Kurzy osobního rozvoje s otevřeným přístupem

RSS Facebook

Jak mít spokojenější vztah a naučit se sebelásce

Dnešní vztahy se bohužel potýkají s některými specifickými problémy, které dřívější generace neznaly. Chybí nám komunikace, doteky a žijeme život skrz sociální sítě. Víte, jak na svém vztahu pracovat a proč je důležité učit se sebelásce?

Problémy současných vztahů

V současné době je čím dál častější komunikace, z níž se vytratila smysluplnost. S ostatními si tak většinou jen vyměníme nicneříkající fráze klouzající po povrchu. Většině z nás chybí možnost sdílet skutečné myšlenky. Schází nám upřímný zájem a pomoc druhých, když se ocitneme v nouzi.

V neposlední řadě se z našeho života také vytratily doteky. Čím dál méně se milujeme a čím dál více doteků věnujeme našim mobilním telefonům. Svůj život nejčastěji proháníme přes filtry sociálních sítí, aby vypadal zajímavěji. Sebe ovšem oklamat nedokážeme. Kvůli tomu často cítíme bolavé prázdno a smutek, i když navenek máme stále trendy tvář.

Jste obětí emočního balastu?

Podle knihy Emoční inteligence je dnešní generace čím dál méně všímavá ke svým vlastním emocím. Tato nevšímavost přitom vede k nahlodání naší schopnosti cítit štěstí a ztrátě životní spokojenosti. Mnoho z nás své skutečné emoce zatlačuje hluboko pod koberec. Chceme tak dosáhnout alespoň dočasného falešného klidu. Své emoce tak programově maskujeme, deformujeme nebo skrýváme.

TIP: Chcete pracovat na svém rozvoji? Zúčastněte se kurzu Kouč a získejte jiný pohled na svůj život.

Manipulace ve vztazích

V případě, že je našimi vztahy (včetně vztahu k sobě samému) manipulováno, dochází postupem času k prohloubení pocitů strachu, nejistoty, hněvu a úzkosti. Pokud jsme sami obětí klamu nebo lžeme sobě či ostatním, postupem času si začneme připadat podvedení a zranitelní. V takové situaci se nikdo necítí dobře. A tak ztrácíme radost a pocit životní spokojenosti.

Naším tělem vládnou emoce sklíčenosti a zmatku. Jsme zmatení a ztracení, co se týče našich pochybností, špatných pocitů a negativních myšlenek.

Jak vzniká negativní energie ve vztazích

Negativní pocity ve vztahu zažívá spousta osob. Podle Alaska, autora knihy Emoční balast, přitom můžeme negativní energii ve vztazích rozdělit do tří na sebe navazujících procesů.

  • Jako první přichází popření. Jedná se o stav, kdy ve vztahu začneme opomíjet některou důležitou skutečnost či odpovědnost.
  • Jako další se objeví klam. Ve své mysli tak místo popřené reality vytvoříme přívětivější skutečnost.
  • A jako poslední nastupují výčitky. Tehdy se naše vidina klamání začne bortit a odpovědnost za naše selhání tak přesouváme na někoho jiného.

V dlouhodobém horizontu se tato negativní energie podepisuje na oslabení pocitů lásky, důvěry a úcty. Vlivem toho postupně může dojít až k rozpadu vztahu a ztrátě smyslupnosti.

7 tipů pro spokojenější vztah

Pokud na svém vztahu chcete pracovat, zkuste se řídit následujícími sedmi tipy:

  • Nedělejte to, co nechcete, aby vám dělali jiní.
  • Uvědomte si, že za své myšlenky, emoce a činy jste odpovědní pouze vy sami. Za myšlenky, emoce a činy jiných osob naopak odpovědnost nenesete.
  • Nikdo na světe vám nedokáže číst myšlenky. Pokud něco chcete, řekněte si o to.
  • Pamatujte, že i když si o něco řeknete, nemusíte to automaticky obdržet. Způsob, jakým se s tím vyrovnáte, je přitom na vás.
  • Čím víc budete dávat, tím víc budete i dostávat.
  • Na vztazích je třeba pracovat neustále. Spokojený vztah totiž není výsledkem automatického mechanismu.
  • Vše ve vašem životě stojí nějakou cenu. A je třeba, abyste tuto cenu znali.

Pamatujte i na sebelásku

A kromě výše popsané lásky myslete i na lásku k sobě samému. Tu nejlépe vystihuje přístup malého dítěte, které se právě učí chodit. Nesčetněkrát upadne a stejně často se i zvedne. Nevadí mu, že chybuje. Uvědomuje si totiž, že právě tak se nejlépe učí. Nezáleží mu na tom, co si o jeho počínání myslí okolí. Věří, že to zvládne. Pokud již nemá sílu, posadí se.

plný respekt k sobě samému a svým potřebám. Když dosáhne pokroku, dokáže samo sebe odměnit potleskem. A ostatním lidem ve svém okolí rozdává úsměv a lásku, protože je to pro něj přirozené. Pokud chcete na sebelásce pracovat, zkuste být co nejvíce jako malé dítě ve svých začátcích chůze.

Naučte se pracovat na svých vztazích

Chcete se naučit, jak změnit svůj přístup k řešení problémů? Chcete zlepšit své komunikační dovednosti a tím i své vztahy? Zúčastněte se mého startovacího kurzu Kouč.

Chcete se naučit pomáhat ostatním měnit jejich životy? Zúčastněte se mého praktického startovacího kurzu Kouč rozvoje osobnosti, který vám pomůže se na vaši kariéru připravit.

Chcete získat to nejlepší a nejefektivnější ze současné NLP a koučovací metodiky? Zúčastněte se mého exkluzivního kurzu NLP kouč a naučte se metodiku, kterou v ČR skutečně ovládá jen málokdo.

Zjistěte více informací o těchto kurzech

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby