Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

3 praktické metody pro lepší imunitu: jak postupovat?

Nejen v dnešní době se vyplatí pracovat na své imunitě. V tomto článku vám představím 3 praktické metody, které vedou nejen k lepší imunitě. Naučte se, jak správně postupovat.

POZOR: Tyto metody by neměli zkoušet lidé trpící vysokým tlakem, těhotné ženy a lidé s nemocemi srdce (což platí pro jakékoliv dechové techniky ovlivňující poměr oxidu uhličitého a kyslíku v těle). Zároveň by se neměly provádět na místech, kde hrozí uklouznutí a pád.

Wim Hofova metoda

Jako první si představíme takzvanou Wim Hofovu metodu. Jak napovídá samotný název, je pojmenována podle jejího autora ledového muže Wima Hofa. Jedná se o držitele 23 světových rekordů, který během spousty laboratorních testů dokázal, že dokáže na vědomé úrovni kontrolovat svůj imunitní systém.

Při jednom z vědeckých pokusů si například nechal do žil vstříknout bakterie E.coli. Jedná se o bakterii, která se normálně nachází ve střevech. Pokud je přítomná v krvi, způsobuje infekci. V normálním případě by tedy bakterie vyvolala silnou imunitní reakci organismu, která by se projevovala bolestmi hlavy, třesem a zvýšenou teplotou. Hof ovšem udává, že ho poté jen trochu bolela hlava. Z laboratorních testů následně vyplynulo, že jeho organismus vytvořil o polovinu méně C-reaktivních proteinů (CRP) v porovnání s průměrem kontrolní skupiny.

Pravidelným praktikováním Wim Hofovy metody dochází ke zlepšení:

  • naší vnitřní spokojenosti,
  • biochemie,
  • funkce našeho imunitního systému
  • a schopnosti soustředit se.

Jak postupovat?

Abyste si dokázali plně uvědomit přítomný okamžik, postačí vám pro úplný začátek vytvořit si dostatečný časový prostor a bezpečné prostředí. A následně soustředěně hluboce dýchat, zklidnit mysl a pouštět na sebe střídavě teplou a studenou vodu. Samotná metoda má 4 fáze.

1. Fáze: vědomé dýchání

Nejprve si zajistěte co největší pohodlí a zavřete oči. Poté se zhluboka 15x nadechněte a vydechněte. Poté dýchejte hluboce do břicha a do hrudníku a volně vydechujte. Následně vydechněte všechen vzduch a zadržte dech, jak příjemně to půjde. Následně se pomalu a hluboce nadechněte a zadržte dech (v nádechu vydržte po dobu 15 sekund).

2. Fáze: rozcvičení a protažení

Pro rozcvičení můžete využít prakticky jakoukoliv pohybovou aktivitu - třeba kliky, sklapovačky nebo tanec. Pro protažení využijte nejrůznější protahovací cviky, které znáte.

3. Fáze: meditace a vizualizace

  • Pokud bude následovat otužování, představujte si ve svém těle pomyslný vnitřní oheň, který rozehřívá vaše tělo až po konečky prstů.
  • Pokud nebude následovat otužování, představte si, jak se kyslík šíří do každého místa v těle a uzdravuje jej.

4. Fáze: samotné otužování

Pokud s otužováním teprve začínáte, stoupněte si do sprchy a začněte teplou vodou. Poté si na nohy pusťte studenou vodu a následně zase teplou. Jakmile budete připravení, střídejte proud teplé a studené vody na celé tělo. Platí, že první cyklus by měl trvat přibližně minutu.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak pracovat na své psychické odolnosti

Ženský tantrický dech

Naše tělo, mysl a emoce symbolizují jeden propojený systém. Jakákoliv změna v jednom z těchto systémů tak vyvolá změnu ve dvou ostatních. Pokud budeme svoji mysl koncentrovat prostřednictvím dechu, dosáhneme díky tomu zklidnění roztěkané mysli a také emocí.

Jednou z dechových technik je i ženský tantrický dech. Jak samotný název napovídá, jedná se o techniku, která je v této podobě určená pouze pro ženy.

Jak postupovat?

  1. Položte si dlaně na břicho vedle sebe a dýchejte tak, abyste cítila, jak se vaše dlaně od sebe oddalují.
  2. Mírně si pokrčte kolena, podsaďte pánev a představujte si, že se nadechujete do pánve a vydechujete srdcem. Při výdechu hlasitě vyslovujte „Áááááá….“ nebo „Óóóó…“. Můžete přidat i další vizualizaci - představujte si, že nadechujete energii a vydechujete lásku.
  3. Pokud toto cvičení budete provádět s plnou vědomou koncentrací, ucítíte, že vám při tomto pohybu výrazně pracuje vaše pánevní dno. Díky tomu má toto cvičení kromě jiného i pozitivní vliv na zdraví vašeho močového měchýře a reprodukčních orgánů.

Pokud aktuálně zažíváte úzkostné pocity nebo vás přepadlo velké rozrušení, provádějte toto cvičení tak, že si nejprve kleknete na zem a hlavu položíte čelem na podlahu. Představujte si, že pomocí nádechu nabíráte všechno, čeho se chcete zbavit a svým výdechem to odevzdáváte zemi. Až se zklidníte, přejděte k tantrickému dechu.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK7 věcí, kterými posílit svoji vůli

Neurolingvistické programování

NLP zkoumá jednotlivé způsoby, jakými fungují naše interakce mezi myslí, emocí a tělem. Popisuje vztah mezi vědomou a nevědomou částí mysli a způsob, jak získáváme, zpracováváme, ukládáme a prezentujeme informace o realitě. Na základě těchto poznatků dokáže NLP velmi efektivně a rychle napomáhat ke změně.

Jedním z mnoha nástrojů, se kterými NLP pracuje, je jazyk. Podle teorie NLP je totiž jazyk odrazem toho, co máme uloženo v našem nevědomí. Zároveň je jazyk mocným nástrojem, který je schopen naše nevědomí ovlivňovat.

Jak to funguje v praxi?

Vysvětlím vám to na příkladu z praxe, konkrétně na slovu ZKUSÍM. Pokud jej používám, tak se podle NLP fakticky připravuji na neúspěch. Představte si, že by vám vaše dítě řeklo, že dneska ZKUSÍ vynést koš. Nebo si představte svého šéfa, jak vám říká, že vám tento měsíc ZKUSÍ poslat výplatu. Jak byste se cítili?

Stejně tak ze svého slovníku vyřaďte slova jako MUSÍM nebo naopak NESMÍM. Naše mysl je totiž automaticky propojuje s negativním postojem k činnosti, k níž se pojí. Nevhodné je také slovní spojení STRAŠNĚ DOBRÝ, které snižuje emoční dopad události, kterou tímto způsobem štítkujeme, což může vést v konečném důsledku k pocitům nedostatečnosti a nezajímavosti života.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak zlepšit koncentraci? Naučte se Silvovu metodu

Zjistěte o NLP více

Naučte se to nejlepší a nejefektivnější ze současné NLP a koučovací metodiky. Absolvujte 5měsíční vzdělávací program NLP kouč.

Zjistěte více

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby