Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Jak funguje náš mozek (2): 6 pravidel, která platí o fungování našeho mozku

[SERIÁL] Fungování našeho mozku je fascinující. V druhém dílu seriálu se dozvíte 6 silných pravidel, která jsou pro jeho fungování charakteristická.

Věda jde neustále kupředu

Ještě v poměrně nedávné době byl rozšířen názor, že lidský mozek postupem času (přibližně od 26 let věku) již pouze degeneruje, a že tento proces nejde nijak zastavit.

Mozek a jeho fungování byl dříve víceméně neprobádanou krajinou a znalosti o něm by se daly přirovnat s trochou nadsázky věštbě z křišťálové koule.

Zejména v důsledku dvou světových válek však získali vědci z oboru neurologie velké množství studijních materiálů (mnoho vojáků si z nich totiž odneslo poškození různých částí mozku) a vývoj tohoto oboru tak postoupil velmi razantně kupředu.

V odborné literatuře je dnes popsáno mnoho případů navázání nových spojení mozkových buněk v důsledku obnovy po zranění. Všeobecně přijímaným vědeckým závěrem je nyní také to, že vznik nových mozkových buněk může probíhat i u relativně starých savců.

Plasticita mozku byla poprvé vědci popsána v 80. letech 20. století, což znamenalo důležitý milník ve zkoumání fungování mozku.

Plasticita mozku znamená schopnost měnit strukturu a vytvářet nová spojení mezi mozkovými buňkami v průběhu celého našeho života.

Pravidla fungování našeho mozku

Níže popsaná pravidla zformuloval přední vývojový molekulární biolog Dr. John J. Medina ve své knize Pravidla mozku. Tématu se věnuje též na svém webu.

1. Mozek potřebuje ke svému fungování pohyb

Lidský mozek se odjakživa vyvíjel při pohybu těla. Pravěcí lidé dokázali za celý den průměrně ujít 20 km. V současné době tráví většina z nás celé dny sezením u počítače, k čemuž však nejsme uzpůsobení. Pokud náš mozek nemá dostatek pohybu, začíná degenerovat.

Díky fyzické aktivitě dochází ke stimulaci proteinů, které se následně podílejí na správném propojení neuronů. Zároveň se zvyšuje zásobení mozku glukózou a kyslíkem, který odbourává toxické elektrony.

2. Dokážeme reagovat na změnu

Lidé ovládli zemi díky schopnosti reagovat na změnu. Díky tomu, že umíme reagovat na změnu životních podmínek, jsme pohánění dopředu. Zároveň nás posouvá i fakt, že jsme překonali další překážku.

Pokud bychom zabrousili do filozofie, můžeme vyvodit, že změna je naší jedinou životní konstantou.

3. Neexistují dva lidé, kteří přemýšlí úplně totožně

Každý mozek ukládá informace mírně odlišným způsobem, přičemž jednotlivé oblasti mozku se u každého z nás vyvíjejí trochu jinak. Mozkové centrum hry na klavír proto vypadá jinak u špičkového klavíristy než u člověka, který na klavír nikdy v životě nehrál.

4. Nedovedeme dělat více věcí najednou

Multitasking symbolizuje mýtus, jelikož v jeden moment dokáže náš mozek věnovat plnou pozornost pouze jedné věci. Pokud nás něco nebaví, přestáváme se na to koncentrovat již po 10 minutách. Naši koncentraci přitom dokáží posílit emoce.

5. Chcete si toho více zapamatovat? Zapojte emoce

Každý mozek se skládá z více paměťových systémů, přičemž informace poté procházejí 4 fázemi zpracování:

  • kódování,
  • úschova,
  • zpětné zjištění
  • a zapomenutí.

Do mozku vstoupí nějaká informace, která se uvnitř rozloží na malé části. Tyto části poté putují do různých oblastí mozkové kůry. To, zda si informaci zapamatujeme nebo ne, se obvykle rozhodne během několika prvních sekund procesu učení.

Čím silněji si informaci během prvních pár okamžiků zapamatujeme, tím mohutnější bude její paměťová stopa.

6. Spánek je důležitý

Pokud svému tělu nedopřejeme dostatek spánku, mohou se objevit problémy s:

  • naší schopností soustředit se,
  • pamětí,
  • výkonem
  • a logickým uvažováním.

Nedostatek spánku vede k depresím a úzkostným stavům. Každý člověk přitom potřebuje jiné množství spánku. Po poledni jsme obvykle všichni v útlumu.

Zjistěte o fungování vašeho mozku víc

Pronikněte do detailů fungování vašeho mozku. Přihlaste se na komplexní výcvik, na kterém si osvojíte to nejlepší a nejefektivnější ze současného neurolingvistického programování.

Zjistěte o kurzu více

Použité zdroje

  • John Medina: Pravidla mozku, Bizbooks, Brno, 2012
  • Obrázky: staženy 8.4.2019 z pixbay.com licence CCO

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby