Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v květnu, zbývají poslední 2 místa → přihlaste se ZDE. Poslední možnost absolvovat program v této kompletní podobě.

Mujakor.cz

FacebookLinkedIn Instagram

Jak funguje náš mozek (2): 6 pravidel, která platí o fungování našeho mozku

|
Markéta Hamrlová

[SERIÁL] Fungování našeho mozku je fascinující. V druhém dílu seriálu se dozvíte 6 silných pravidel, která jsou pro jeho fungování charakteristická.

Věda jde neustále kupředu

Ještě v poměrně nedávné době byl rozšířen názor, že lidský mozek postupem času (přibližně od 26 let věku) již pouze degeneruje, a že tento proces nejde nijak zastavit.

Mozek a jeho fungování byl dříve víceméně neprobádanou krajinou a znalosti o něm by se daly přirovnat s trochou nadsázky věštbě z křišťálové koule.

Zejména v důsledku dvou světových válek však získali vědci z oboru neurologie velké množství studijních materiálů (mnoho vojáků si z nich totiž odneslo poškození různých částí mozku) a vývoj tohoto oboru tak postoupil velmi razantně kupředu.

V odborné literatuře je dnes popsáno mnoho případů navázání nových spojení mozkových buněk v důsledku obnovy po zranění. Všeobecně přijímaným vědeckým závěrem je nyní také to, že vznik nových mozkových buněk může probíhat i u relativně starých savců.

Plasticita mozku byla poprvé vědci popsána v 80. letech 20. století, což znamenalo důležitý milník ve zkoumání fungování mozku.

Plasticita mozku znamená schopnost měnit strukturu a vytvářet nová spojení mezi mozkovými buňkami v průběhu celého našeho života.

Pravidla fungování našeho mozku

Níže popsaná pravidla zformuloval přední vývojový molekulární biolog Dr. John J. Medina ve své knize Pravidla mozku. Tématu se věnuje též na svém webu.

1. Mozek potřebuje ke svému fungování pohyb

Lidský mozek se odjakživa vyvíjel při pohybu těla. Pravěcí lidé dokázali za celý den průměrně ujít 20 km. V současné době tráví většina z nás celé dny sezením u počítače, k čemuž však nejsme uzpůsobení. Pokud náš mozek nemá dostatek pohybu, začíná degenerovat.

Díky fyzické aktivitě dochází ke stimulaci proteinů, které se následně podílejí na správném propojení neuronů. Zároveň se zvyšuje zásobení mozku glukózou a kyslíkem, který odbourává toxické elektrony.

2. Dokážeme reagovat na změnu

Lidé ovládli zemi díky schopnosti reagovat na změnu. Díky tomu, že umíme reagovat na změnu životních podmínek, jsme pohánění dopředu. Zároveň nás posouvá i fakt, že jsme překonali další překážku.

Pokud bychom zabrousili do filozofie, můžeme vyvodit, že změna je naší jedinou životní konstantou.

3. Neexistují dva lidé, kteří přemýšlí úplně totožně

Každý mozek ukládá informace mírně odlišným způsobem, přičemž jednotlivé oblasti mozku se u každého z nás vyvíjejí trochu jinak. Mozkové centrum hry na klavír proto vypadá jinak u špičkového klavíristy než u člověka, který na klavír nikdy v životě nehrál.

4. Nedovedeme dělat více věcí najednou

Multitasking symbolizuje mýtus, jelikož v jeden moment dokáže náš mozek věnovat plnou pozornost pouze jedné věci. Pokud nás něco nebaví, přestáváme se na to koncentrovat již po 10 minutách. Naši koncentraci přitom dokáží posílit emoce.

5. Chcete si toho více zapamatovat? Zapojte emoce

Každý mozek se skládá z více paměťových systémů, přičemž informace poté procházejí 4 fázemi zpracování:

Do mozku vstoupí nějaká informace, která se uvnitř rozloží na malé části. Tyto části poté putují do různých oblastí mozkové kůry. To, zda si informaci zapamatujeme nebo ne, se obvykle rozhodne během několika prvních sekund procesu učení.

Čím silněji si informaci během prvních pár okamžiků zapamatujeme, tím mohutnější bude její paměťová stopa.

6. Spánek je důležitý

Pokud svému tělu nedopřejeme dostatek spánku, mohou se objevit problémy s:

Nedostatek spánku vede k depresím a úzkostným stavům. Každý člověk přitom potřebuje jiné množství spánku. Po poledni jsme obvykle všichni v útlumu.

Zjistěte o fungování vašeho mozku víc

Pronikněte do detailů fungování vašeho mozku. Přihlaste se na komplexní výcvik, na kterém si osvojíte to nejlepší a nejefektivnější ze současného neurolingvistického programování.

Použité zdroje

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články
+ BONUS: e-kniha Omyly mysli + vytváření reality a sebenaplňující proroctví

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby