Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovace) startuje již v listopadu 2024. Zbývají 3 volná místa → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

Jakou akreditaci potřebujete k výkonu profese kouče

|
Markéta Hamrlová

Láká vás změna povolání a rádi byste se vydali na dráhu kouče osobního rozvoje? V tom případě vás jistě bude zajímat hned několik skutečností. Jednou z nich může být i to, jaká akreditace je vlastně k vykonávání této profese potřeba. Pojďme se na to podívat podrobněji. 

Koučink je nejdynamičtěji se rozvíjející profesí

Koučink patří mezi profese, které se neustále vyvíjejí a přizpůsobují se měnícím se potřebám a požadavkům trhu. I z toho důvodu bývá často označován za jednu z nejdynamičtěji se rozvíjejících profesí. Klienti se postupem času stávají sofistikovanějšími, požadují kvalitu a jsou ochotni si za kouče s vynikajícími dovednostmi a výsledky připlatit.

Díky koučinku se lidé mohou lépe vyrovnat s neznámým a s životními výzvami, což oceňují například vedoucí pracovníci. Přece jen pracoviště bývá často velmi dynamickým prostředím, které je charakteristické vysokou fluktuací a nestabilními tržními silami.

Síla koučinku v takovém případě spočívá např. v tom, že pomáhá zaměstnavatelům i zaměstnancům ke zlepšení dovedností, znalostí, efektivnosti a spokojenosti.

Jaké jsou aktuální trendy v oblasti koučinku

Koučink stejně jako jakoukoliv jinou dovednost samozřejmě ovlivňují nové trendy ve společnosti. Čím dál tím větší oblibu si nyní získává například:

Co o vykonávání profese kouče říká zákon

Abyste mohli koučink prodávat jako službu svým klientům, neobejdete se bez nutnosti získání živnostenského oprávnění pro živnost volnou. Pokud se chcete prezentovat jako odborník v oboru koučinku, máte povinnost jednat v rámci toho s odpovídající odborností a pečlivostí. V opačném případě totiž nesete právní odpovědnost za své nedbalé či neodborné jednání.

Jakou akreditaci budete potřebovat

Lidé si mnohdy myslí, že získání akreditace podmiňuje jejich úspěch v oblasti koučinku. Proto se nechají strhnout množstvím nejrůznějších kurzů, programů a svazů, které tvrdí, že je dovedou k úspěchu (fakticky však dochází často jen ke sběru razítek). A pokud úspěch nenastane, často znechuceně dospějí k závěru, že koučinkem se zkrátka a jednoduše uživit nedá. 

Pravdou ale zůstává, že k úspěšnému a současně etickému výkonu profese kouče žádná konkrétní předepsaná akreditace potřebná není. Proč tedy na světě existuje tolik různých druhů certifikačních značek? Jejich úkol spočívá v tom nastavit určitou hladinu normy a podpořit úroveň profesionality a kvality. Jakákoliv širší veřejností uznávaná akreditace s sebou přináší ten pozitivní efekt pro koučovací školy (a nemalý zisk pro majitele akreditační společnosti), že přitahuje pozornost potenciálních klientů na základě evoluční zkratky „co má razítko, je blyštivější„. 

Pokud se rozhodnete vstoupit do nějakého koučovacího programu primárně kvůli dosažení některé konkrétní akreditace, doporučujeme si předem dobře zjistit, co který vzdělávací program opravdu zahrnuje. Informujte se o tom, o jakou konkrétní metodiku se opírá a jakou mají lidé stojící za touto školou faktickou praxi. Chtějte program, který vás naučí koučovat, nikoliv manipulovat klienty. Chtějte praxi a ještě více praxe a vyžadujte bezpečné prostředí.

V České republice je aktuálně nejrespektovanější akreditací mezinárodní akreditace ICF. Je to dáno tím, že první koučové, kteří u nás koučink prosazovali, přicházeli ze zahraničí z ICF akreditovaných programů. Pamatujte však, že existuje celá řada dalších mezinárodně i lokálně uznávaných akreditací. Stačí se jen rozhlédnout a pro sebe zvolit tu, která nejvíce koresponduje s vašimi cíli a osobnostním nastavením.

Jaké akreditace mají naše kurzy

U kurzu Kouče rozvoje osobnostiNLP kouč se dočkáte akreditace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Naším cílem bylo zajistit, aby byla akreditace studentům co nejvíce nápomocná v prostředí legislativního rámce ČR a aby šlo o státem uznaný program pro rekvalifikaci k profesi kouče.

Naše koučovací programy se orientují na praxi a trénink a svým obsahem značně přesahují rámec standardních koučovacích výcviků. Kromě akreditace MŠMT jsou proto také zastřešeny certifikačním systémem AKOR

Certifikát automaticky neznamená úspěch

Ať už se pro absolvování nějakého kurzu rozhodnete, či nikoliv, pamatujte, že certifikát vám automaticky úspěch nepřinese. Úspěchu v koučinku se dočkají pouze ty osoby, které si uvědomují, co jejich klient potřebuje a kteří do této sféry dokáží směrovat svou energii.

Klienty vyhledávají služby kouče zpravidla certifikace nezajímá. Místo toho je zajímá to, zda je kouč dokáže provést k vyřešení jejich problému (aniž by je ovlivňoval) a zda v nich dokáže probudit a udržet důvěru. Klienty zajímá kvalita, autenticita a schopnost kouče vytvořit pro něj podporující a rozvíjející prostředí.

Zjistěte o kurzech více

V naší nabídce najdete kurzy, které vás připraví na kariéru kouče, který zvládá velmi široké spektrum používaných metod, má vysokou úroveň etiky a důraz jeho vzdělání leží v kvalitě reálné praxe. Prohlédněte si je a vyberte si mezi nimi svého favorita. 

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby