Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovace) startuje již v listopadu 2024. Zbývají 3 volná místa → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

Jak začít koučovat: Rady a tipy pro začátek

|
Markéta Hamrlová

Už vás současná práce nenaplňuje? Nebo jen zkrátka cítíte potřebu profesi změnit? Pokud se chcete vydat na dráhu kouče, mám pro vás cenné tipy a rady na to, abyste se jím mohli stát.

Proč koučování?

Ze všeho nejdříve si položte otázku. Proč se chcete stát koučem? A následně si svoji odpověď zanalyzujte.

Pokud ve vaší odpovědi zazní akreditace ICF pouze pro tuto akreditaci samu o sobě, trend, móda nebo rychle vydělané peníze, zřejmě bude lepší, když nebudete ztrácet drahocenný čas pročítáním tohoto článku.

Pokud však chcete zúročit své zkušenosti z práce s lidmi, věříte v potenciál každého jedince nebo možnost změny, pravděpodobně pro vás následující text bude mít i nějakou přidanou hodnotu.

Co říká zákon

V paragrafu 5 občanského zákoníku můžeme najít tuto pasáž:

„…kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži…“

Z toho vyplývá, že pokud chcete vykonávat profesi kouče nebo koučky, musíte mít i potřebné relevantní znalosti. Jako kouč nebo koučka můžete v České republice podnikat, a to s pomocí živnostenského listu pro volnou živnost. U většiny živnostenských úřadů se přitom dočkáte v kolonce v rámci volné živnosti označení „poradenská činnost“.

Dále je třeba i zmínit, že v naší republice není potřeba žádná specifická akreditace. I přesto, že nejrůznější akreditační společnosti většinou tvrdí opak.

Proč mít akreditaci

V některých případech vám konkrétní akreditace mohou dopomoci k lepší marketingové propagaci. A to zejména v těch situacích, kdy se chcete zaměřit spíše na korporátní klientelu.

V České republice se nejčastěji setkáte s:

Vzdělání pro profesi kouče

Nejprve je třeba zmínit, že dobrým koučem se člověk nerodí, ale stává. A to díky své osobní historii a postupnému získávání dovedností z mnoha oborů a životních zkušeností.

Toužíte-li tedy po profesi kouče, vyplatí se nejprve si vybrat startovací kurz nebo výcvik, který vás reálně naučí koučovat. A to s pomocí cíleného tréninku těchto dovedností. Je škoda, že mnoho výukových programů se věnuje především teorii, na úkor praktického výcviku.

TIP: Přečtěte si více o tom, co se na startovacím koučovacím výcviku dozvíte.

5 kroků pro začátek koučování

Jak na vlastní koučovací praxi

Dá se říct, že dnešní doba vyžaduje kouče a koučky více než kdy předtím a v budoucnosti tomu nebude jinak. Je však potřeba neusnout na vavřínech a zaměřit se i na budování svých vlastních schopností v oblasti prodeje a nabízení služeb.

Mnoho začínajících koučů a kouček totiž dělá následující chybu. Z počátku investují obrovské jmění do nejrůznějších certifikací a následně zjišťují, že to je pořád málo. Klienti totiž sami od sebe nepřicházejí.

Začínající koučové a koučky jsou rozčarováni, protože zjišťují, že klienty jim nepřivádí ani dokonale vybavená kancelář, drahý web či velké množství letáků a vizitek. V této profesi totiž nejlépe funguje osobní doporučení od spokojených klientů. Myslete na to, že klienty nejvíce zajímá, jestli jim vybraný kouč dokáže vyřešit jejich problém. Barevně sladěná kancelář a krásné vizitky jsou vždy až na dalším místě.

Praxe, praxe a zase praxe

Dobrého kouče z vás nikdy neudělá kus papíru s razítkem. Zaměřte se proto spíše na praxi a koučujte, kde se dá. Trénujte na svých známých, kamarádech nebo rodině.

Neoddalujte zbytečně své sny. Neříkejte si neustále AŽ nebo POTOM. Nikdy totiž nebude vše dokonalé, jelikož vždycky si vybavíte něco, co momentálně neumíte a váš pomyslný obzor se tak bude neustále posouvat dál.

A co vy?

Chcete se o koučování dozvědět mnohem více? Navštivte startovací výcvik Kouč rozvoje osobnosti.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby