Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Co je to hypnóza a jaké nejčastější mýty se k ní vztahují?

Hypnóza je známý pojem, málokdo však opravdu tuší, co přesně obnáší. Přečtěte si, jakých 7 nejčastějších mýtů se k ní vztahuje a osvojte si užitečnou techniku autohypnózy.

Co je to hypnóza a co dokáže?

Hypnóza je stav, ve kterém má člověk zvýšenou schopnost soustředění se. V praxi přitom bývá nejčastěji navozována pomocí nejrůznějších verbálních a fixačních technik. Hypnotizovaná osoba se ve stavu hypnózy cítí příjemně, uvolněně a je mnohem otevřenější sugesci. Je však důležité zdůraznit, že rozhodně neztrácí kontrolu nad svým chováním.

Pozitivní efekt hypnózy bývá nejčastěji spojován s eliminací bolesti. Hypnóza totiž může být nápomocná v boji proti bolestem hlavy, odstranění fantómových bolestí končetin a mnoho dalšího.

Hypnóza dále dokáže hypnotizovanému pomoct s chronickými následky stresu, mezi které typicky patří koktavost.

Technika je však účinná v celé řadě dalších oblastí. Jedná se například o řešení premenstruačního nebo klimakterického syndromu.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak zlepšit koncentraci? Naučte se Silvovu metodu

Jaké nejčastější mýty okolo hypnózy panují?

I když je v současné době hypnóza již poměrně rozšířená, stále okolo ní panuje řada mýtů. Jaké to jsou?

1. Hypnotizér hypnotizovanému nutí svoji vůli

To rozhodně není pravda. Faktem totiž je, že vstup do hypnotizovaného transu je způsoben především samotným hypnotizovaným nebo hypnotizovanou. Ani to nejdokonalejší vnější působení totiž nebude mít na druhého člověk účinek, pokud tento člověk sám nebude mít dispozice ke vstupu do transového stavu.

2. Hypnóza je úspěšná jen u vnitřně labilních jedinců

Teorie hypnability říká, že každý z nás má zřejmě vrozenou schopnost vstoupit do určité hloubky hypnotického stavu. Hypnózu proto může podstoupit prakticky kdokoliv.

3. Hypnóza je stejná jako spánek

Velké množství laiků se domnívá, že hypnotizující osoba uvede hypnotizovaného nebo hypnotizovanou do stavu spánku, ze kterého si následně nebude nic pamatovat. Jak však dokazují četné studie hypnotického transu, hypnóza spánkem není.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNeurolingvistické programování: Co to je a jak v praxi funguje?

4. Hypnotizující plně ovládá hypnotizovaného

A může ho donutit spáchat trestný čin. Tento mýtus je pravděpodobně vůbec nejčastější a obvykle jej přiživují i některé filmy a seriály. Pravdou ovšem je, že člověka v hypnóze nejde donutit k ničemu, co by bylo v rozporu s jeho systémem morálních hodnot.

5. Hypnóza je škodlivá

Hypnóza je odborně popsaný naučitelný proces, který vykazuje perfektní výsledky v terapeutické praxi. Jedinci, kteří manipulují ostatními, však existují již od paměti. A prvky hypnotického jazyka každý den slyšíme v reklamách, nebo třeba v projevech politiků.

6. Hypnóza je vlastně kouzelnické představení

Sílá hypnózy spočívá především v jejích praktických dopadech a výsledcích v konkrétních případech. Na praktický život mají přitom velmi pozitivní dopad zejména techniky NLP.

7. Hypnotizovaný se ne vždy z transu probere

Tento mýtus nejčastěji pramení z pouhé nevědomosti. Pokud totiž hypnotizovaného nepřivede do bdělého stavu hypnotizující, probere se po nějaké době sám.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK24 praktických automatismů, jak ovlivnit druhé

Osvojte si princip autohypnózy

Autohypnóza patří mezi běžné a snadno aplikovatelné techniky. Aby však byla úspěšná, je třeba ji dlouhodobě nacvičovat v pravidelných intervalech. Vůbec nejjednodušší formou autohypnózy je ta, která je postavená na prosté svalové relaxaci.

Jak na to?

Při této technice dochází k navození svalové relaxace směřováním pozornosti k jednotlivým skupinám svalů v těle. Postupně tak člověk odstraňuje veškeré napětí, které je zde shromážděné. Při každém cvičení je však velmi důležité zachovávat vždy stejný postup.

  1. Nejprve se pohodlně posaďte nebo položte. Zajistěte si maximální soukromí a klid.
  2. Postupně si uvědomujte jednotlivé svaly a uvolňujte je. Postupujte od konečků prstů na noze až k hlavě.
  3. Uvědomujte si, jak se váš hrudník a břicho hýbou společně s vaším dechem. Vše uvolněte.
  4. Zaměřte se na napětí ve své šíji a uvolněte jej.
  5. Nezapomínejte ani na napětí ve vašem obličeji a uvolněte i ho. Zároveň si neustále uvědomujte svůj dech a zaměřte se na to, že se začíná stále více a více prohlubovat.
  6. V tuto chvíli si můžete začít zadávat vlastní autosugesce, které ovlivní pro váš život důležité věci. Může se jednat například o to, že si budete opakovat, že se váš žaludek každým dnem více a více uzdravuje.
  7. Na závěr se z autohypnózy vraťte. Například tím, že napočítáte od 1 do 10 a postupně se budete vracet do bdělého stavu.

Při trénování autohypnózy odhoďte strach, že se z ní nevrátíte zpátky. Spíše se vám (hlavně v začátcích) může stát, že jednoduše usnete.

Naše mysl, emoce a tělo symbolizují jeden propojený systém. Změna pouhého jednoho z těchto systémů proto dokáže ovlivnit zbývající dva.

Osvojte si techniky NLP

Pronikněte do tajů neurolingvistického programování. Na kurzu NLP kouč se naučíte NLP hypnózu a také budete umět změnit svůj přístup k řešení problémů.

Zjistěte o kurzu více

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby