Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Jak si navodit vnitřní klid ve stresových situacích

Každý z nás čas od času zažívá situace, které jsou plné stresu. Může to být při náročných zkouškách ve škole, nebo třeba při prohlídkách u lékaře. V tomto článku vás naučím jednu užitečnou techniku, díky které budete i v těchto chvílích zažívat klid. 

Jste vnitřně spokojení?

Spokojenost každého z nás je především otázkou naší volby a přístupu k životu. Veškeré vnější okolnosti, které nás obklopují, se v průběhu času mění. Někdy přicházejí dobré události, jindy zase špatné. Důležité však je tyto pocity nepotlačovat. Ale naučit se je přijmout, prožít a integrovat je do svého života. Naučte se cíleně naladit na víru v pozitivní vývoj událostí do budoucna.

Každou životní krizi lze totiž dříve nebo později přeměnit na událost, která bude znamenat přínos pro váš další život. Jsou to právě prožité krize, díky kterým rosteme, posilujeme svůj charakter a rozšiřujeme své obzory. Každého z nás čekají v životě těžší chvíle. Neúspěchem není pád, ale spíše neschopnost se v takových okamžicích zase zvednout.

Osvojte si techniku kotvení

Tato NLP technika slouží pro modelaci našich pocitů a jejich změnu. Jakmile si tuto techniku osvojíte, budete si moct kdykoliv a kdekoliv namodelovat určitý stav nebo žádoucí pocit. Celá technika funguje na principu podmíněného reflexu. Reflex symbolizuje naučenou reakci na úrovni myšlenek, pocitů a tělesných reakcí. Podnět v takovém případě vyvolá nějakou představu, která je spojená se silnou emoční a tělesnou odezvou.

Jak na techniku kotvení v 9 krocích

Tato technika je poměrně jednoduchá a hravě si ji osvojíte. Pomůže vám s tím těchto 9 kroků.

Krok 1: Myslete na nejsilnější okamžik

Zamyslete se a vyberte konkrétní zážitek ze svého života, kdy jste se cítili přesně tak, jak se chcete naučit cítit. Kdy jste byli úspěšní, zdraví, sebevědomí či radostní. Vyberte si ten skutečně nejsilnější zážitek a vybavte si i ty nejmenší detaily, které jsou s ním spojené.

Pokud by vás náhodou nic nenapadlo, pracujte se svojí fantazií. Představte si někoho, kdo se tak cítí. A přemýšlejte do detailů, co asi prožívá a jaké jsou jeho pocity.

Krok 2: Vyberte místo na vašem těle

Zvolte si takové místo na svém těle, kterého se můžete kdykoliv dotknout (např. levé ucho). A následně si určete jedno slovo, které  souzní s pocitem, který si chcete ukotvit (např. radost, pohoda, klid...).

Krok 3: Vraťte se zpět

Ve své mysli se následně vraťte k pocitu, který si chcete zakotvit. Představte si zážitek s tímto pocitem spojený. Představte si, že vstoupíte do svého tehdejšího těla a vidíte a cítíte vše jako předtím. Jakmile si budete vše plně uvědomovat a cítit to jako tenkrát, svůj prožitek ještě zesilte.

Krok 4: Vše zintenzivněte

Svoji vnitřní představu nyní ještě více zintenzivněte. Učiňte svůj obrázek větší, barevnější a krásnější. Nechte váš pocit, ať zalije celé vaše tělo. Víc a Víc.

Krok 5: Řekněte zvolené slovo a stiskněte kotvu na svém těle

Jakmile dosáhnete maxima, řekněte své předem vybrané slovo. A dotkněte se na 5 sekund vybraného místa na svém těle. Následně změňte polohu těla a věnujte se na chvíli cíleně něčemu jinému.

Krok 6: Vše zopakujte

Celý postup od třetího do pátého kroku pětkrát zopakujte.

Krok 7: Otestujte se

Vyzkoušejte si, zda došlo ke správnému zakotvení daného pocitu. poznáte to tak, že po stisknutí vybraného místa pociťujete kýžené emoce.

Krok 8: Představte si, čeho se bojíte

Techniku ukotvení si můžete ještě dále otestovat. Představte si to, čeho se reálně bojíte (například zubaře). A následně se stiskněte kotvu a pozorujte, co se bude dít. Fascinující, že?

Krok 9: Kdykoliv techniku použijte

Vzpomeňte si na to, co jste se nyní naučili ve chvílích, kdy vám bude těžko. A myslete na to, že kotvení můžete kdykoliv znovu použít.

Chcete se naučit další techniky?

Osvojte si to nejlepší a nejefektivnější ze současného neurolingvistického programování a koučinku. Přihlaste se na kurz koučinku akreditovaný MŠMT a zažijte fascinující proměnu.

Zjistěte o kurzu koučinku více

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby