Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovativní metody) – startuje již v květnu 2024. Jde o jediný zrychlený běh v tomto roce. Aktuálně se uvolnila 2 místa → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

Jak zvládnout rozchod s milovanou osobou

Rozešli jste se. Člověk, kterého jste bezmezně milovali je nenávratně pryč. A vy nyní přemýšlíte, co se svým životem dál. Přečtěte si, jak rozchod s milovanou osobou lépe překonat a poučte se ze 7 nejčastějších chyb, které obvykle naše vztahy provázejí.

Chcete mít šťastný vztah? Naučte se nejprve žít bez něj

Abychom mohli prožívat šťastný vztah, je velmi důležité naučit se nejprve žít šťastní i bez vztahu. Šťastné vztahy totiž vznikají z nadbytku lásky a hojnosti toho, co máme v sobě aktuálně k dispozici.

Pmetaforicky lze říct, že pokud je vztah postavený na správné energii, přitahuje dva vnitřně silné jedince, kteří jsou schopní vytvořit něco většího. Něco, co je přesahuje.

Nemocné vztahy bývají obvykle postaveny na strachu ze samoty a neschopnosti postarat se o sebe samé. Obvykle k nim máme tendenci přistupovat, abychom zalepili pomyslné černé díry uvnitř sebe. Pravdou ovšem zůstává, že stavba postavená na špatných a nestabilních základech dříve nebo později spadne. Je to jen otázka času.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Naučte se vést rozhovor s člověkem, který se ocitl v krizi

7 nejčastějších chyb, které provázejí naše vztahy

1. Nejsme ochotní vytvářet opravdu hluboké vztahy

Velké množství především mladých lidí je v současné době nastaveno na životní program single. Normou se stává životní styl, při kterém skáčou z jednoho vztahu do druhého a rozchod obvykle nastává hned při „první chybě“, kterou protějšek udělá.

Za takovým jednáním se přitom obvykle skrývá velmi slabě rozvinutý koncept sebe sama. Popisovaní jedinci mají obvykle jen malou ochotu převzít odpovědnost za životní realitu. Vztahy, které nejsou postaveny na hloubce a intimitě, chřadnou.

2. Zastírání skutečného záměru

Další častou chybou, se kterou se u vztahů můžeme setkat, je zastírání skutečného záměru jedince na začátku vztahu. Takový člověk tak může vytvořit dojem, že touží po něčem úplně odlišném, co může být identické s tím, co chce druhý. Je však jen otázkou času, kdy tato skutečnost přeroste ve frustraci a špatný psychický stav obou zúčastněných.

3. Špatné nakládání s našimi emocemi

Nezpracované emoce mívají tendenci ukládat se v našich tělech a mohou být příčinou nejrůznějších psychosomatických onemocnění. Důležité proto je naučit se své emoce správně identifikovat, pojmenovat je a především je nepřehlížet. Právě emoce nám totiž pomáhají cítit prožitek a hloubku.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 7 věcí, kterými posílit svoji vůli

4. Nedostatek komunikace

Komunikace je základním stavebním kamenem každého vztahu. Aby mohlo dojít k vytvoření intimního prostoru, je nutné mluvit o tom:

Mnoho problémů bohužel ve vztazích vzniká proto, že spolu dvojice nedokáže komunikovat.

5. Nadmíra komunikace

Stejně jako je chybou nedostatek komunikace, nepřináší nic pozitivního ani nadmíra komunikace. Především se jedná o takové případy, kdy má druhá strana potřebu něco neustále rozebírat do nejmenšího detailu. Nikdo z nás si nepotřebuje neustále povídat. Ve vztahu spíše potřebujeme zažívat prožitky a sdílet své emoce.

6. „Závislost“ na telefonu

Mobilní telefon dokáže v současné době poměrně výrazně negativně ovlivňovat naše vztahy. Jen se sami zkuste sami zamyslet nad tím, na co se podíváte po probuzení jako první. K čemu směřujete během dne největší množství své pozornosti? Nebo o koho se neustále staráte, aby měl dostatek energie? Pokud jste si odpověděli slovem mobilní telefon, je pravděpodobně nejvyšší čas to změnit.

7. Čas

V neposlední řadě je potřeba zmínit čas. Pokud totiž právě ten neinvestujeme do do svých vztahů, postupem času se z nich vytratí hloubka, intimita a prožitek. Žijeme teď a tady a každý z nás má život jen jeden. Byla by proto škoda neinvestovat svůj čas do toho, co milujeme.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 24 praktických automatismů, jak ovlivnit druhé

Jak se vyrovnat s rozchodem? Nespěchejte na sebe

Psychiatři tvrdí, že většina z nás po těžkém rozchodu (nebo rozvodu) prochází následujícími 5 fázemi, na jejichž konci se s novou situací vyrovnáme a integrujeme ji jako posouvající zkušenost do našeho života.

1. Přesvědčujeme se, že to není pravda

V první fázi obvykle přichází na scénu obrovský šok a popření. Sami sebe máme tendenci přesvědčovat, že to přece nemůže být pravda. A že se jedná jen o nějaký omyl, který se jistě brzy vysvětlí. Ve své hlavě si osnovujeme představy, jak naše bývalá polovička brzy dorazí prosit o odpuštění.

2. Probudí se v nás hněv

V další fázi se objevuje hněv, agrese a určitá forma vzpoury. Máme tendenci ukázat bývalému příteli či bývalé přítelkyni, o co všechno přišel/přišla. Často máme také potřebu se ostatním svěřovat se všemi chybami, které ex měl/měla.

3. Toužíme po náhradě

Třetí fáze se nese v duchu přání, že přece nezůstaneme sami a na ocet a že si musíme co nejrychleji někoho najít. Cílem těchto krátkých vztahů nebo aférek je především dokázat si, že je o nás stále zájem a posílit své sebevědomí.

4. Deprese a smutek

Čtvrtá fáze bývá označována jako období temna. Zažíváme pocit, že všechno dobré a všechna naděje jsou nenávratně pryč.

5. Přijímáme situace takovou, jaká je

V závěrečné fázi přijímáme situaci takovou, jaká je a smíříme se s ní. Dokážeme se rozhlédnout po tom, co je s ohledem na nové životní podmínky nyní možné. A uvědomujeme si, že všechno zlé může být k něčemu dobré.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Chcete být v životě spokojenější? Mám pro vás 4 tipy

Naučte se sebelásce

Závěrem lze ještě doporučit, že než se pustíte do dalšího vztahu, zapracujte nejprve na vztahu k sobě samému. Pokud totiž dokážete uznávat sami sebe a své potřeby, dokážete následně cítit lásku k druhému člověku. Pusťte se proto do objevování sebelásky. Znamená to, že se pokusíte najít sami sebe ve své komplexnosti a síle. Že poznáte, kdo doopravdy jste, kam jdete a co přesně je vaším záměrem.

Pokud nebudete mít rádi sami sebe, jen těžko můžete opravdu milovat někoho druhého. Bez zdravé sebelásky pravděpodobně budete vztahově selhávat a točit se neustále v kolečku špatných milostných zkušeností.

Pracujte na svém osobním rozvoji

Ať už vás právě potkal rozchod, nebo se nacházíte v obtížné životní situaci, vyplatí se pracovat na svém osobním rozvoji. Vyberte si jeden z kurzů.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby