Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovace) startuje již v září 2024. Zbývají 2 volná místa → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

Jaký je rozdíl mezi koučem a psychologem

Kouč a psycholog jsou dvě odlišné profese, které se zabývají odlišnými věcmi. Udělejte si v tom jasno. 


Co je úkolem kouče

Kouč se zaměřuje na podporu osobního a profesionálního rozvoje. Pomáhá klientům identifikovat a dosáhnout jejich cílů, rozvíjet potenciál a zlepšovat výkon.

Přístup koučinku se orientuje na současnost a budoucnost, pracuje se záměry a možnostmi klienta, ale nezabývá se diagnózami, léčením či odborným psychologickým poradenstvím či diagnostikou.

Co je úkolem psychologa

Psycholog se soustředí na studium porozumění lidského chování, myšlení a emocí. Nabízí terapeutickou podporu, odborné poradenství a psychodiagnostiku.

Jeho cílem je zlepšit mentální zdraví a kvalitu života svých klientů. V kompetenci psychologa není předepisovat medikamenty a léčbu (toto je v kompetenci psychiatra).


Kdo může tyto profese vykonávat

Kdo se může stát koučem 

Abyste mohli oficiálně působit jako kouč, potřebujete získat relevantní znalosti. Pokud chcete v České republice jako kouč podnikat, potřebujete dále živnostenské oprávnění pro volnou živnost

Takto podnikající kouč nesmí vzbuzovat dojem, že jeho činnost supluje odborné psychologické poradenství či psychodiagnostiku. 

Kdo se může stát psychologem

Psychologem může být jedinec, který získal vysokoškolské vzdělání v oboru psychologie. Pro podnikání v tomto oboru je nutné dále splnit požadavky povinné praxe.

Odborné psychologické poradenství a psychodiagnostika patří mezi vázané živnosti

Sdílejte na sociálních sítích

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby