Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovace) startuje již v listopadu 2024. Zbývají 3 volná místa → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

7 nejčastějších přešlapů, které děláme ve vztazích. Jak se jim vyhnout?

|
Markéta Hamrlová

Víte, proč je pro zdravý vztah důležitá sebeláska? Na čem bývají postavené nemocné vztahy? A jakých 7 chyb se nejčastěji dopouštíme ve vztazích?

Co je to láska a sebeláska

Lásku lze přirovnat k síle, která dává našemu životu smysl. V tomto článku se přitom budu soustředit především na lásku partnerskou.

Abychom mohli žít s druhým v láskyplném vztahu, je nutné naučit se navázat láskyplný vztah sami se sebou. Pod pojmem sebeláska se přitom skrývá nalezení sebe samého (samé) ve své síle a kompletnosti. Zahrnuje v sobě poznání toho, kdo (v daný moment) jsme, kam jdeme a jaký je náš záměr.

Pokud nepřijímáme sami sebe, budeme jen těžko upřímně milovat ostatní. Zdravá sebeláska je důležitá zejména ve chvílích, kdy selžeme a čeká nás proces odpuštění sobě samým. V takové situaci je důležité si přiznat a přijmout, že nejsme dokonalí, že se stále učíme a že si dovolujeme získávat zkušenosti.

Ale pozor: Zdravou sebelásku rozhodně nezaměňujte se sobectvím, které by nevidělo potřeby druhých a dopady svého jednání na životy ostatních lidí.

Naučte se žít šťastný vztah

Ty nejšťastnější vztahy vznikají z nadbytku naší lásky a hojnosti toho, co máme v sobě k dispozici.

Nemocné vztahy bohužel štěstí nevytvářejí. Takové vztahy totiž bývají postaveny na:

Jedním ze základních ukazatelů špatného vztahu je dlouhodobý poct stísněnosti, frustrace, bezmoci, zoufalství a strach z takového vztahu odejít.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak pracovat na své psychické odolnosti

7 nejčastějších přešlapů, které děláme ve vztazích

V současné době můžeme ve vztazích narážet na nejrůznější problémy. Níže najdete 7 z nich, které jsou pravděpodobně úplně nejčastější.

1. Nejsme ochotní vytvářet hluboké vztahy

Velká část mladých lidí má v současné době nastavený životní program být single. Normou se stalo normou skákat ze vztahu do vztahu a rozchod zvolit jako řešení první volby hned při první chybě, kterou druhý člověk udělá. Za takovým jednáním obvykle stojí slabě rozvinutý koncept sebe sama a nízká ochota převzít odpovědnost za svou životní realitu. Hloubka ve vztahu vzniká až s časem na základě společně prožité zkušenosti a odvaze ukázat se druhému (i sobě samým) kompletní i se svými slabostmi, strachy a zraněními. Aby jakýkoliv vztah prospíval, je velmi důležité na něm soustavně pracovat.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak zvládnout rozchod s milovanou osobou

2. Naše záměry nejsou transparentní

Velmi často se lze setkat s tím, že lidé (především na začátku vztahu) zastírají svůj skutečný záměr a cíl. S ohledem na to vytvářejí dojem, že ve skutečnosti chtějí něco úplně jiného. Něco, co bude identické s potřebou druhé strany.

Dlouhodobé lži ovšem obvykle vykulminují ve frustraci a špatný psychický stav všech zúčastněných.

3. Emoční kastrace

V dnešní době jsme zahlcováni čím dál větším množstvím nejrůznějších informací. Tato skutečnost přitom vede k nutnosti expozice stále více přepjatým emocím, protože jen ty dokáží zaujmout naši pozornost (srdíčka či hejt stříkající na všechny strany). Na druhou stranu ale podléháme trendu vypadat před ostatními, že jsme za každých okolností v pohodě (případně přiznávat nepohodu výhradně v aktuálně módní formě a jako součást trendu). To se nejmarkantněji projevuje především na komunikaci na sociálních sítích.

Nezpracované emoce mají tendenci usazovat se v našich tělech v podobě nejrůznějších psychosomatických onemocnění. Je proto důležité naučit se jednotlivé emoce identifikovat, pojmenovat je a nepřehlížet je.

4. Nedokážeme vést konstruktivní komunikaci

Aby ve vztahu došlo k vytvoření intimního prostoru, je třeba naučit se mluvit o svých pocitech a o tom, co opravdu chceme. Mnoho problémů ve vztazích totiž vzniká proto, že spolu lidé nedostatečně komunikují. Je však důležité myslet na to, že každý vztah je unikátní  a že za spokojenými vztahy stojí vždy cílená nepřetržitá práce na nich. Prvním krokem je definovat si, co je pro nás to podstatné a autentické.

5. Máme ve vztazích mnoho zahlcující komunikace

Podstatou dobrého vztahu ovšem není neustálá komunikace v tom smyslu, že budete pořád dokola něco rozebírat a rozpytvávat ze všech stran a úhlů. Podstatou je společný prožitek. Ve vztahu si nepotřebujeme neustále povídat. Potřebujeme spolu zažívat různé věci a své prožitky a emoce následně sdílet.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKZažíváte neradost? Čtěte 5 tipů, jak do života opět dodat pohodu

6. Nejsilnější vztah prožíváme se svým telefonem

Směřujete v průběhu dne nejvíce pozornosti svému mobilnímu telefonu? Patří mu váš první pohled ihned po probuzení? A trávíte s ním nejvíce času? V tom případě je pravděpodobně na čase, abyste svůj přístup změnili.

Odpovězte si sami na otázku, zda je vztah s telefonem tím správným vztahem, který chcete žít.

7. Nemáme na druhé dostatek času

Žijeme teď a tady. Každý z nás máme pouze jeden život a je jen na nás, jakým způsobem jej prožijeme. Každý z nás je aktivním tvůrcem naší životní reality. Proto je třeba do svých vztahů investovat čas. V opačném případě se z nich dříve nebo později začne vytrácet prožitek, intimita a hloubka.

Naučte se více

Chcete umět lépe porozumět sobě samým a zlepšit své komunikační dovednosti? Přihlaste se na sebezkušenostní kurz Kouč.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby