Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v květnu, zbývají poslední 2 místa → přihlaste se ZDE. Poslední možnost absolvovat program v této kompletní podobě.

Mujakor.cz

FacebookLinkedIn Instagram

Jak funguje neurolingvistické programování

|
Markéta Hamrlová

Neurolingvistické programování se často skrývá pod zkratkou NLP. Tušíte, o co se jedná a v čem vám tato metodika může pomoci?

Volba osobního postoje

V průběhu našeho života činíme spoustu rozhodnutí. Některá jsou přitom tak drobná, že je ani nestihneme zaregistrovat. A jiná zase naopak velice zásadní. Vůbec nejdůležitější rozhodnutí přitom symbolizuje zvolení si svého osobního postoje. Můžeme se buď stylizovat do oběti životních okolností nebo se stát tvůrcem životní reality.

Často míváme možnost volby a je jen na nás, jakou cestou se vydáme. Buď můžeme kráčet po pohodlné cestě a nechat se unášet stále rychlejším spádem situací, které nemůžeme ovlivnit. Nebo můžeme zvolit náročnější cestu s tím, že poneseme plnou zodpovědnost za své činy, myšlenky i emoce.

A jak s tím vším tedy souvisí neurolingvistické programování? Velmi jednoduše se dá říct, že pomáhá efektivně formovat svou vlastní cestu takovým způsobem, jakým sami chceme.

Něco málo z historie

NLP symbolizuje původně psychoterapeutickou metodu, za jejímž vývojem stál Richard Bandler a John Grinder. A to konkrétně v 70. letech 20. století. Neurolingvistické programování přitom vychází z kybernetiky, jazykovědy, matematiky a systemické a ericsonovské terapie.

K vymezení technik NLP přispělo pozorování vzorců chování nejrůznějších profesionálů v mnoha oborech profesionální komunikace. Konkrétně v odvětví psychoterapie, byznysu, hypnózy, práva, vzdělávání a další.

Postupem času se zrodil i poznatek, že s pomocí neurolingvistického programování se můžete naučit změnit způsob, kterým vnímáte svět.

TIP: Na techniky NLP je mimo jiné zaměřen i kurz Základní online kurz NLP a koučinku, který vám pomůže zlepšit váš život.

Co dokáže NLP změnit

Metody neurolingvistického programování se postupem času začínaly praktikovat u výcviku manažerů, obchodníků, terapeutů a mnoha dalších profesionálů. S pomocí NLP tak můžete:

TIP: Zajímá vás NLP podrobněji. Čtěte komplexní článek: Co to je NLP

Neurolingvistické programování tak dokáže uvolnit potenciál člověka a odstranit jeho bariéry. Dále se také zaměřuje na odstranění vlivu nepříjemných zkušeností a zlepší vám náladu.

Definice NLP

Tato metoda přitom vychází z jednoduchého pozorování. U osoby, která začlenila tyto techniky do svého života, dochází k nárůstu sebejistoty, důvěry a celkovému zlepšení komunikačních schopností.

V učebních textech se nejčastěji setkáte s definicí NLP jako „studie struktury subjektivní zkušenosti“. Ta se přitom orientuje na vzorce vytvořené interakcí mezi mozkem, jazykem a tělem.

Základní předpoklady NLP

Níže najdete několik základních předpokladů neurolingvistického programování.

Vnímání světa

Je důležité si uvědomit, že každý z nás vnímá svět zcela subjektivně. Nikde nenajdeme dva mozky, které by přemýšlely naprosto totožně. Takže to, jak vidíte skutečnost vy, vnímá například váš partner zcela odlišně.

Stejně tak dosahují určitých odlišností i prožitky. Prožitek, který vnímáme prostřednictvím našich smyslů, nemusí nutně odpovídat obrazu takového prožitku v naší mysli. Když vnímáme skutečnost, nejrůzněji mažeme, zobecňujeme a zkreslujeme všechny informace, které nám naše smysly zprostředkovávají.

Uvědomte si také, že mysl a tělo jsou jeden propojený systém. Když učiníme změnu v jednom, dostaví se určitá změna i do toho druhého. Pochmurné myšlenky se tak například odrazí na celkovém držení našeho těla.

Pozor na chování

Myslete na to, že každé chování má pozitivní význam. Představte si například malé dítě, které silně vyrušuje ve vyučování. Jednou z možností, proč to dělá, je fakt, že poukazuje na nedostatek lásky a pochopení ve své rodině.

Vždy činíme takovou volbu, která je v daný moment pro nás tím nejlepším rozhodnutím. Pamatujte, že špatné chování ještě nedělá špatného člověka. Lidé se často chovají nepříliš dobře právě z toho důvodu, že neví, jak by se mohli chovat jinak. Stačí jen pomoci tomu druhému jeho chování zlepšit a přivést ho tak na novou vlnu myšlení.

Vzájemná komunikace

Při komunikaci vnímejte to, komu, co a jak říkáte. Jedině tak totiž druhá strana dokáže pochopit naši myšlenku. Nestačí jen doufat, že to pochopí. Nemyslete si o sobě, že jste neschopní a nebudete se neschopně chovat. Naučte se komunikovat. I při obyčejném sezení a mlčení dochází k neverbální komunikaci.

Smyslem komunikace je reakce. Pokud se nesetkáte s pochopením, musíte danou věc říct jinými slovy. Často se setkáme s tím, že lidé něco dělají nebo v něco věří. Často se to však liší od toho, co dělají ve skutečnosti.

Celý náš život je o učení se

Myslete na to, že neúspěch neexistuje. Vše je totiž zkušenost a každá taková zkušenost se dá využít k našemu dalšímu posunu. Věřte, že učení nemá konce. Jakmile si budete myslet, že už znáte všechno, určitě si vybavíte něco dalšího.

Zkuste se také naučit dívat na věci z různých úhlů pohledu. A občas se nezapomeňte informovat, zda je vaše pomyslná vnitřní mapa stále aktuální. A zda tak neopakujete chování a postupy, které vám nefungují.

Naše budoucnost je ve hvězdách

Ničí budoucnost ještě nebyla napsána. Před každým z nás tak leží množství nejrůznějších možností a příležitostí. Stačí jich využít. Můžete být kýmkoliv, kým chcete být. Nemyslete si opak. To, kým jste, nevytváří vaše minulost. Ale spíše váš způsob, jakým o ní sami pro sebe mluvíte.

Nezapomínejte na pozitivní naladění. Pokud chcete, aby vaše okolí bylo šťastné, musíte štěstí vyzařovat i vy sami. Věřte, že emoční stavy jsou nakažlivé. Z toho důvodu pečujte o svoji dobrou náladu. Jedině tak dokážete ostatní uklidnit, motivovat a vést je dopředu.

A poslední rada na závěr. Neberte své problémy příliš vážně. Tím je totiž jedině zvětšujete. Často vás totiž strach a obavy budou děsit mnohem více než samotné problémy.

A co vy?

Zaujala vás metoda neurolingvisitického programování a chcete se o ní dozvědět více? Chcete zapracovat na svém osobním rozvoji? V tom případě se zúčastněte výcviku KOUČ/KOUČKA

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články
+ BONUS: e-kniha Omyly mysli + vytváření reality a sebenaplňující proroctví

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby