Akademie osobnostního rozvoje
Kurzy koučinku s osobním přístupem

RSS Facebook

Jak se stát koučem osobního rozvoje s úspěšnou praxí

Chcete ve svém životě učinit změnu? Chcete se vydat na dráhu kouče/koučky, ale nevíte, jak na to? V tomto článku se dozvíte několik tipů, jak se stát koučem/koučkou osobního rozvoje a rozjet svoji úspěšnou praxi.

Co koučink dokáže a nedokáže?

Velmi zjednodušeně bychom mohli říct, že koučink cílí na budoucnost a nehledá kořeny problémů v minulosti. Koučink si bere za cíl vést člověka k plnému využití jeho schopností, možností a potenciálu. Platí přitom, že každý člověk je tím nejlepším odborníkem (či odbornicí) na sebe sama. Kouč/koučka svým klinetům nic neradí, nic nehodnotí a ani jim nepodsouvá svůj pohled na věc.

Díky koučovacím otázkám uvažujeme jinak, než jaké je naše obvyklé myšlenkové schéma. Pokud je koučink vedený opravdu kvalitně, odstraňuje obětní princip člověka. A zároveň jej vede k plnému přijetí odpovědnosti za svou situaci a ke zvýšení pocitů spokojenosti a vyrovnanosti.

V průběhu koučovacího rozhovoru se nepátrá po tom, proč něco nejde. A také se nehledá schéma, proč, kdy a jak daný problém či blok vznikl. Pro koučink totiž není podstatný problém, ale jen jeho konstruktivní řešení.

TIP: Můžeme říct, že hranice koučinku leží tam, kde začíná území psychiatrie. Koučink není určen pro zlepšování stavu psychicky nemocných a nenahrazuje žádnou léčbu ani psychoterapii. Koučové a koučky nesmí své kompetence překračovat.

Co říká o vykonávání koučinku zákon?

Abyste mohli začít oficiálně působit jako kouč nebo koučka osobního rozvoje, potřebujete k tomu získat relevantní znalosti. A to nejlépe absolvováním nějakého kurzu či výcviku.

Jestliže chcete v České republice jako kouč nebo koučka podnikat, je nutné disponovat živnostenským oprávněním pro volnou živnost. Většina živnostenských úřadů přitom koučům a koučkám vpisuje do příslušné kolonky název „poradenská činnost“.

Pokud vím, neexistuje nyní žádná jiná země, která by k provozování koučinku vyžadovala nějakou speciální akreditaci. A stejně tak je tomu i u nás. Nejrůznější akreditace vám mohou v určitých případech pomoct z marketingového hlediska. V České republice patří mezi vůbec nejrozšířenější:

  • Široce respektovaná nezávislá mezinárodní akreditace ICF
  • Národní akreditace ČAKO

TIP: Osobně vždy doporučuji, aby se začínající kouč/koučka zaměřil/a na získání širokého spektra zkušeností a vybudování praxe. Představa, že nějaká konkrétní akreditace dokáže zajistit výhodu na trhu nebo klientelu, je silně naivní.

Dobrého kouče z vás udělá především praxe

Dobrým koučem osobního rozvoje se člověk nikdy nenarodí. Je potřeba, aby neustále získával dovednosti z mnoha oborů a sfér lidské činnosti. Pokud se chcete stát opravdovým profesionálem/profesionálkou, doporučuji nejprve zvolit takový startovací kurz či výcvik, který vás naučí skutečně koučovat formou reálného tréninku.

Některé výukové kurzy bohužel věnují obrovské množství času nicneříkající teorii na úkor praktických dovedností. Vyberte si proto raději trénink reálného koučování, který vám toho předá mnohem více.

5 tipů pro zahájení koučovací praxe

  1. Nejprve absolvujte kvalitní koučovací kurz, který bude disponovat profesionálně vedeným tréninkem a dobrými účastnickými referencemi. Na tomto kurzu si zároveň otestujte, zda vám koučink opravdu dává smysl.
  2. Jakmile získáte potřebné know how, můžete si následně vytvořit první klientelu. Díky tomu si vyděláte na další výcvik podle vašich nově vytvořených cílů a preferencí. Hodně trénujte.
  3. Nezapomínejte své vzdělání a dovednosti postupně rozšiřovat a budovat přesně podle svého zaměření a potřeb.
  4. Koučink aplikujte v první řadě sami na sobě. Poznejte do hloubky jeho sílu a otestujte si styl práce u více různých koučů a kouček.
  5. Neustále sbírejte další a další zkušenosti těch, kteří mají rozsáhlé praktické zkušenosti a širokou spokojenou klietelu.

Zjistěte o koučování víc

Absolvujte 3měsíční praktický výcvik Kouč rozvoje osobnosti, který vás naučí, jak se stát koučem osobního rozvoje. A zároveň vám ukáže, jak vést úspěšnou praxi.

Zjistěte o kurzu více

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby