Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v lednu 2025, zbývají poslední 2 volná místa → přihlaste se ZDE

FacebookLinkedIn Instagram

Druhá vlna koronaviru: jak se z jejího vývoje nezbláznit

|
Markéta Hamrlová

Současná situace se může negativně podepisovat na psychice každého z nás. V tomto článku vám ukážu, jaký vliv na nás má stres a popíšu vám několik tipů na to, jak se z vývoje situace nezbláznit.

Trápí vás stres z aktuální situace? Absolventi a absolventky výcviků AKOR poskytují BEZPLATNĚ telefonickou pomoc. Podívejte se kdo a kdy »

Většina z nás je nyní ve stresu

V určité míře jsme to již zažili na jaře. Přesto však většina z nás nyní může cítit větší míru stresu a nejistoty z toho, co nás čeká dál. Na naší psychice se podepisuje zejména:

Někteří odborníci přitom míru tohoto stresu přirovnávají ke stresu podobnému z války.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNaučte se vést rozhovor s člověkem, který se ocitl v krizi

Jaký vliv na nás má stres?

Vleklé působení stresu se na nás může podepsat různě. U jedinců může například docházet ke snižování imunity, zhoršování chronických onemocnění nebo třeba k horším stravovacím návykům.

Objektivní zhoršování situace ve společnosti může na druhou stranu vést třeba k eskalaci předsudků, obviňování a brzdám efektivního řešení.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak nastavit podnikatelskou strategii pro období karantény a bezprostředně poté?

Co dělat a jak lépe zvládnout současnou vnitřní úzkost

Současná situace se negativně podepisuje na psychice každého z nás. Níže vám proto poradím celkem 8 strategií, které nyní můžete zaujmout. A vysvětlím vám, proč přesně fungují.

1. Podpořte svoji denní rutinu

Vyhněte se tomu, abyste ve svém životě zavedli totální anarchii. Nepravidelná strava, nedostatek pohybu nebo třeba špatná spánková hygiena vaší psychice rozhodně nepomohou. Kosmonauti nebo třeba vojáci ví, že pocity ohrožení a izolace pomáhá překonat jasně daný řád. Pokud pracujete z domova, nezapomínejte pravidelně střídat časové úseky věnované práci a odpočinku. Vstávejte a choďte spát v přibližně stejnou dobu, myslete na pravidelnou stravu a zacvičte si.

2. Chovejte se odpovědně

Naše mysl má tendenci podléhat nejrůznějším zkratkám. Situace, které jsme dříve nezažili, tak máme tendenci bagatelizovat. Znamená to například, že máme tendenci si velmi dlouho myslet, že se vlastně nic neděje. Odmítáme brát vážnost situace na zřetel a obcházíme doporučovaná pravidla. Vhodnější strategií pro zvládnutí celé situace je však rozhodně převzetí naší odpovědnosti.

3. Buďte aktivní a kreativní

Náš mozek je nastaven na neustálou aktivitu a potřebuje, abychom jej pořád zásobovali aktivitami a kreativitou. Platí přitom, že na naši psychiku velmi pozitivně působí aktivity, které plně zaměstnávají naše ruce. Pusťte se proto například do psaní, vaření nebo jakéhokoliv jiného tvoření. A soustřeďte se na to.

4. Pomáhejte ostatním

Již od pradávna jsme naučeni fungovat v tlupách a také díky tomu jsme jako lidstvo dokázali přežít nejrůznější obtížné situace. Pro naši psychickou pohodu je důležité se navzájem podporovat. Právě taková pomoc totiž posiluje smysluplnost našeho bytí a dokáže snížit i míru našeho vnitřního stresu.

5. Zaměřte se na krátkodobé cíle

Znát směr, za kterým jdeme, nám pomáhá držet se v tempu. Proto si jasně stanovte krátkodobé plány a snažte se je opravdu dodržovat.

6. Nezapomínejte na relax

V současné situaci je naprosto normální, že cítíte zmatek, obavy a dezorientaci. Bohužel nikdo z nás neví, jak přesně se bude budoucnost vyvíjet. Proto je důležité myslet sami na sebe a dopřát si cílenou péči o náš vnitřní klid. Jedná se zároveň o jeden ze základních stavebních kamenů naší imunity.

Dopřejte si kvalitní spánek, uvolněte se u domácí lekce jógy nebo se oddejte meditaci. Pamatujte na pravidelnou stravu a neodbývejte se jen tak něčím. Fungujte na bázi pravidelného režimu a nezapomínejte na pohyb. To všechno vám pomůže cítit se alespoň trochu lépe a vyrovnaněji.

7. Neobviňujte ostatní

Při dlouhodobém potlačování negativních emocí máme tendenci hledat viníka a obrazně řečeno jej stavět na pranýř. Rovněž se snažíme určitým způsobem vyvinit sami sebe z podílu na celé situaci a máme tendenci se zakotvit v obětní roli.

Pravdou ovšem zůstává, že podléhat těmto tendencím nám nijak nepomůže. K řešení může reálně přispět spíše naše kritická mysl, volba postoje, solidarita a aktivní přístup.

8. Věřte, že to zvládneme

Naše mysl má při krátkodobém zvládání krizových situací tendenci vytěsnit nebezpečí. Dovolte si přijmout postoj, že to zvládneme a že všechno bude jednou v pořádku. A neupínejte se na negativní scénáře. Neznamená to samozřejmě, že si máte vše malovat narůžovo. Ale dovolte si přijmout své pocity v plné šíři a vědomě posilujte soustředění se na pozitivní aspekty našeho života.

Naděje a schopnost zvládnout nepříznivé okolnosti je naše evoluční podstata.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNabízejte programy osobního rozvoje online. Poradím vám, jak na to

Máte děti? Naučte se s nimi o situaci vhodně mluvit

Rodiče malých dětí mohou mít někdy problém s nimi o celé situaci vhodně komunikovat. Proto jsem vám klíčové body pro komunikaci shrnula do následujících 7 bodů.

  1. Děti dokáží velmi dobře cítit vaši nervozitu a strach. Proto před nimi nic nezastírejte a jednejte s nimi narovinu.
  2. Popište jim své pocity a vyjádřete svá očekávání do budoucna.
  3. Mluvte s nimi tak, aby to bylo adekvátní jejich věku. Pokud budou mít otázky, vysvětlete jim to. Nelžete jim a neslibujte jim nic, co nejste schopní reálně vědět (například, že se brzo vrátí do školy).
  4. Nepodporujte děti v mylných představách, že se jedná o stále se prodlužující prázdniny. Protože to tak není.
  5. Starším dětem vysvětlete, jaké důsledky může mít jejich nezodpovědné chování.
  6. Nastavte dětem jasný denní řád. Nepodporujte je ve sledování videí a neustálém brouzdání na sociálních sítích. Vymezte jim čas pro jejich povinnosti i odpočinek (jako ve škole).
  7. Buďte opravdu s nimi a buďte zde pro ně, kdykoliv to budou potřebovat.

Pracujte na svém osobním rozvoji

Využijte získaný čas navíc k práci na sobě samých. Přečtěte si mé starší články z oblasti osobního rozvoje a zjistěte něco nového. Přeji vám spoustu sil a pevné zdraví.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby