Kurzy osobního rozvoje s otevřeným přístupem

RSS Facebook

Víte, jak příjemně naladit své pocity pomocí technik NLP?

Každého z nás čas od času potká nepříjemná situace. Chcete se naučit v takových chvílích zažívat klid místo zbytečného stresu? V tom případě si osvojte techniku kotvení v kruhu, která vám pomůže situaci bravurně zvládnout.

Vžijte se do těchto situací

Níže jsou uvedené tři situace, se kterými jste se již možná setkali nebo ještě někdy setkáte. Zřejmě jste při nich zažívali stejné nepříjemné pocity.

Před obtížnou zkouškou

Představte si, že sedíte s ostatními studenty na chodbě vaší vysoké školy. Již za několik málo minut vás čeká velmi obtížná závěrečná zkouška. Musíte vejít do místnosti, vylosovat si otázku a komise zhodnotí vaši pětiletou snahu po dobu studia. Jste pochopitelně velmi nervózní a potíte se.

Najednou začínáte propadat panice. Nemůžete se pořádně nadechnout, hlavou vám víří obrovské množství myšlenek a scénářů. A když vám komise předá slovo, na nic si nevzpomínáte. Máte úplné okno.

Starosti s nemocí

Nebo navštívíte odborného lékaře. Již několik týdnů totiž trpíte na silné bolesti hlavy. Rozhodli jste se proto navštívit svého praktického lékaře, který vás ujistil, že se nejedná o nic vážného. Aby však nic nezanedbal, poslal vás na další vyšetření. V nemocnici však cítíte strach a stres z tohoto prostředí plného bílých plášťů a dezinfekce.

Buší vám srdce a jste nervózní, i když si podvědomě myslíte, že o nic vážného nejde. Po absolvování vyšetření tak jen tupě civíte na lékařku, která si prohlíží vaše rentgenové snímky. Hlavou vám prochází tisíce černých scénářů. Máte strach.

Vysněné rande

Nebo si představte třetí situaci. Pozval jste na rande vaši vysněnou dívku. Dlouho jste se k tomuto kroku odhodlával a nyní je to konečně tady. Je nádherná a vy jste jí okouzlen. Napadá vás otázka: "Jak by jen tak dokonalé stvoření mohlo chodit s takovým chudákem, jako jsem já?".

Koktáte, říkáte jí absolutní nesmysly. A nejhorší na tom je, že si to dobře uvědomujete. Třesou se vám ruce, jste zpocení. Cítíte, že vaše vysněná dívka se s vámi začíná nudit a čím dál častěji pokukuje po hodinkách. Tušíte, že tohle je první a taky poslední schůzka s touto ženou.

Své pocity můžete změnit

Všechny výše popsané situace mají jedno společné. Zažíváme při nich nepříjemné pocity. Ale věděli jste, že myšlenky, pocity a vaše tělo jsou jeden dokonalý systém? A že cokoliv ve vašem chování můžete změnit?

Nedocílíme sice toho, že nás čas od času potká strach a nervozita. Můžeme se však naučit ovládat projevy těchto pocitů. Můžeme je ztlumit tak, aby nás neohrožovaly v našem fungování. A nebo je dokonce proměnit na pocity jiné a pozitivnější. Slouží k tomu mimořádně efektivní NLP techniky.

TIP: NLP technikám se věnuje kurz Posilovna mysli. Přihlaste se na tento nejkomplexnější výcvik technik osobního rozvoje v České republice ještě dnes.

Navoďte ve svém životě klid

Nyní se vraťme ke třem zmíněným stresujícím příkladům. A představte si, že v takových situacích můžete místo nervozity zažívat pocity klidu.

Před obtížnou zkouškou

Nyní již budou vaše pocity jiné. Čekáte na obtížnou zkoušku a jste nervózní. V této chvíli si však stisknete jedno konkrétní místo na vaší dlani. Spolu s tím se ve vaší hlavě promítne velmi pozitivní myšlenka. Vzpomenete si na událost, při které jste se cítili šťastní a plní energie. Začnete pociťovat stejné pocity, jako tehdy. Tréma z vás postupně odpadává a před zkušební komisi vykračujete s úsměvem na tváři.

Starosti s nemocí

Opět se vžijte do pozice pacientky čekající na verdikt lékařky. Ta se až znepokojivě dlouho dívá na monitor. Vás se pomalu ale jistě začíná zmocňovat panika. V té chvíli si však stisknete jedno konkrétní místo na vaší dlani a tyto pocity jsou pryč. Jste klidná a vyrovnaná a s úsměvem na tváři přijmete její verdikt, že je všechno v pořádku.

Vysněné rande

A zpátky k poslední situaci. Právě tehdy, kdy vás začínají přepadat myšlenky, že se ztrapníte, stisknete si jedno konkrétní místo na vaší dlani. Prostoupí vámi klid, budete se cítit sebejistí a v pohodě. Zadíváte se do očí vaší vysněné dívky a řeknete jí, že je krásná.

Osvojte si techniku kotvení v kruhu

Technika kotvení v kruhu symbolizuje jednu se základních technik neurolingvistického programování. S pomocí této techniky se naučíte namodelovat si vámi žádané pocity kdekoliv a kdykoliv to bude potřeba. Tato technika je přitom založena na podmíněném reflexu.

 

10 jednoduchých kroků

  1. Vyberte si situaci ve svém životě, kdy jste se cítili přesně tak, jak se chcete naučit cítit. Vyberte nejsilnější zážitek, který vás napadne a vybavte si jej do nejmenších detailů. Pokud si detaily nejste jisti, nebojte se využít svoji fantazii. Představte si třeba svoji oblíbenou celebritu, která se tak podle vás cítí.
  2. Vyberte si místo na svém těle, kterého se můžete kdykoliv dotknout. Ideální je třeba bod na hřbetu dlaně. Zvolte si také jedno slovo, které navozovaný pocit symbolizuje.
  3. Představte si před vámi na podlaze kruh. Dejte mu ve vaší fantazii materiál i barvu.
  4. V mysli se vraťte do onoho silného okamžiku, který chcete zakotvit. Vybavte si veškeré pocity a vjemy, které jsou s tímto okamžikem spojené a vstupte do pomyslného kruhu.
  5. V tomto kruhu zkuste celý zážitek ještě více umocnit. Podkreslete svůj zážitek například hudbou a představte si, že na vás svítí reflektory.
  6. Jakmile budete cítit, že jste dosáhli emočního maxima, vyslovte slovo, které jste si předem vybrali a dotkněte se místa, které jste si vybrali. Následně vystupte z kruhu a myslete na něco úplně odlišného.
  7. Celý postup několikrát zopakujte.
  8. Testujte své kotvy. Pokud jste svůj pocit ukotvili správně, s dotekem onoho místa se vám vybaví všechny ty příjemné pocity.
  9. Otestujte si celou modelovou situaci. Představte si něco, z čeho máte strach bez použití kotev. A poté znovu s použitím kotev. Rozdíl bude až neuvěřitelný.
  10. Představte si, že tento pomyslný kruh je něco, co si nosíte neustále u sebe. Kdykoliv budete chtít, můžete si jednoduše navodit příjemné myšlenky.

Osvojte si další NLP techniky

Zaujaly váš možnosti neurolingvistického programování a rádi byste se dozvěděli víc? Zúčastněte se kurzu NLP kouč a zažijte ve svém životě fascinující proměnu.

Zjistěte více informací o kurzu

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby