Kurzy osobního rozvoje s otevřeným přístupem

RSS Google+ Facebook

Umění koučinku: Co zvládá a s čím si naopak neporadí?

Víte, co všechno můžete v dnešní době vyřešit s pomocí koučinku? Odhalte, co se za tímto oblíbeným slovem skrývá.

Co koučink obnáší

Bohužel, pokud bych měla být s definicí koučinku naprosto přesná, nebudu moci na tuto otázku odpovědět. V dnešní době totiž žádná jednoduchá definice koučinku, která by obsáhla celé pole jeho působnosti, neexistuje.

Není proto divu, že si každá společnost vyučující koučink, vytváří svoji vlastní definici. A to především podle charakteru jejího zaměření. Pokud budeme koučink brát z širšího úhlu pohledu, můžeme jej rozčlenit na metodiku, filosofii a profesi.

Pro mé další uvažování je nejdůležitější definovat zmíněnou metodiku koučinku. Ta se zaměřuje především na směřování člověka na odstranění bariér a plné využití jeho potenciálu.

Nejčastější definice koučinku

Při koučinku se kouč soustředí zejména na změnu myšlenek a činů člověka, což následně vede ke zlepšení života v mnoha jeho aspektech.

Nejčastěji tedy můžeme koučink definovat jako kladení cílených otázek, které následně vedou k tomu, že to nejlepší řešení si koučovaný člověk nakonec vybere sám. Je důležité pamatovat na to, že koučové koučovaným nijak neradí, nenutí jim svůj názor a ani názory koučovaných nijak nehodnotí.

Vztah mezi koučem a koučovaným

Kouč se nikdy neřadí do nadřízené pozice. Právě naopak, vztah mezi koučem a koučovaným je vždy založen na rovnocennosti, což dokládá i uzavřená smlouva mezi nimi. Koučové tak zkrátka rozhodně nevystupují jako vševědoucí šéfové. Ani netvrdí, že dokáží zbavit problémů koučovaného s pomocí vnějších zásahů nebo sdělených informací.

Koučové si tak berou na starost odpovědnost za celkový proces a profesionalitu. Procesem přitom myslím kladení dotazu podle správného schématu, které koučovaného žene dopředu. A pod profesionalitou si můžete představit, že kouč nepřekračuje při svém jednání hranice, disponuje kvalitní přípravou i patřičným vzděláním.

Ale pozor. Za výsledek může být zodpovědný pouze sám koučovaný. Právě jeho úkolem je totiž následná realizace změn ve svém životě.

TIP: Prohlédněte si profily jednotlivých koučů s certifikací AKOR.

Co koučink dokáže

Cílem koučinku je:

 • Cílení na budoucnost – koučink nehledá příčiny problémů v minulosti
 • Vést člověka k tomu, aby plně využíval své schopnosti, možnosti a potenciál
 • Ujistit koučovaného, že je tím nejlepším odborníkem na sebe samého
 • Donutit koučovaného myslet jiným způsobem, posouvat jeho hranice, odstraňovat bariéry a nežádoucí postoje
 • Posilovat sebevědomí koučovaného a jeho tvůrčí schopnosti
 • Odstranit obětní princip a přimět člověka k plné odpovědnosti za svou situaci
 • Nastolit životní rovnováhu pomocí akčních kroků

Co koučink nedokáže

Ani koučink se nezaměřuje na vše. Během koučovacího rozhovoru proto:

 • Nikdo nepátrá po příčině toho, proč něco nejde
 • Nevytváří se a nehledá se schéma toho, proč, kdy a jak vznikl nějaký problém nebo blok
 • Nehledá se, co všechno je špatně, problém zde není podstatný
 • Nedochází k léčbě psychiatrických onemocnění, koučink nenahrazuje, neumí a nesmí nahrazovat léčbu ani psychoterapii

Praktický přínos koučinku pro život

Pokud je koučink vedený kvalitně, dochází při něm k posilování tvůrčího přístupu k životu a odstraňování nezdravých a neproduktivních vzorců myšlení.

Dále také přináší nové a kreativní možnosti řešení, zlepšuje schopnost rozhodování se. Zvyšuje výkonnost ve všech směrech a celkově zlepšuje mezilidské vztahy.

Navíc se po absolvování koučinku budete moct pyšnit i lepšími komunikačními schopnostmi, dokážete lépe využívat čas a sladíte život se svými životními prioritami.

A víte, že koučink odstraňuje i bariéry člověka? Nejčastěji se může jednat o nízké sebevědomí, předcházející negativní zkušenosti, pocity viny nebo třeba přílišný perfekcionismus.

Typy koučinku

Koučink tedy můžeme rozdělit do několika oblastí, což bývá především v režii marketingu mnoha koučů nebo koučovacích škol. Nejčastěji se můžeme setkat s:

 • Výkonnostním koučem
 • Koučinkem prodeje
 • Koučinkem rozvoje osobnosti
 • Koučinkem sportu
 • Life coachingem
 • Manažerským koučinkem

Na koučink lze docházet buď osobně nebo jej provozovat po telefonu či prostřednictvím e-mailové komunikace.

Jak jste na tom?

Pokud se chcete o koučinku dozvědět více, můžete se zúčastnit kurzu Kouč rozvoje osobnosti, na kterém si osvojíte řadu technik pro koučování.

Zjistěte o tomto kurz více

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby