Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Patříte mezi surfaře po vztazích?

Chování surfrařů po vztazích má své charakteristické rysy. Zajímá vás, jak tyto osoby poznáte? A jak se naučit rozhodovat v obtížných vztahových situacích?

Jak poznáte surfaře po vztazích

Mám pro vás pár životních příběhů, ve kterých surfaře po vztazích rozeznáte.

V prvním z nich vystupuje muž, kterému se rozpadá jeho třetí manželství. Tvrdí, že mu jeho žena nerozumí, že se s příchodem dítěte změnila a že ho nechápe. On ji již nemiluje. Tento muž má tři děti, z toho dvě se narodily v předešlých manželství. Nyní očekává narození svého čtvrtého dítěte, jehož matkou je jeho aktuální milenka.

Nebo jiný příběh, ve kterém pro změnu vystupuje žena. Miluje svého muže, i když ví, že ji podvádí. Má s ním dítě, zatímco on žije většinu času s jinou ženou a nehodlá na tom nic měnit. Muž svoji ženu neustále ponižuje. Ale tato žena sama sobě nalhává, že je hodný a stará se o ni. Nedokáže si představit svůj život bez něho. I když je vlastně na všechno sama a její muž žije fakticky jinde. A není to pro ni poprvé. Svého muže miluje stejně, jako milovala předchozího přítele. Ale i ten byl ženatý a rovněž utíkal jinam.

A tak bych mohla pokračovat dále.

To, co slýchám při osobním koučinku na začátku nejčastěji, je stesk na samotu. Samotu, která je ničivá, nepříjemná a ubíjející. Jde o pocit vnitřní samoty, která přetrvává bez ohledu na fyzickou přítomnost jiných osob.

Někdy se může zdát, že jsme jako společnost zapomněli, jak si pěstovat blízkost a hýčkat své vztahy. Hodně lidí dnes tvrdí, že vztahy jsou pro ně na prvním místě, avšak jejich chování v realitě o tomto většinou nevypovídá.

Spokojenost ve vztahu není automatická, ale cílený proces založený na vědomé činnosti a rozhodnutích. Bez rozhodnutí do spokojenosti ve vztahu investovat (svou energii, čas, část svého pohodlí...), dospějeme vždy v každém našem vztahu rychle do bodu, kdy už to není ono. Pro surfaře po vztazích existuje vždy jen jedno řešení, a to svést se po vlně někam jinam a tam opět od záčátku dosurfovat do naprosto stejného bodu.

Stále stejně a znovu dokola.

Platí, že pokud opakovaně děláme jednu věc stále stejným způsobem, vždycky dostaneme jen jeden jediný, stále stejný výsledek.

TIP: Chcete zapracovat na svém osobním rozvoji? Zúčastněte se sebezkušenostního koučovacího výcviku.

Jak se naučit rozhodovat

V každém vztahu může jednoho dne přijít neúnosná situace, která nás nutí k volbě. Ale učinit tuto volbu a rozhodnout se není úplně jednoduché. Každou z jednotlivých cest, po kterých se můžeme vydat, totiž vidíme jako tu špatnou. Ať už zvolíme jakoukoliv z nich, někomu tím ublížíme anebo něco ztratíme.

Dokážeme s určitostí říct, že v takové situaci nám není dobře. Že nejsme šťastní. Naše tělo ovládá bezmoc. V dané chvíli totiž nevidíme žádnou uspokojivou možnost změny. Svírá nás pocit, že fakticky nemůžeme dělat vůbec nic. Přepadají nás sebedestruktivní myšlenky a analyzujeme, co všechno jsme udělali špatně. Případně se zamýšlíme nad tím, co udělali špatně druzí.

Objektivně správné rozhodnutí neexistuje

To je třeba si uvědomit. Cílem je proto zvolit si to subjektivně nejsprávnější rozhodnutí pro nás. Pokud jsme v situaci, ve které se dlouhodobě trápíme a jsme nešťastní, nemůže být šťastné ani zúčastněné okolí. Většina obtížných rozhodnutí bolí. A bolest je o to větší, pokud jde o rozhodnutí přijaté nevědomky. A bolí také tehdy, pokud dobu svého rozhodnutí neúměrně prodlužujeme.

Je třeba si uvědomit, že každá situace má minimálně tři řešení. Můžeme:

  • Se smířit se situací a mít v ní tak prostor, aniž by nás poškozovala.
  • Nebo situaci změnit a vytvořit tak podmínky, které jsou pro nás akceptovatelné.
  • Nebo ze situace můžeme odejít.

Abyste dokázali lépe přijímat rozhodnutí, uvědomte si, že jediné důležité věci jsou váš vlastní život a čas. To, co v životě opravdu musíme, je pouze zemřít. Neseme odpovědnost za svůj život, svá rozhodnutí a své myšlenky. Ale ne za štěstí někoho jiného.

Každý chce změnu, jen málokdo pro ni něco dělá

Žijeme v čase, kdy každý chce všechno okamžitě. A to nejlépe s minimálním množstvím investice. Pokud nás neuspokojuje vztah, nesnažíme se na něm pracovat a investovat do něj. Často očekáváme, že se ve vztahu změní ten druhý. Zatímco my neustále dokola opakujeme zavedené neproduktivní vzorce chování. A právě v takovém okamžiku se stáváme surfařem po vztazích.

7 tipů pro zdravější vztah

  1. Nedělejte to, co vám vadí, že dělají druzí.
  2. Uvědomte si, že jste odpovědní pouze za své emoce, myšlenky a činy. Nejste odpovědní za život druhých.
  3. Pokud něco opravdu chcete, musíte to říct. Číst myšlenky nikdo z nás neumí.
  4. Naučte se rozpoznávat toxické vztahy, které vám škodí. Ničí vás. Manipulují s vámi. Berou vám energii. Mějte na paměti, že váš životní čas je omezený a neprodlužujte neúměrně něco, co vám víc bere, než dává. Žít na citový dluh nejde do nekonečna.
  5. Pokud chcete, aby k vám lidé byli milí, laskaví a otevření, buďte takoví i vy k nim.
  6. Pracujte na svém vztahu neustále.
  7. Myslete na to, že za všechno ve svém životě platíte určitou cenu. A je důležité tuto cenu znát. Neprodlužujte neúměrně dobu svého rozhodnutí v situacích, které vám škodí. Nikomu tím nepomůžete a nic dobrého nezískáte.

Chcete se stát koučem osobního rozvoje?

Láká vás kariéra kouče? Přihlaste se na komplexní startovací výcvik Kouč rozvoje osobnosti, který vás na toto povolání připraví.

Nebo se zúčastněte exkluzivního studijního programu NLP kouč, ve kterém si osvojíte to nejlepší a nejefektivnější ze současného koučinku a neurolingvistického programování.

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby