Nová podoba našeho koučovacího výcviku zaměřeného na současnou praxi (s velkým důrazem na individuální rozvoj a inovace) startuje již v listopadu 2024. Zbývají 3 volná místa → zjistěte více

FacebookLinkedIn Instagram

Co je to NLP

Zkratkou NLP se označuje neurolingvistické programování. Jak z ní jeho definice? A jaké jsou základní předpoklady NLP? 


Charakteristika neurolingvistického programování (NLP)

Definice NLP

Neurolingvistické programování se v učebnicích obvykle definuje jako studie struktury subjektivní zkušenosti. Tato studie se zaměřuje na vzorce, které se tvoří interakcí mezi naším mozkem, tělem a jazykem. Tato interakce z pohledu NLP následně vyvolává naše efektivní i neefektivní chování.

Metody NLP jsou zaměřeny na rozvoj dovedností, osobní růst a zlepšení kvality života, a jsou ideální pro ty, kteří hledají cesty ke zlepšení svého každodenního fungování a dosahování osobních či profesionálních cílů. Nejsou však náhražkou za odborné psychologické poradenství, psychodiagnostiku, psychiatrickou léčbu nebo jiné zdravotní služby (a nesmí být za toto vydávány). 

Podle metodiky NLP jsou mysl, emoce a tělo jeden navzájem propojený systém.

Kdo NLP vyvinul

Za vznikem NLP stojí Richard Bandler a John Grinder, kteří tuto metodu vyvinuli v 70. letech 20. století. Výchozí pro ně byly kromě jiného poznatky z: matematiky, jazykovědy, systémové teorie, kybernetiky, systematické a ericsonovské terapie a soustavné detailní zkoumání a pozorování práce velkého množství odborníků a odbornic z nejrůznějších oborů s cílem najít a popsat schémata pro efektivnost a změnu.

V současné době se bohužel stává, že jsou termínem NLP, který není přesně definován a chráněn ochrannou známkou, zastřešovány i nejrůznější pseudovědecké a často i manipulativní přístupy a hnutí. To pochopitelně vyvolává negativní reakce z vědecké strany.

Jeden ze základů NLP symbolizuje poznatek, že se lze naučit změnit způsob, kterým vnímáme svět a na základě toho aktivně měnit svoji fyzickou realitu.


Základní předpoklady NLP

Neúspěch neexistuje

Každý neúspěch berte jako zkušenost, která vás posouvá kupředu. Pokud vám připadá, že již znáte všechno, co můžete, pravděpodobně na něco zapomínáte.

Vnitřní mapa

Pokud se naše vnitřní mapa neshoduje s mapami lidí v našem okolí, vzniká problém. Abychom dokázali lépe vycházet s ostatními, je na místě naučit se dívat se na věci z různých úhlů pohledu. 

Mapa není území

Způsob, jakým vnímáme realitu, je pouze naše představa o ní.

Limity existují jen v hlavě

Každý z nás může být, kýmkoliv chce. Ať už zaujmeme obětní, nebo kreativní přístup k životu, je to zejména otázka naší osobní volby.  

Pozitivní naladění

Pokud budeme skleslí a úzkostliví, podaří se nám druhé lidi jen těžko uklidnit a motivovat. Pokud chceme změnu, je třeba začít u sebe.

Budoucnost se ještě nestala

Naše minulé zkušenosti neurčují, jak bude vypadat naše budoucnost. Svou budoucnost můžeme aktivně formovat.

Sdílejte na sociálních sítích

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby