Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Co je krize středního věku a jak ji lépe překonat

Krize středního věku v určitém období našeho života číhá na každého z nás. Přečtěte si, jak se projevuje u žen a u mužů a jak ji lépe překonat.

Kdy se krize středního věku objevuje?

Jako období středního věku se podle psychologů označuje období mezi 40 až 65 lety. Většina osob si totiž právě v tomto věku uvědomí, že jejich existence má viditelný konec. A v jejich myslích se začnou objevovat otázky, zda je jejich život v pořádku a kam by chtěli směřovat dále.

Krize středního věku u žen a mužů se liší

Pravdou zůstává, že projevy krize středního věku u žen a mužů se mírně liší.

Ženy totiž například v tomto okamžiku začnou intenzivněji řešit změny týkající se nezvratnosti stárnutí v kontextu vnímání svého těla. Často je drtí neustálý tlak společnosti na kontinuitu jejich výkonu, aniž by se mohly zastavit a smysluplně se nadechnout.

Narozdíl od toho muži si nejprve začínají uvědomovat, že ve svém životě pravděpodobně nestihnou zdolat veškeré své profesní a osobní cíle. Často mívají pocit, že jejich dosavadní život za moc nestál a že jim už nezbývá velké množství času. Zároveň se ve větší míře pozorují a sledují svůj zdravotní stav, aniž by to však dali najevo svému okolí.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNaučte se vést rozhovor s člověkem, který se ocitl v krizi

Projevy nezvládnuté krize středního věku

Velmi obecně by se dalo říct, že navenek nejpozorovatelnějším projevem nezvládnuté krize středního věku bývá třeskutý milenecký vztah. Mezi další viditelný projev můžeme zařadit někdy až směšnou a urputnou snahu vypadat a cítit se neustále mladě. Zapomenout nesmíme ani na extrémní touhu urvat za každou cenu ze života, co se dá. Dokud je na to ještě čas.

Vnitřně se nezvládnutá krize středního věku může projevit pocity sklíčenosti a strachu z budoucnosti, úzkostí, znuděností a také bagatelizací dosavadního životního statusu.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 10 nejčastějších životních strategií naučených v dětství

Jak se s krizí středního věku lépe vyrovnat?

Ze všeho nejdříve je důležité si uvědomit, že je naprosto v pořádku nebýt neustále v pořádku. Naše životy provází pocity štěstí, ale také smutku a sklíčenosti. Život zalitý sluncem existuje jen ve filmech nebo na sociálních sítích.

Pokud vás tedy krize středního věku potká, rozhodně na sebe zbytečně nespěchejte. Nezbořte všechno, co jste během svého života vybudovali během pouhé minuty. Na mysli máme třeba dlouhodobý vztah nebo vaše profesní postavení.

Uvědomte si, že ve chvílích, kdy se necítíme zcela dobře, máme tendenci se nesprávně fixovat na myšlenku, že se to už nikdy nezmění. Faktem ovšem zůstává, že naše životy se neustále mění a my s nimi. Důležité proto je učit se vnímat sebe samé jako osoby plně kompetentní k posunu, který leží jen v našich rukách.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKZažíváte neradost? Čtěte 5 tipů, jak do života opět dodat pohodu

Položte si několik otázek

Abyste ve svém životě dokázali nastolit potřebnou změnu, můžete se nejprve krátce zamyslet a zkusit si odpovědět na následující otázky:

  • Co chcete, aby ve vašem životě bylo? Jak bude váš život vypadat, když to budete mít? A jak bude vypadat, když to mít nebudete?
  • Co je pro vás nejdůležitější?
  • A co už ve svém životě nechcete dále vláčet?

Zamyslete se, kam směřujete svou pozornost

V životě platí následující. To, na co směřujete svou pozornost, ve svém životě posilujete. Veškeré problémy nepochází se samotných situací, ale spíše ze způsobu, jakým o nich přemýšlíme. Pokud své myšlenky selektivně zaměříme na neradost, svázanost a spoutanost povinnostmi, své problémy ještě více zveličujeme.

Kreativitu najít řešení zabíjí například naše omezující přesvědčení či úzkost ze změn. A také neproduktivní úvahy na téma, co všechno je na naší situaci špatně.

Dopřejte si čas

Na závěr zbývá ještě poslední doporučení. Krize středního věku symbolizuje ideální čas na to se zastavit, zklidnit se a rozhlédnout se. Jedná se o období, kdy plně přebíráte odpovědnost za svou životní pohodu. Přijměte realitu takovou, jaká je. Náš život je cesta, která se stále mění a u které platí, že se nedá nijak vrátit zpátky.

Pracujte na svém osobním rozvoji

Období krize středního věku je ideální pro práci na svém osobním rozvoji. Přihlaste se na kurz Kouč, který rozšíří vaše komunikační, řídící a sebe-řídící dovednosti.

Zjistěte o kurzu více

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby