Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovace) startuje již v září 2024. Zbývají 2 volná místa → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

Jak začít jako kouč

Jaké podmínky je nutné splnit, abyste mohli začít působit jako kouč? Na co si dát pozor? A podle čeho vybrat koučovací výcvik?


Co musíte jako kouč splňovat

Zákonné požadavky pro vykonávání profese kouče

Pokud chcete pracovat jako odborník v oboru koučinku, máte povinnost vždy jednat s odpovídající odborností a pečlivostí. Pokud tak neučiníte, nesete odpovědnost za své neodborné či nedbalé jednání.

Živnostenské oprávnění

Pokud chcete jako kouč osobního rozvoje podnikat, budete potřebovat živnostenské oprávnění pro živnost volnou. Pro podnikání pak musíte splnit několik obecných zákonných požadavků.


Jak se uplatnit jako kouč – na co si dát pozor

Zajistěte důvěrné prostředí

Aby se u vás klienti cítili dobře, zajistěte pro ně důvěrné a bezpečné prostředí. Nezapomínejte také na stoprocentní profesionalitu a mlčenlivost z vaší strany. 

Aktivní naslouchání

S koučovaným buďte vždy v přímém komunikačním napojení. Soustřeďte se na přítomný okamžik a dejte si pozor na to, že i neverbální komunikace je součást komunikace. 

Vlastní názor do koučinku nepatří

Začínající koučové mají mnohdy problém pochopit, že jejich vlastní názor do koučinku nepatří. Nevkládejte do koučovacích rozhovorů svá vlastní hodnocení. 

Správná struktura rozhovoru

Jako začínající kouč si budete muset zvyknout také na dodržení správné struktury koučovacího rozhovoru. Pamatujte na to, že koučink není rozhovor dvou kamarádek u šálku kávy. 

Rekapitulujte

Abyste se vy i koučovaný v rozhovoru dobře orientovali, dopřejte si prostor pro průběžnou rekapitulaci. Shrňte, co jste se v souvislosti s koučinkem dozvěděli a vyzvěte klienta, zda chce něco doplnit.

Otevřené otázky

Během koučinku pokládejte koučovaným především otevřené otázky. Tedy takové otázky, na které nelze odpovědět pouze ANO nebo NE. Právě tyto otázky vedou klienty k hlubšímu zamyšlení. 


Jak si vybrat koučovací výcvik

Pokud teprve o kariéře kouče přemýšlíte, může pro vás být velmi užitečné absolvování koučovacího výcviku. Ten vás do celé problematiky uvede a vy si díky němu osvojíte řadu užitečných dovedností. Podle čeho si jej vybrat?

Dostatek praxe

Kvalitní koučovací výcvik poznáte podle toho, že klade důraz na praxi. Dejte si pozor na to, aby vás kurz vedl k objevování sebe samých, nikoliv jen k učení technik směrem ven. 

Transové techniky

Pokud se chcete v rámci koučovacího kurzu naučit transové techniky, vězte, že tyto techniky se nedají v jejich plném potenciálu možností a v bezpečném rámci naučit online.

Jasná komunikace

Vyberte si kurz s jasnou a transparentní komunikací a dejte si pozor na všemožné kličky a nicneříkající fráze. 

Bezpečné prostředí

Vždy trvejte na tom, aby koučovací výcvik probíhal v bezpečném prostředí. Účastníci takového kurzu by se vždy měli cítit příjemně a bezpečně. 

Podpora jedinečnosti

Vyberte si kurz, který podporuje jedinečnost každého účastníka. V hodnotném výcviku nemá co dělat soutěživost, kdo je lepší kouč. 

Připravte se na výzvy

Buďte připraveni na to, že během koučovacího výcviku vás mohou potkat nejrůznější výzvy a náročnosti. Koučování je hluboká práce nejen s klienty, ale i sami se sebou. 

Sdílejte na sociálních sítích

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby