Kurzy osobního rozvoje s otevřeným přístupem

RSS Facebook

Jak bojovat s neustálým stresem

Stres symbolizuje vnitřní reakci vyvolanou díky tlaku z vnějšího prostředí. Nastává v situacích, kdy nejsme schopni tomuto tlaku nadále odolávat. Co může mít stres za následek a jak proti němu bojovat?

Jak vypadá stresová reakce

V případě, že náš mozek vyhodnotí míru zátěže v našem organizmu jako stresovou, spustí určité reakce k překonání tohoto stavu. Tyto reakce mají přitom za úkol nás krátkodobě stimulovat k útěku nebo boji.

Můžeme říct, že tyto reakce probíhají na nervové a hormonální úrovni. Výskyt stresových hormonů a zvýšená činnost sympatiku poté mají za následek, že v danou chvíli ovlivní činnost většiny našich orgánů.

Naše svaly a orgány, které využíváme při útěku nebo boji, tak rázem dostávají více živin a tím i energie. Jsou více prokrvené. Naopak však dochází ke snížení prokrvení u těch orgánů a svalů, které pro útěk nebo boj nepotřebujeme (typicky trávicí soustavu).

Stres se významně podílí na zvýšené srdeční činnosti a krevním tlaku. Organizmus uvolňuje naše energetické zásoby a rovněž dochází k uvolnění glukózy do krve. Naše tělo se v takové situaci velmi vyčerpává, a proto je důležité mu po akci dopřát odpočinek a doplnit jej energií. Jedině tak se vyhnete přetížení.

Co může mít stres za následek

Ve skutečnosti jen málokdo z nás zažívá často stresové situace spojené s ohrožením svého života. Náš mozek však tento rozdíl nedokáže rozpoznat a všechny stresové situace vyhodnocuje stejně. V případě, že jste stresu vystavováni opravdu často, mohou vás potkat některé zdravotní potíže.

Mezi ty patří například:

 • Zatuhnutí svalů v oblasti šíje, krční páteře, beder a kolem lopatek
 • Nedostatečné prokrvení trávící soustavy (projevuje se špatným trávením a pocitem plnosti)
 • Snížení odolnosti žaludeční sliznice (může být doprovázeno vředovou chorobou žaludku, jícnu nebo dvanácterníku)
 • Zvýšené uvolňování glukózy (může později vést ke stařecké cukrovce)
 • Riziko astmatu a zhoršení veškerých projevů alergie

TIP: Pracujte na svém stresu. Osvojte si techniky pro eliminaci stresu s pomocí kurzu Kouč.

Odstraňte příčinu stresu

Abyste se stresu efektivně zbavili, je důležité nejprve odstranit jeho příčiny a posilovat schopnosti zvládat stresové situace.

Je přitom důležité uvědomit si, že každá životní situace má celkem tři možnosti řešení. A těmi jsou:

 • Smíření se se situací - stačí najít pozitiva dané situace, která budou převažovat nad těmi negativními
 • Změna situace - můžete změnit okolnosti a vlastnosti a situaci změnit k obrazu svému
 • Odchod ze situace - pokud se se situací nechcete smířit a zároveň ji ani nechcete změnit, jedná se o tu poslední možnost

Naučte se problémy řešit

Pokud je člověk dlouhodobě ve velkém stresu, platí, že pro samý les nevidí stromy. Tento stav totiž významně brzdí naši schopnost vytvářet kreativní a zároveň efektivní řešení.

Osvojte si jednoduchou techniku

 1. Představte si, že jste svůj problém uzavřeli do mrazničky. Sice stále existuje, ale nyní vás nijak neomezuje, protože je bezpečně zavřený.
 2. Máte možnost se svobodně nadechnout a popřemýšlet o tom, na čem vám v životě doopravdy záleží.
 3. A následně již jen stačí popřemýšlet nad tím, jaké postupy by vás mohly dovést k úspěchu a vy jste je ještě nevyzkoušeli.

Zodpovězte si 5 otázek

Valná většina z nás postupuje při stresových situacích neustále podle stejného scénáře. Někteří mají snahu všem vyhovět. Jiní se zase uchylují k okamžité improvizaci a další si zase vytváří podrobný plán na všechny eventuální situace.

Zkuste se však nyní trochu zamyslet a zodpovězte si následujících 5 otázek:

 • Jak obvykle reagujete při stupňujícím se tlaku?
 • Jaké to má následky?
 • Jak postupujete, když vaše osvědčené metody k cíli nevedou?
 • Jste schopni opustit zavedené vzorce, pokud víte, že vám neprospívají?
 • Díky čemu byste byli ochotni změnit vaši strategii?

Osvojte si další techniky pro eliminaci stresu

Chcete se svým stresem pracovat? A naučit se zajímavé poznatky z oblasti osobního rozvoje? Zúčastněte se praktického kurzu Kouč.

Zjistěte o tomto kurz více

Upozornění na nové články do e-mailu

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články na webech MarketaHamrlova.cz a Akor.cz a nové termíny kurzů po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

© Akademie osobnostního rozvoje s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby