Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v květnu, zbývají poslední 2 místa → přihlaste se ZDE. Poslední možnost absolvovat program v této kompletní podobě.

Mujakor.cz

FacebookLinkedIn Instagram

Dejte sbohem prokrastinaci

|
Markéta Hamrlová

To, že prokrastinovat není správné, zřejmě všichni víme. V mnoha situacích však bývá poněkud obtížné prokrastinování nepodlehnout. Jak se tomu vyvarovat a naučit se pracovat na své vůli?

Co prokrastinace znamená

Když prokrastinujeme, provádíme krátkodobě atraktivnější činnosti místo toho, abychom se soustředili na ty neodkladné. Důsledkem toho se musíme vypořádat s mnoha negativními aspekty. Přepadne nás chmurná nálada, začneme sami sebe obviňovat a snižujeme svoji sebehodnotu.

Prokrastinace může někdy přerůst až v takzvanou chronickou prokrastinaci. Tou trpí přibližně 20 % dospělé populace v západním světě. Způsobit může deprese, pocity viny, špatné výsledky i nízké sebevědomí.

6 prokrastinačních typů: Poznáváte se?

Podle Sapadina a Maguire existuje celkem 6 prokrastinačních typů. Ve svém díle It is About Time: The Six Style sof Procrastination and How to Overcome Them popisují, že každý člověk má v sobě od každého prokrastinačního typu něco.

Typ č. 1: Perfekcionista

Takovému člověku se nechce do plnění úkolu pustit v případě, že ví, že ho nemůže dokončit dokonale. Má totiž strach, že pokud jeho dílo nebude dokonalé, selže.

Typ č. 2: Snílek

Tento typ člověka má hlavu plnou nápadů a velkolepých myšlenek. Bohužel je však nedokáže zrealizovat. Neustále čeká na nějaké AŽ. Touží po tom, aby jeho život jednoduše plynul a nebyl vystaven žádným výzvám.

Typ č. 3: Pesimista

Tento prokrastinační typ má neustále obavy týkající se toho, že něco zkazí. Nebo že zadaný úkol je zkrátka nad jeho síly. Nerad riskuje.

Typ č. 4: Notorický remcal

Jakmile takovému člověku nadřízený dá něco za úkol, okamžitě se vůči tomu postaví negativně. Velmi rád neustále něco kritizuje. Tento typ člověka může mít i takovou podobu, že neustále na vše říká ANO a přikyvuje. Ve skutečnosti však není schopen převzít za tyto svěřené úkoly zodpovědnost.

Typ č. 5: Krizový manažer

Takový typ člověka tvrdí, že nejlepších výsledků dokáže dosáhnout pouze pod tlakem. Jinak ne.

Typ č. 6: Extremista

Poslední prokrastinační typ bývá označován jako extremista. Takový člověk si bere více práce, než je reálně schopen zvládnout. Nedokáže si efektivně rozvrhnout svůj čas a rozdělit priority. Končí to tak, že nějakou práci neudělá vůbec a nějakou později, než bylo domluveno.

Jaká je vaše motivace?

Nikdo nedokáže druhého člověka přimět k tomu, aby byl lusknutím prstu namotivovaný. Co však lze, je vytvořit druhému člověku podmínky vhodné k tomu, abyste jeho růst podpořili.

Motivace každého člověka se dělí na dvě složky:

Vnější motivace má nejčastěji podobu finanční. Ať už se jedná o pravidelnou výplatu, sankce nebo bonusy. Nebo se může jednat o pochvalu. Taková motivace však bohužel funguje pouze krátkodobě.

Oproti tomu vnitřní motivace dokáže člověku vydržet opravdu dlouho. Abyste zjistili, jaká je vaše skutečná vnitřní motivace, můžete si zodpovědět následující 3 otázky:

Lidé někdy na tyto otázky odpovídají tak, jak od nich společnost očekává. Uvádí tak společensky žádoucí důvody na otázku, proč něco dělají. Ve skutečnosti však většinu aktivit provádíme z čistě sobeckých důvodů. Na prvním místě se totiž vždy snažíme uspokojit své vlastní potřeby, až poté případně potřeby dalších.

Pracujte na své vůli

Naše vůle symbolizuje dovednost, na které je možné neustále pracovat. Můžete ji cíleně trénovat a posilovat, a to například pomocí následujících kroků:

Nepodceňte neustálý osobní rozvoj

Pracujte na svém osobním rozvoji. Přihlaste se na kurz Kouč a posilte své komunikační dovednosti i schopnost rozhodovat se. Tento kurz je silně orientovaný na praktické informace, které můžete okamžitě uplatnit ve vašem životě.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články
+ BONUS: e-kniha Omyly mysli + vytváření reality a sebenaplňující proroctví

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby