Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Jak funguje náš mozek (1): Co je to koncentrace a čím ji zbytečně ubíjíme

[SERIÁL] Fungování našeho mozku je fascinující. V prvním dílu seriálu se dozvíte, jak funguje náš mozek a čím zbytečně snižujeme naši schopnost koncentrace.

Víte, jak funguje váš mozek?

Lidský mozek představuje velmi komplikovaný systém. Jeho vývoj vždy probíhal během pohybu, a proto ani dnes nejsme přizpůsobeni k celodennímu sezení a fyzické nečinnosti. Vědci v poslední době navíc prokázali, že náš mozek nedokáže vykonávat mnoho věcí najednou (takzvaný multitasking). Aby správně fungoval, potřebuje k tomu naši plnou koncentraci.

Velikost mozku si můžete představit následovně: Sepněte ruce a oddalte je od obličeje tak, abyste je dobře viděli. Takto přibližně je váš mozek ve skutečnosti velký. Váží kolem 2 kg a spotřebovává 20 % naší celkové energie. Uvnitř bychom našli přibližně 100 miliard vzájemně propojených nervových buněk.

Schopnost koncentrace si můžeme osvojit

Koncentrace symbolizuje schopnost zaměřit svou mysl jedním směrem. Někteří lidé se často domnívají, že jejich schopnost koncentrace je velmi nízká. Jakmile však začnou pracovat na úkolech, které si sami stanovili, okamžitě se do takové činnosti plně ponoří.

Můžeme proto tvrdit, že se schopnost koncentrace přímo odvíjí od naší motivace. Nejedná se o vrozený um, naopak si ji můžeme v průběhu života osvojit.

Co snižuje naši koncentraci

Aniž bychom si to uvědomovali, pracujeme pod permanentním vlivem nejrůznějších rušičů a překážek. Všechny tyto faktory můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin:

 • vnější
 • a vnitřní.

Hluk

Pro náš mozek symbolizuje jedno z nejhorších pracovních míst otevřená kancelář nebo školní učebna. V takovém prostředí je totiž náš mozek nucen zpracovávat obrovské množství podnětů, což snižuje naši koncentraci a rychle vyčerpává energii.

Nepořádek

Dalším demotivačním faktorem je nepořádek:

 • na pracovním stole,
 • v materiálech,
 • nebo v místnosti.

Abychom se dokázali plně soustředit, potřebujeme mít také pevně dané pracovní místo. Mozek si s takovým místem spojí automatický zvyk a bude si pamatovat, že "tady se pracuje". Pokud svůj pevný pracovní bod nemáme, musíme vynaložit ještě více energie k tomu, abychom se na práci vůbec naladili.

Špatné stravování

Snad nejčastější vnitřní překážkou správné koncentrace je špatné stravování. Je třeba si uvědomit, že náš mozek spotřebuje 20 % celkové energie organizmu. Z toho důvodu je třeba mu dopřát kvalitní a pestrou stravu, ze které bude moct fungovat.

Mezi potraviny podporující koncentraci patří například:

 • sušené ovoce,
 • banány,
 • ořechy,
 • vysokoprocentní čokoláda
 • a mořské ryby.

Pozor na únavu

Udržet pozornost obecně dokážeme jen po určitý časový úsek. Z toho důvodu je potřeba dávat si během práce nebo učení pravidelné přestávky. V ideálním případě by měly trvat kolem 10 minut a my bychom měli během nich zcela změnit svoji činnost a polohu těla. Můžeme si jít uvařit čaj, protáhnout se, pustit si hudbu nebo se trochu projít.

Pokud na přestávky zapomenete, pravděpodobně brzy zjistíte, že jste toho za uplynulých 8 hodin moc nestihli.

Poznejte fungování mozku více do hloubky

Chcete se dozvědět víc? Přihlaste se na komplexní výcvik toho nejlepšího a nejefektivnějšího ze současného neurolingvistického programování. Osvojte si nejrůznější techniky do hloubky a zažijte ve svém životě fascinující proměnu.

Zjistěte o kurzu více

Použité zdroje

 • John Medina: Pravidla mozku, Bizbooks, Brno, 2012
 • Kolektiv autorů: Velká kniha technik učení, tréninku paměti a koncentrace, Grada, Praha, 2009
 • Obrázky: staženy 6.3.2019 z pixbay.com licence CCO

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby