvolala. Pojďme si to vysvětlit na příkladu.

Představte si, že váš partner neuklidí špinavé nádobí do myčky. A vy možná okamžitě zaujmete agresivní postoj a pustíte se do kritiky: „Nikdy neuklidíš špinavé talíře do myčky. Jsi bordelář. Neustále ti to musím připomínat. Nikdy pro mě nic neuděláš. Už mě to nebaví…

Zkuste místo toho totéž říct konstruktivním způsobem. Například: „Včera a dnes jsem našla špinavé talíře rozmístěné po bytě. Mrzelo mě to, protože si pamatuji, že jsem ti říkala, abys je dával do myčky. Nejprve mi to bylo i líto, protože jsem měla pocit, že mě ignoruješ. Ale vím, že to tak není. Ráda bych tě poprosila o to, abys od teď již špinavé nádobí dával rovnou do myčky. Je to pro tebe takto v pořádku?

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 7 omylů, kterým podléhá naše nevědomá mysl

O čem ve vztahu nemluvit, pokud nechcete přijít o vášnivý sex

Podstatou vztahu je společný prožitek. Nikoliv neustálá komunikace a rozebírání každé maličkosti. Ve vztahu si nepotřebujeme neustále povídat. Ale potřebujeme spolu prožívat a sdílet své emoce. Pokud budete se svým partnerem neustále vše rozebírat do nejmenšího detailu, odstraníte z vašeho vztahu polaritu. A právě ta je velmi důležitá pro vzájemnou přitažlivost a vášnivý sex. 

O nedostatku či mizení sexuální polarity ve vztahu poměrně dobře vypovídají vzájemně párově nadužívané přezdívky v podobě nejrůznějších dětských zdrobnělin (například Čumáčci či Ňunínci). Pokud tedy stojíte o krásný sex, lze proto jedině doporučit, abyste místo takových druhů přezdívek používali raději svá křestní jména. 

Pracujte na svém osobním rozvoji

Naučte se lépe porozumět sobě samým a zjistěte, jak ostatním pomáhat měnit jejich životy. Připraví vás na to kurz Kouč osobního rozvoje, díky kterému si osvojíte jednotlivé koučovací a NLP techniky. 

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby